Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie)męski problem?

abcZdrowie.pl
Analizowanie własnych uczuć, dzielenie się swoimi przeżyciami i otwarte mówienie o trudnych emocjach uchodzi za domenę kobiet. Nic więc dziwnego, że mężczyźni doświadczający problemów mają czasem wrażenie, że okazywanie słabości po prostu im nie przystoi.

Na co dzień panowie nie wspominają o swoich problemach, zwłaszcza gdy ich kłopoty są chwilowe. Jeśli jednak spadek nastroju jest długotrwały i przeradza się w depresję, wewnętrzne opory przed szukaniem pomocy mogą okazać się przysłowiowym „strzałem w kolano”.

Depresja u mężczyzn

Wbrew pozorom, panowie chorują na depresję równie często jak panie. Mimo to rzadziej trafiają do lekarza, a moment konsultacji odkładają zwykle na ostatnią chwilę. Nawet niewielkie załamanie psychiczne stanowi dla nich powód do wstydu – przyznanie się przed samym sobą do konieczności wdrożenia leczenia w związku z chorobą wymaga od nich dużo odwagi. Wielu mężczyzn chorych na depresję udaje, że wszystko jest w porządku. Coraz gorzej radzą sobie w życiu, ale nie chcą okazać słabości. Duszenie emocji w sobie może mieć jednak tragiczne skutki – chorzy nierzadko zapadają na schorzenia przewlekłe, dostają zawału lub popełniają samobójstwo.

Skąd bierze się depresja u mężczyzn?

Etiologia zaburzeń depresyjnych u mężczyzn jest stosunkowo złożona. Spadek nastroju może mieć źródło w nieudanej relacji z partnerką, problemach w pracy lub innej chorobie. Kluczowe dla rozwoju depresji jest obniżenie poczucia własnej wartości. „Wzorcowy” mężczyzna powinien być silnym i pewnym przywódcą stada. Jeśli porównanie do samca alfa wypada niekorzystnie w związku z utratą pracy, zaburzeniami erekcji lub uciążliwymi objawami chorób przewlekłych, samoocena mężczyzny może sięgnąć dna. Jeśli w trudnych chwilach nie może liczyć na wsparcie bliskich mu osób, jego życie zaczyna tracić sens.

Jakie objawy wskazują na depresję u mężczyzn?

Rozpoznanie depresji u kobiety nie nastręcza problemów, panie mają bowiem „klasyczne” symptomy choroby: utratę chęci do życia i uczucie smutku. W przypadku mężczyzn objawy depresji są nieco inne. Typowym zjawiskiem są dolegliwości somatyczne (problemy z zasypianiem, uczucie zmęczenia, ból mięśni i głowy, drażliwość, spadek apetytu). Uczucie napięcia przejawia się częstymi wybuchami złości, którym może towarzyszyć przemoc w stosunku do bliskich. Niektórzy mężczyźni nie okazują agresji wprost – zamykają się w sobie, wyładowując negatywne emocje w drodze uzależnienia od alkoholu, komputera lub seksu.

Pogłębiająca się depresja, uczucie beznadziei, bezsilności i porażki sprawiają, że chory na depresję mężczyzna traci motywację do życia i zaczyna rozważać samobójstwo. Decyzja o odebraniu sobie życia w wielu przypadkach jest zaskoczeniem dla rodziny i znajomych – według danych szacunkowych, aż połowa samobójstw ma swoje źródło w (często nierozpoznanej) depresji.

Jak wygląda leczenie depresji?

Terapia depresji opiera się na zastosowaniu środków farmakologicznych (tzw. antydepresantów) oraz psychoterapii. Skuteczna walka z chorobą wymaga jednak dobrej woli chorego. Pacjent musi uświadomić sobie, że przyznanie się do depresji nie sprawi, że przestanie być męski. Decyzja o szukaniu pomocy i podjęciu leczenia niejest łatwa, dlatego tak ważne jest, by mężczyzna miał silne wsparcie najbliższych mu osób. O ile przyjmowanie leków nie wzbudza zwykle wielkiego sprzeciwu ze strony chorego, udział w psychoterapii może stanowić trudną do przełknięcia pigułkę. Dla wielu pacjentów płci męskiej mówienie o swoich emocjach to nie lada wyzwanie, warto jednak przełamać opory, by leczenie depresji przyniosło optymalne rezultaty.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (Nie)męski problem? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto