Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy Dyplom – wystawa prac tegorocznych absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Michał Okrzeszowski
Patryk Krygowski - laureat Nagrody im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w roku 2018 na tle swoich plakatów teatralnych
Patryk Krygowski - laureat Nagrody im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w roku 2018 na tle swoich plakatów teatralnych Michał Okrzeszowski
Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego trwa wystawa prac, którym przyznano nagrodę za Najlepszy Dyplom w roku 2018. Można obejrzeć też prace wyróżnione, oraz nominowane do tegorocznej Nagrody im. Jerzego Panka. Wystawa jest różnorodna: znalazły się tam m.in. grafiki, plakaty, fotografie, a nawet dokumentacja wideo z pierwszego w historii Wydziału performance’u Natalii Bieńkowskiej.

- Moje prace to seria plakatów zaprojektowana do sztuk wystawianych w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Powstały wokół jednej koncepcji wizualnej, która stara się bardziej „mówić” niż pokazywać obraz - mówi Patryk Krygowski, laureat tegorocznej nagrody im. Jerzego Panka. –Każdy plakat z osobna stara się przekazać jakiś wątek. Mam nadzieję, że chociaż na jakiś czas zapadnie on w pamięć odbiorcy, który po obejrzeniu sztuki pomyśli, że faktycznie coś w tym było, że plakacista coś miał na myśli. Taki zwykle jest mój cel – dodaje Patryk.

W tym roku kapituła przyznała dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymały prace Juliusza Bachty oraz Klaudii Kordyaczny – Rychlec.

- Moja praca dyplomowa przedstawia identyfikację wizualną firmy „Domowy Warsztat”, która wytwarza m.in. ścierki kuchenne, rękawice, chwytaki do gorących garnków. Stworzyłam całą firmę, razem z produktami, logotypem, całą identyfikacją wizualną. Inspiracją była sztuka Karpat i zdobnictwo jakie tam kiedyś występowało. Chciałam powrócić do tych korzeni - mówi Klaudia Kordyaczny – Rychlec. - Firma dopiero się „rozkręca”, ale myślę, że wkrótce będzie można nabyć taką ścierkę, rękawice, poduszki, czy podstawki pod kubki. Nadruki na materiałach zostały wykonane ręcznie, bo to jest firma typowo „hand-made” – podkreśla Klaudia.

W galerii znalazły się także prace nominowane do tegorocznej nagrody. Są to m. in. grafiki, plakaty, fotografie. Można obejrzeć
również dokumentację z pierwszego w historii Wydziału Sztuki performance’u.

- To, co widzimy jest już efektem wtórnym, bo dokumentację fotograficzną i filmową performance’u pt. „To się więcej nie powtórzy” traktuję już jako osobne dzieło, nad którym pracowałyśmy wspólnie z koleżankami, które są autorkami zdjęć i filmu – Katarzyną Jopek i Agatą Pęcak – mówi Natalia Bieńkowska, autorka performance’u. - Najważniejsze były emocje i samo „dzianie się” performance’u w momencie, w którym był wykonywany. To jest samą istotą formy artystycznej jaką jest performance – stwierdza Natalia.

Performance pt. „To się więcej nie powtórzy” odbył się 25 listopada 2017.

- Nie przez przypadek, bo jest to rocznica śmierci sióstr Mirabal, uznana przez ONZ za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet – wyjaśnia artystka (trzy siostry - Patria Mercedes, Minerva Argentina, i Antonia Maria Teresa Mirabal to opozycjonistki z Dominikany, które 25 listopada 1960 zostały przez tamtejszy reżim pobite na śmierć – przyp. red.) - 25 listopada co roku zaczyna się kampania „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. W Polsce odpowiada za nią Fundacja Autonomia. Mój performance był wydarzeniem związanym z tą kampanią – dodaje Natalia.

Jej performance był czymś nowatorskim na Wydziale Sztuki UR.

- Cieszę się, że znalazłam się ze swoją pracą w gronie osób nominowanych do Najlepszych Dyplomów, że mogę zapoznać rzeszowskiego odbiorcę z taką formą sztuki. Mam nadzieję swoją pracą również zainspirować studentów Wydzialu Sztuki, do odważnych poszukiwań w zakresie formy wyrazu artystycznego – mówi Natalia Bieńkowska.

Tegoroczna Nagroda im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego została przyznana już po raz dziesiąty. Co ciekawe, wszystkie zwycięskie i wyróżnione w tej edycji prace powstały pod kierunkiem dr hab. Wiesława Grzegorczyka, prof. UR.

Wystawa w Galerii Wydziału Sztuki im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego potrwa do 13 stycznia 2019.


zobacz też: Obrazy Wojciecha Fangora, czyli polskie dzieła sztuki o rekordowych wartościach

Źródło:Dzień Dobry TVN/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto