Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej tworzą urządzenie do cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa

OPRAC.: DD
„Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa - nad takim projektem pracuje zespół naukowy pod przewodnictwem mgr. inż. Michała Wrońskiego z Politechniki Rzeszowskiej
„Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa - nad takim projektem pracuje zespół naukowy pod przewodnictwem mgr. inż. Michała Wrońskiego z Politechniki Rzeszowskiej Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej pracują nad urządzeniem, który umożliwi cyfrową diagnostykę wad kręgosłupa. Dzięki systemowi będziemy na przykład mogli zobaczyć w danym momencie nasz kręgosłup na ekranie komputera bądź urządzenia mobilnego. Dodatkowo system zaznaczy nieprawidłowości w postawie i ostrzeże o możliwych późniejszych problemach.

„Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa - nad takim projektem pracuje zespół naukowy pod przewodnictwem mgr. inż. Michała Wrońskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Celem jest stworzenie prototypowego urządzenia diagnostycznego. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Projekt zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w dobie koronawirusa. Pandemia zamknęła nas w domach, w wielu sferach naszego życia przeszliśmy na zdalne systemy. To sprawia, że narastają problemy związanym z wadami kręgosłupa zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Mgr inż. Michał Wroński zaznacza, że naukowcy z politechniki tym obszarem badań zajęli się jeszcze przed wybuchem pandemii. Skłoniło ich opracowanie odpowiedniego algorytmu, który pozwalał przetwarzać potrzebne dane na tyle dokładnie, że możliwe stało się zbudowanie narzędzi, "które pozwalają badać nawet niewielkie zmiany położenia badanego obiektu".

Zobacz, jak w tej pozycji wygląda Twój kręgosłup

Naukowcy wskazują, że obecnym badaniom prowadzonym są za pomocą metod tradycyjnych na podstawie zdjęć brakuje dokładności. Natomiast cyfrowe metody badania wad kręgosłupa dadzą możliwość prowadzenia diagnostyki w ruchu oraz podczas wykonywania czynności życia codziennego.

- Sam, jako informatyk, spędzam dużo czasu przed komputerem i chciałem się dowiedzieć, jak w trakcie takich czynności zachowuje się kręgosłup badanej osoby. Wiedząc to, moglibyśmy w czasie rzeczywistym generować stosowne sugestie, nie tylko na zasadzie modnych kiedyś urządzeń elektronicznych, które dawały sygnał, gdy pacjent się garbił – wyjaśnia mgr inż. Michał Wroński. - Dziś możemy iść dużo dalej. Pokazać zainteresowanej osobie, jak wygląda w danej chwili jej kręgosłup i postawa na wizualizacji, zaznaczając obszary, które mogą być przyczyną późniejszych problemów.

Mało tego. Jak dodaje Michał Wroński, taką informację możemy przekazywać bezpośrednio rodzicowi czy personelowi szkoły prosto na urządzenie mobilne. Na jej podstawie można podjąć decyzję np. o zmianie wyposażenia domu czy klasy na takie, które będzie sprzyjało poprawie postawy.

Źródło: Politechnika Rzeszowska/ Anna Worosz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto