Młody rzeszowianin będzie reprezentował Polskę w finale Sodi W Series [FOTO, WIDEO]

Marcin Żminkowski
Z Igorem Polakiem, 13-letnim kierowcą kartingowym z Rzeszowa rozmawia Marcin Żminkowski

-Jak zaczęła się twoja przygoda z tym nietypowym sportem?
Swoje pierwsze kroki, a raczej okrążenia zaczynałem w 2020 roku na torze Reskart Racing, gdzie pod okiem pierwszego trenera, którym był Łukasz Homa nabywałem nowych umiejętności. Po około 3 miesiącach moi rodzice zauważyli, że już czas najwyższy przejść na wyższy poziom. Nawiązali kontakt z Mateuszem Bartsch, jednym z bardziej utytułowanych zawodników i założycielem akademii kartingowej Kart Racing School z Krakowa, gdzie również jest trenerem. Od tego momentu mój progres jest bardzo dynamiczny.

od 16 lat

Jak wyglądał twój ostatni sezon? Był udany?
Tak jak najbardziej, w sezonie 2022 startowałem w zawodach rozgrywanych w serii SWS i zakończyłem rok na drugiej pozycji w kraju, a dwunastej na świecie w kategorii junior. Warto dodać, że w Polsce, w 2022 roku w mojej kategorii było zarejestrowanych 288 kierowców. Zdobyta pozycja daje mi nominację do udziału w finale Sodi W Series, który odbędzie się w lipcu na Słowacji 2023. W między czasie startowałem również w mistrzostwach Polski w kartingu halowym PIKC w 2021. Był to mój debiut w kategorii mini i na 34 kierowców zająłem piętnaste miejsce. W roku 2022 było coraz lepiej, bo na startujących 40 zawodników zająłem jedenaste miejsce.

Ścigasz się też poza granicami kraju?
W ubiegłym sezonie udało mi się wystartować w 50 wyścigach w rozgrywkach SWS na torach w Polsce, Słowacji i w Czechach, gdzie miałem zaszczyt ścigać się z kolegami z czołówki światowej w kartingu halowym. Z czego 30 razy stanąłem na podium, a jedenaście razy udało mi się wygrać. Dodatkowo jeszcze mogę dodać, że na torze w Rzeszowie, czyli Reskart Racing zająłem trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w Tarnowie na Daytona wygrałem całą klasyfikację i zająłem pierwsze miejsce w generalce.

Ostatnio odniosłeś również mały sukces poza torem...
Tak. Pod koniec roku wziąłem również udział w plebiscycie sportowym organizowanym przez dziennik Nowiny, gdzie w kategorii “Sportowy Talent Roku” zająłem trzecie miejscy na szczeblu wojewódzkim. Dało mi to awans do finału ogólnopolskiego. Głosowanie trwa do piątku 19 stycznia do godziny 21, oczywiście mam nadzieję, że i tym razem się uda, bardzo proszę o głosy czytelników. Wystarczy wpisać www.nowiny24.pl/final lub w popularnej wyszukiwarce wystarczy wpisać „plebiscyt sportowy talent roku 2022”.

Jak godzisz te wszystkie starty w zawodach z życiem codziennym, ze szkołą?
Czasami jest ciężko, ale daję radę. Chodzę do Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie, a oceny mam bardzo dobre, mam nawet stypendium od Prezydenta Rzeszowa.

Jakie masz plany na sezon 2023?
Jesteśmy w trakcie przygotowywania planu startów. W planie będą treningi związane z finałem SWS, oczywiście starty w Polsce. Reskart i Daytona na pewno i jest jeszcze plan na jeden tor, ale to na razie niech pozostanie niespodzianką. Chciałbym też wziąć udział w mistrzostwach Polski w Szczecinie, tak jak w tamtym roku i pojechać w dwóch kategoriach Mini i Junior. Celem jest pierwsza piątka.

Tak na koniec, czego się życzy kierowcom kartingowym?
W sumie to nie wiem, chyba najlepiej to samych P1 czyli wygranych.