Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural, trzmielowisko i ławka solarna. W Rzeszowie powstaną trzy ekologiczne projekty

OPRAC.: DD
Wizualizacja trzmielowiska, które ma powstać na bulwarach w Rzeszowie
Wizualizacja trzmielowiska, które ma powstać na bulwarach w Rzeszowie Materiału urzędu miasta
Trzy ekologiczne projekty powstaną w Rzeszowie w ramach inicjatyw mieszkańców. Ekologiczny mural ozdobi ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie, trzmielowisko powstanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, ławka solarna stanie w parku przy al. Cieplińskiego.

Projekty są efektem programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator realizowanego przez Urban Lab Rzeszów. W ramach programu mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach.

- Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście

– wylicza Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ekologiczny mural. który pochłania zanieczyszczenia

Mieszkańcy zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji wybrano trzy.
Ekologiczny
Mural ekologiczny powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11, która mieści się przy ul. Podwisłocze na os. Nowe Miasto. Wykonany on zostanie farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Podobne murale zdobią już wiele miast Europy, można je znaleźć m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej.

- W powstanie naszego muralu ekologicznego zaangażują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, które będą tworzyły projekty. Następnie te projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom, którzy głosując wybiorą ten, który powstanie na szkolnej ścianie

– tłumaczy Kamil Czyż.

Ławka solarna z internetem

Drugim mikroprojektem zatwierdzonym do realizacji jest ławka solarna , która zostanie zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.

- Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych oraz odbiór internetu. Ławeczka będzie wykonana ze stali ocynkowanej, która zostanie pomalowana na kolor antracytowy, natomiast siedzisko i oparcie będzie z drewna

– opisuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Trzmiele zamieszkają na bulwarach

Trzmielowisko, czyli trzeci z wybranych projektów, powstanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem.
- Będziemy chcieli, aby w tym miejscu zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – podkreśla Wąsowicz-Duch.

Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy Bulwary z os. Nowe Miasto. Na powierzchni ok. 100 m kw. zostanie utworzona pryzma z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi, drzewami. W pryźmie swoje siedliska mają znaleźć trzmiele.

Wartość każdego z trzech ekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Rzeszów to MY. Wystartowała kolejna edycja projektu

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim program Rzeszów Startup Urban Akcelerator cieszył się w 2020 roku, podjęto decyzję o jego kontynuacji. Nabór wniosków w ramach akcji „Rzeszów to MY” rozpoczął się 13 kwietnia i potrwa do 17 maja br. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto