Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rzeszowa się wymeldowują? Mniej zameldowanych niż pod koniec 2019 roku. Skąd taki spadek?

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Dlaczego populacja Rzeszowa jest niższa niż jeszcze pół roku temu? I to pomimo przyłączenia Pogwizdowa Nowego.
Dlaczego populacja Rzeszowa jest niższa niż jeszcze pół roku temu? I to pomimo przyłączenia Pogwizdowa Nowego. Krzysztof Kapica
Rzeszów po niedawnym przyłączeniu nowego osiedla powinien liczyć ok. 198 tys. mieszkańców. Jednak ostatnio na stronie UM Rzeszowa pojawiły się informacje, że zameldowanych jest nieco ponad 196 tys. Skąd taki spadek? Okazuje się, że wynika z pandemii koronawirusa i nie tylko.

Po przyłączeniu Pogwizdowa Nowego Rzeszów miał liczyć ok. 198 tys. mieszkańców. Takie dane pojawiły się w styczniu na stronie Internetowej UM Rzeszowa. Niedawno jednak informacja została podmieniona, wskazując teraz, że w Rzeszowie mieszkają 196 163 osoby. Jak zauważyli Internauci, to mniej niż wskazywały dane za koniec 2019 roku.

- Czyli tak realnie Rzeszów stracił w pół roku (od 30.06.2020 r. - 196 821) ok. 1,7 tys. mieszkańców, bo spadek w statystykach tylko o 658 osób jest przykryty połknięciem Pogwizdowa (ludność ok 1050-1100 osób)

- napisał na Forum Rzeszowskich Inwestycji jeden z Internautów.

podkarpackie
  • Zakażonych208 061
    + 959
  • Zmarło6 428
    + 1

12. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Rzeszów: masowe wymeldowania?

Internauci zaczęli sie domyślać, że taki stan może być spowodowany przez epidemię koronawirusa. W ratuszu słyszymy, że mógł być to jeden z czynników.

- Zameldowanych zaczęło ubywać w trakcie pandemii. To m. in. studenci, którzy byli tutaj zameldowani na czas określony. Po prostu nie mieszkają w Rzeszowie, bo są z innych miast. Wracali do siebie do domu, zwalniali stancje, więc meldunek nie był tutaj niestety potrzebny. Taka tendencja była chyba w całej Polsce - wyjaśnia Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Druga przyczyna to praca zdalna. Jeżeli ktoś pracował w Rzeszowie, a był przykładowo mieszkańcem Krosna, Przemyśla, Lublina, czy innych miejscowości, w związku z obostrzeniami wprowadzonymi w wyniku pandemii, przeszedł na pracę na odległość. Taki pracownik mógł wrócić do domu, bo po prostu nie było już sensu wynajmować mieszkania

- dodaje.

Pojawiła się jeszcze jedna teoria: pod koniec 2020 lokalne media informowały, że mieszkańcy Rzeszowa masowo wymeldowują się, by uniknąć podwyżek opłat za śmieci.

- Wynikało to trochę z niezrozumienia zasad odbioru odpadów. Koszt jest liczony nie od osób zameldowanych w gospodarstwie domowym, a od zamieszkujących. Tutaj zameldowanie nie ma nic do rzeczy. Wówczas ratusz apelował do ludzi, aby nie wymeldowywać się, bo koszty za wywóz odpadów nie są zależne od zameldowanych - przypomina Artur Gernand.

Liczba mieszkańców Rzeszowa jednak rośnie

Zapytany o to, ile osób mogło wtedy wymeldować się ze stolicy Podkarpacia odpowiada, że nie były prowadzone takie statystyki. Dodaje, że trudno powiedzieć również ilu mieszkańców wymeldowało się z powodu prowadzenia przez uczelnie zajęć zdalnych, czy wprowadzenie zdalnej pracy. Zapewnia jednak, że już teraz liczba zameldowanych znów rośnie.

- I nie chodzi tutaj o przyłączenie Pogwizdowa Nowego, tylko o akcję meldunkową. Już blisko 100 osób się zameldowało. Po tym spadku ubiegłorocznym, który wynikał z kilku czynników, liczba mieszkańców wzrasta

- informuje Gernand.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto