Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pisanki w Błażowej wzbogaciło się o nowe kolorowe eksponaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
29 uczestników wzięło udział w XXXVI konkursie „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna” w Błażowej. Nagrodzone pisanki można podziwiać w Muzeum Pisanki.

Błażowski konkurs jest najstarszą i największą imprezą tego typu nieprzerwanie organizowaną na Podkarpaciu. W tym roku do konkursu zakwalifikowali się twórcy z powiatów przemyskiego, brzozowskiego i rzeszowskiego oraz z woj. lubelskiego; w sumie do konkursu zgłoszono 202 sztuk pisanek w 31 zestawach.

W tradycyjnej technice batikowej I nagrodę zdobyły Magdalena Maciołek z Futomy, gm. Błażowa, oraz Maria Borowiec z Kąkolówki, gm. Błażowa. W technice skrobanej na pierwszym miejscu znalazły się Elżbieta Filip –Drąg z Borówki, gm. Chmielnik, Alicja Jureczko z Babic, gm. Krzywcza i Lucyna Kondrat z Hłudna w gm. Nozdrzec.

Wszystkie pisanki można podziwiać w Muzeum Pisanki w Błażowej. Działa ono sześć lat i eksponuje ponad 3,5 tys. kolorowych pisanek z jaj kurzych, gęsich, indyczych i innych. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca lat 80. ub. wieku. W magazynie muzeum przechowywanych jest jeszcze ok. 1,5 tys. pisanek.

Tradycja malowania pisanek wielkanocnych jest kultywowana w Błażowej i okolicznych wsiach od wielu pokoleń. – Są rodziny, w których tradycja wykonywania pisanek jest przekazywana od prababci i babci. Najstarsza błażowska pisankarka liczy sobie 86 lat. Dlatego w naszym konkursie oprócz kategorii indywidualnej są kategorie mistrz - uczeń, dziecięca i młodzieżowa – mówi dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej Barbara Mroczka.

GOK-owi podlega Muzeum Pisanki i on organizuje konkurs, a także warsztaty wykonywania pisanek. Muzeum największą popularnością cieszy się w okresie poprzedzającym Wielkanoc i poświątecznym oraz podczas wakacji. Chętnie jest odwiedzane przez całe klasy szkolne.

W polskiej obrzędowości jajko jest atrybutem nierozerwalnie łączonym z Wielkanocą. Jednak jako symbol odradzającego się życia funkcjonowało ono w obrzędowości i licznych praktykach magicznych na długo przed chrystianizacją naszych ziem.

W tradycyjnej kulturze ludowej pisanki , oprócz swoich walorów estetycznych, cenione były ze względu na wiarę w ich magiczną moc pobudzenia wegetacji , używane były przy zabiegach związanych z płodnością, miały zapewnić urodzaj, chronić przed złymi mocami, pożarami czy piorunami. Ich barwienie oraz umieszczane na jajkach wzory miały wzmocnić ich magiczne właściwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Pisanki w Błażowej wzbogaciło się o nowe kolorowe eksponaty [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto