18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Naturalnie zdrowy i ciepły dom

Artykuł sponsorowany
W dniach 6-7 grudzień 2012 w oddziale firmy Drew-Trans II w Pile odbyły się Mikołajkowe Dni Otwarte. Impreza zorganizowana została wspólnie z producentem ekologicznych izolacji z włókien drzewnych firmą Steico. Dodatkowo każdy z odwiedzających miał okazje zobaczenia na własne oczy największej w Polsce wystawki materiałów budowlanych STEICO. Eksperci z branży zrównoważonego, zdrowego budownictwa energooszczędnego przez 2 dni byli do dyspozycji naszych klientów.

Ostatnie lata przebiegały pod znakiem gwałtownych podwyżek cen za energię, gaz, olej opałowy i inne źródła ogrzewania budynków. Zjawisko to widoczne jest na całym świecie. Niestety jak wskazują prognozy, koszty ogrzewania budynków będą stale rosły i rosły. Ostatecznie nie ma w tym nic dziwnego. Z roku na rok zwiększa się bowiem globalne zapotrzebowanie na energię oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Podwyżki cen poza względami czysto ekonomicznymi powinny zatem przyczynić się do stałej zmiany standardów budownictwa. To właśnie budynki są jednym z głównych konsumentów energii. Zużywają średnio 30-50% całkowitego zużycia energii w danym państwie.

Dziś jest już oczywiste, że najwięcej energii w tradycyjnym budownictwie zużywane jest do ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Niestety w skutek zastosowania materiałów izolacyjnych o niskich parametrach termicznych, większość ciepła zgromadzonego wewnątrz budynku jest szybko oddawana na zewnątrz. Natomiast w okresie wakacji dochodzi do odwrotnej sytuacji, czyli bardzo szybkiego nagrzewanie się pomieszczeń, co wiąże się z koniecznością mechanicznego chłodzenia budynku. Taką sytuację można zobrazować jako wyrzucanie pieniędzy przez: dach, ściany, okna, fundament czy wentylację.

O ile skutki globalnego ocieplenia zaczniemy odczuwać istotnie w nadchodzących latach to już teraz odczuwamy, w naszych portfelach, efekt ciągłych podwyżek cen na energię grzewczą.

Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić aby ograniczyć rachunki za energie do ogrzewania budynku oraz zredukować efekt cieplarniany? Odpowiedź jest prosta – budować w technologii energooszczędnej i przyjaznej środowisku.
Idealnym rozwiązaniem dla zrównoważonego budownictwa energooszczędnego i zarazem ekologicznego są materiały izolacyjne z włókna drzewnego oraz belki dwuteowe.

Izolacje produkowane z naturalnych włókien drzewnych są od wielu lat bardzo znanym i cenionym materiałem budowlanym w całej Europie Zachodniej, Północnej czy Południowej, gdzie już od dawna odchodzi się od stosowania styropianu. Od kilkunastu lat materiały te dostępne są również na polskim rynku budowlanym, a to za sprawą tego, iż Polska jest obecnie największym producentem tego typu izolacji w Europie (mowa tu o zakładach produkcyjnych Czarnkowie, Czarnej Wodzie, Przemyślu). Mamy zatem jako nieliczni w Europie możliwość zakupu produktów o bardzo wysokiej jakości i o świetnych parametrach izolacyjnych, bez konieczności kosztownego importu z innych państw.

Wszystkie materiały izolacyjne z włókna drzewnego charakteryzują się nadzwyczajnymi parametrami termicznymi. Dzieje się tak, ponieważ surowcem wykorzystywanym do produkcji tego typu izolacji jest naturalne drewno. Poza bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, produkty izolacyjne z włókien drzewnych posiadają zbliżoną do drewna iglastego właściwą pojemność cieplną c=2100 [J / (kg * K)]. Właściwość to pozwala na ochronę budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim, bez konieczności montażu kosztownych instalacji klimatyzujących. Ograniczamy w ten sposób zużycie energii nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie i wentylację budynku w okresie letnim.

Bardzo istotna jest również gęstość materiałów izolacyjnych. Izolacje z włókien drzewnych zalicza się do tzw. „ciężkich” izolacji. Ich gęstość oscyluje w zakresie 50-280 kg/m3. Taka masa własna izolacji zapewnia większą bezwładność cieplną przegrody, a także doskonałą izolacyjność akustyczną.

Należy również wspomnieć, iż stosując omawiane materiały możemy zbudować przegrodę otwartą dyfuzyjnie. Włókno drzewne bardzo dobrze „oddycha” czyli przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza nie tracąc ani swoich wymiarów, ani właściwości. Wiąże się to z tzw. zdolnością absorpcji pary wodnej. Przykładowo każde pojedyncze włókno drzewne potrafi zmagazynować min. 15 razy więcej pary wodnej niż włókno mineralne, nie tracąc parametrów izolacyjnych. Dom można porównać do „trzeciej skóry człowieka” (zakładając, iż drugą skórą jest odzież). Budując przegrody otwarte dyfuzyjnie umożliwia się regulacje poziomu wilgotności izolacji oraz konstrukcji, a także pomieszczeń. Mówi się wówczas o regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni, jakże szkodliwych dla zdrowia mieszkańców, a organizm człowieka regeneruje się znacznie szybciej niż w budynku tradycjom. Stosowanie styropianu porównać można natomiast do owinięcia budynku folią, być może dlatego w tak wielu polskich domach, spotykamy się z zaduchem i pleśnią…

Mikołajkowe Dni Otwarte zakończyły się 7 grudnia. Każdy odwiedzający mógł wypełnić kupon a wśród wszystkich wrzuconych do urny kuponów wylosowano 15 nagród niespodzianek.

Impreza firmy Drew-Trans II była pierwszą z cyklu planowanych tego typu w oddziale w Pile. Poza tym każdy zainteresowany klient może przez 6 dni w tygodniu odwiedzić salon sprzedaży aby móc obejrzeć na żywo jak budować ekologicznie i energooszczędnie. Nasi eksperci są do dyspozycji nie tylko na miejscu ale również na Państwa budowie. Oferujemy kompleksową obsługę całej inwestycji: projekty, adaptacje projektów, doradztwo techniczne ekspertów, wykonawstwo.

Drew-Trans II, Salon Sprzedaży Piła ul. Szybowników 19, tel.: 67 210 09 93
www.drewtrans.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto