Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monodram na podstawie wspomnień pioniera z Walimia

Artur Szałkowski
Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu przygotowało spektakl, którego inspiracją była książka pt. „Faszystowska mać" będąca zbiorem wspomnień jednego z pierwszych polskich osadników w Walimiu
Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu przygotowało spektakl, którego inspiracją była książka pt. „Faszystowska mać" będąca zbiorem wspomnień jednego z pierwszych polskich osadników w Walimiu materiały organizatora
Monodram na podstawie wspomnień pioniera z Walimia. Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu przygotowało spektakl, którego inspiracją była książka pt. „Faszystowska mać".

Monodram na podstawie wspomnień pioniera z Walimia. W niedzielę (18 grudnia) o godz. 18. w Centrum Inicjatyw Artystycznych przy ul. Tęczowej 79/81 we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu pt. „Faszystowska mać". Został on zainspirowany książką o tym samym tytule, która jest zbiorem wspomnień Wojciecha Szczeciniaka, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Birkenau i jednego z pierwszych po zakończeniu wojny osadników polskich w gminie Walim, która nosiła wówczas nazwę Łokietek. Wspomnienia zostały nagrane, spisane i w końcu wydane w formie książki przez Łukasza Kazka, pasjonata historii Walimia i Gór Sowich, a prywatnie wnuka Wojciecha Szczeciniaka.

Autorem scenariusza i reżyserem monodramu przygotowanego na podstawie książki jest Jerzy Welter. Scenografię i muzykę przygotował Piotr Rogaliński, który jest także głównym wykonawcą. Spektakl powstał w ramach projektu Towarzystwa Kultury Czynnej „Nad rzeką czasu" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PajdArt „Nad rzeką czasu" dofinansowanego przez gminę Wrocław. Rezerwacji miejsc można dokonać pod numerami telefonów: 508-121-069 lub 693-314-806 lub adresem e-mail: [email protected] Pod tymi samymi numerami oraz adresem można także uzyskać inne informacje dotyczące spektaklu.

Premiera książki pt. „Faszystowska mać" odbyła się w piątek 31 lipca 2015 r. podczas III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich. Patronat medialny nad książką objęły: Gazeta Wrocławska, Panorama Wałbrzyska i portal internetowy walbrzych.naszemiasto.pl Książka w cenie około 20 zł jest dostępna m.in.: w Pałacu Jedlinka, Sztolniach Walimskich, Kompleksie Podziemnym Włodarz, Zamku Grodno oraz Muzeum Techniki Militarnej Molke w Ludwikowicach Kłodzkich.

– W książce opisałem traumatyczne przeżycia mojego dziadka z okresu pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym, z robót przymusowych przy budowie lotniska w Krakowie - Balicach, czy ucieczce i ukrywaniu się przed Niemcami oraz kolaborującymi z nimi Polakami – mówi Łukasz Kazek. – W końcu spisałem wspomnienia dziadka z przyjazdu na Ziemie Odzyskane we wrześniu 1945 r. i osiedleniu się w Jugowicach Górnych. Dziadek ze szczegółami opowiedział mi, jak wyglądały wówczas niełatwe relacja pomiędzy mieszkającymi tu Niemcami i przesiedlaną na te tereny ludnością polską. Z książki Czytelnicy dowiedzą się również jak przebiegało wysiedlanie Niemców z tych terenów, czas stalinizmu i budowa Polski Ludowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto