Na WSIiZ eksperci debatowali o przyszłości UE

2019-11-19 12:48:37

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie była gospodarzem debaty pt. “Co dalej Unio?”, w której wzięło udział blisko 150 osób z całego Podkarpacia. Podczas spotkania podsumowano mijający rok w Unii z perspektywy Polski i województwa podkarpackiego oraz przedstawiono potencjalne scenariusze dalszej przyszłości UE z uwzględnieniem Brexitu oraz ewentualnej kolejnej wygranej Donalda Trumpa w USA.

W debacie udział wzięli: Piotr Kaczyński, ekspert Team Europe Komisji Europejskiej, Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Punktów Informacyjnych dla Młodzieży Eurodesk Polska, a także Dominik Łazarz ekonomista, wicedyrektora Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie, ekspert ds. UE. Spotkanie poprowadzi Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów.

Tematem przewodnim spotkania było podsumowanie polskiej obecności w Unii Europejskiej w 2019 roku. Debata stanowiła także lokalną dyskusję dotyczącą kształtu i przyszłości Unii zainicjowaną przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, a kontynuowaną przez nową przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen – informuje Ewa Nowak-Koprowicz, Liderka Zespołu Zarządzającego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów.

Podczas spotkania poruszano tematy oscylujące wokół m.in.: pozycji Polski w Unii Europejskiej, spraw związanych z nową Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim, przeciągającym się Brexitem, a także losami relacji transatlantyckich w przypadku drugiej kadencji prezydenta Donalda Trumpa. Debatujący rozmawiali również o sytuacji podkarpackiej i polskiej młodzieży w UE, jej aktywizacji w kontekście wyzwań stojących przed współczesnym światem, a także programie Erasmus Plus.

W spotkaniu wzięło udział blisko 150 osób, głównie młodzieży ze szkół średnich Podkarpacia m.in. Rzeszowa, Dębicy czy Tarnobrzega, jak również przedstawiciele władz samorządowych.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów działający w ramach sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Regionalnym Punktem Informacyjnym Eurodesk Polska w Rzeszowie oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objął Kurier Rzeszowski, który również przeprowadził transmisję na żywo. Całość nagrania z debaty znajduje się pod adresem: www.tiny.pl/tnw7j

Jesteś na profilu Dominik Łazarz - stronie mieszkańca miasta Rzeszów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj