Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT Carpathia Festival po raz 19. w Rzeszowie. Z Ireną Santor w loży honorowej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Michal Gaciarz / Polska Press
Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor. Tak będzie podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”, który zaplanowany został w dniach 22-23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

To już 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” w Rzeszowie, który w przyszłym roku będzie świętował okrągły, 20. jubileusz! Od lat przyświeca mu niezmiennie ta sama idea, by promować utalentowanych artystów, którzy mają odwagę śpiewać na scenie nowe autorskie piosenki.

- Nie śpiewają coverów - co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” - lecz piosenki stworzone przez siebie, albo specjalnie dla nich napisane. Dla wielu udział w „Carpathia Festival” to pierwszy krok do wielkiej kariery – zwraca uwagę dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” i prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”, która w 2005 roku zorganizowała festiwal po raz pierwszy i niezmiennie tworzy to wydarzenie, ściągając do stolicy Podkarpacia nie tylko młode talenty, ale i gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Od kilku edycji wokalistom akompaniuje Orkiestra Festiwalowa pod batutą Tomasza Filipczaka, znanego m.in. z kultowego programu telewizyjnego „Jaka to melodia” kierownika muzycznego Teatru Syrena w Warszawie.

15 finalistów

Co roku do konkursu o Grand Prix zgłaszają się setki debiutujących artystów z różnych zakątków świata. Najwięcej z Polski. W tym roku napłynęła ogromna liczba zgłoszeń z takich krajów jak: Chorwacja, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Szkocja, Wielka Brytania, Niemcy i Ukraina, a także z wielu miast i miasteczek całej Polski – to ponad 55 miejscowości, w których muzyczne talenty marzą o wielkiej scenie.

Wymogiem udziału w Festiwalu było zgłoszenie dwóch utworów autorskich. Oceniło je jury kwalifikacyjne w składzie: Danuta Błażejczyk (przewodnicząca), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski, wyłaniając piętnastu wyjątkowych finalistów. Wśród nich są: Sonja Agata Biscan, Klaudia Borczyk, Sargis Davtyan, Anna Federowicz, Blanka Hodurek, Mario Junes, Ola Kędra, Magdalena Lasota, Anna Malacina-Karpiel, Anastasia Mudryk „Nasu”, Anastazja Nowak, Mark Portelli, Matej Smutny, Kashia Vega i Kinga Wołoszyn.

Dzięki nominacji 22 lipca zaśpiewają w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, walcząc o Grand Prix – statuetkę, nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Do wygrania są także inne wspaniałe nagrody.

Debiuty i koncerty gwiazd

Przesłuchania konkursowe odbędą się pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 22 lipca. Poprzedzi je koncert poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego i świętującego 60-lecie pracy twórczej Krzysztofa Dzikowskiego. W muzycznym widowisku pt. „We wspólnym rytmie serc” wystąpią Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

Wieczorem jury konkursowe pod przewodnictwem Marka Kościkiewicza, autora największych hitów zespołu De Mono, zdecyduje, kto następnego dnia, w niedzielę 23 lipca, wystąpi w Koncercie Laureatów. Wraz z Kościkiewiczem głosować będą: Danuta Błażejczyk, Dorota Daszykowska-Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, Beata Molak, Michał Wojnarowski i Witold Walawender.

Po koncercie laureatów wystąpi laureat Grand Prix 2022 – Kamil Franczak FRANKY. A w finale zabrzmi koncert wypełniony przebojami damy polskiej piosenki Ireny Santor pt. „Tych lat nie odda nikt”, podczas którego zaśpiewa niezapomniana gwiazda festiwali Danuta Błażejczyk, a także Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz Soliści oraz Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

Sama Irena Santor jako gość honorowy zasiądzie wśród rzeszowian na widowni. Od debiutu na sopockim festiwalu w 1961 roku, gdzie wykonała m.in. słynny walc „Embarras”, przez dekady uchodziła za jeden z najpiękniejszych polskich głosów. Uczennica Wandy Wermińskiej i Tadeusza Sygietyńskiego nagrał wiele płyt, zdobyła sopockie i opolskie nagrody. A w 2010 roku, w wieku 76 lat nagrała i wydała płytę z nowymi piosenkami, zatytułowaną „Kręci mnie ten świat”. Na płycie znalazły się teksty m.in. Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka, Jacka Cygana, Agnieszki Osieckiej, do muzyki m.in. Seweryna Krajewskiego, Stanisława Soyki, Czesława Majewskiego, Zbigniewa Wodeckiego i Piotra Rubika.

Informacje o biletach na: www.carpathia.rzeszow.pl oraz www.eBilet.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: NASZ PATRONAT Carpathia Festival po raz 19. w Rzeszowie. Z Ireną Santor w loży honorowej - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto