reklama

Mieszkańcy nie chcą wieżowca w rejonie ulicy Plenerowej w Rzeszowie, ale radni ich nie posłuchali

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Zaktualizowano 
Radni Rozwoju Rzeszowa.
Radni Rozwoju Rzeszowa. Krzysztof Łokaj
Dyskusja na temat zabudowy gruntów w rejonie ulic Plenerowej i Witosa była najciekawszym punktem wtorkowych obrad Rady Miasta Rzeszowa. Radni dyskutowali na temat propozycji zmian w planach zagospodarowania, które dopuściłyby wysoką na 45 metrów zabudowę w sąsiedztwie niskich bloków.

Dla działek na osiedlu Franciszka Kotuli, leżących w rejonie ulicy Plenerowej Rada Miasta Rzeszowa w 2015 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie wyraźnie określono dopuszczalną zabudowę i wykorzystanie poszczególnych fragmentów. Na spornej działce zaplanowano zabudowę usługową, o wysokości nieprzekraczającej 20 metrów. Prywatny inwestor, który kupił działkę ma jednak inne plany. Na ich podstawie już podczas wrześniowej sesji urzędnicy chcieli przystąpić do zmian w dokumentach planistycznych, które dopuszczą wyższą zabudowę.

Czytaj także

- Wówczas temat odesłaliśmy do ponownego przeanalizowania w komisji i rozmowy z inwestorem, która miała skutkować kompromisem. Taka analiza nie miała jednak miejsca, bo zamiast niej dostaliśmy ten sam projekt uchwały do zaopiniowania. Tymczasem plan zagospodarowania przestrzennego wyraźnie określa, jak ten teren zabudować. Przecież dopiero co uchwalili go fachowcy. Urbaniści, którzy widzieli okoliczne budynki i doskonale wiedzieli, jak zaplanować wolną przestrzeń między nimi - mówiła Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych PO. Zwróciła uwagę, że w tym miejscu nie bez powodu zaplanowano usługi, ze szczególnym uwzględnieniem służby zdrowia.

Wtórował jej Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS.

- Po co jest przestrzeń w mieście? Po to, aby służyła mieszkańcom. Przede wszystkim tym, którzy już mieszkają w danym miejscu. Pamiętajmy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za jej kształtowanie. Powinniśmy podjąć taką decyzję, która stworzy mieszkańcom dobre warunki do życia. Takie, które sprawią, że będą się tam czuć dobrze, a nie zechcą sprzedać mieszkania i wyprowadzić się z tego osiedla. Budowa wysokiego budynku to zły pomysł, a obecnie obowiązujący plan jest dobry - przekonywał Marcin Fijołek.

CZYTAJ TEŻ: Na rzeszowskiej Słocinie, obok skarbca, rosną wieżowce. Buduje tu kilku deweloperów [ZDJĘCIA]

On także zwrócił uwagę, że mieszkańcy oczekują przede wszystkim usług medycznych. Przychodni lekarskiej i apteki. - Istnieje zagrożenie, że ta przestrzeń może być uciążliwa dla ludzi. Zacieniona, zatłoczona okolica z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych. Te zmiany nie idą w kierunku tego, aby budować multifunkcjonalność tego miejsca, aby ludziom było tu dobrze. I jestem temu także przeciwny - mówił Marcin Fijołek.

Czytaj także

– Wybrano nas po to, aby dbać o dobro mieszkańców. Oni przedstawili nam swoje racje i jestem przekonana, że jeśli zmienimy ten plan, to pogorszymy ich sytuację. Mieszkania kosztują tam po 400-500 tys. złotych, a ludzie kupowali je za swoje wieloletnie oszczędności, albo na kredyt. Nie możemy swoją decyzją wpłynąć na obniżenie wartości ich nieruchomości - przekonywała Danuta Solarz.

Po prawie godzinnej dyskusji radni zdecydowali się wyrazić zgodę na zmiany w dokumentach planistycznych, które są pierwszym krokiem do dopuszczenia w tym miejscu wyższej zabudowy. Za takim rozwiązaniem głosowali przede wszystkim przedstawiciele prezydenckiego Rozwoju Rzeszowa.

Podczas sesji kilka zmian wprowadzono także do dokumentów finansowych miasta. Radni zarezerwowali pieniądze m.in. na zakup nowoczesnego urządzenia, które będzie służyć osobom niepełnosprawnym biorącym udział w uroczystościach w Rzeszowskim Domu Kultury. Tzw. schodołaz kroczący ma pomóc osobom z ograniczeniami w wejściu na scenę. Będzie na wyposażeniu domu kultury na osiedlu Przybyszówka, ale z możliwością pożyczenia do innych filii RDK.

- A co z budową Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki na stadionie Resovii? - pytał Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

- Resovia obiecała nam szybko przekazać działki potrzebne do realizacji tego zadania. Dysponując nimi, zlecimy projektantowi przygotowanie dokumentacji centrum - zapewniła Urszula Kukulska, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa.
Prezydent Tadeusz Ferenc poinformował także o trwających przygotowaniach do budowy dzwonnicy na dzwon niepodległości stojący przy placu Farnym. Mają w nich pomóc studenci architektury Politechniki Rzeszowskiej.

ZOBACZ TEŻ: Kupować czy wynajmować? Na jakie mieszkanie stać Polaka?

Wideo

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
Comar

Radni muszą przede wszystkim myśleć o biznesie, gospodarce, stąd pewnie taka decyzja, a nie inna. Ekologią zajmą się później, gdzieś coś zasadzając. Moim zdaniem nie tak powinno to funkcjonować, ale zawsze wybiera się mniejsze zło. Ciekawa jestem jak będzie wyglądać ten projekt https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-rzeszow/ .

C
Ciagle nie pasuje

Betonujemy tereny zielone? A co brak Ci w Rzeszowie terenow zielonych, jak jest ich za malo to przeprowadz sie w Bieszczady wilku. Jakis klusownik chce miec puszcze pod domem, niech buduja nie na przedmiesiach, to gdzie za miastem maja budowac?

R
Rozbudowywac

Sami mieszkaja w bloku, ale innego bloku prosze nam nie budowac? Co to ma byc? Czy mieszkancy tego osiedla sa wlascicielami ziemskimi? Wolnoc Tomku w swoim domku. Budowac przeciez to miasto, jak komus nie pasuje to niech sie przeprowadzi.

M
Mieszkaniec
23 października, ‎11‎:‎44, Gość:

Niestety, Ferenc i jego klika od dawna nie służą mieszkańcom tylko deweloperom. Rzeszów rozwija się chaotycznie, zezwolenia na budowę wydawane są bez odrobiny sensu i logiki. Spróbuj postawić sobie dom z dachem w innej konfiguracji niż kilka sąsiednich stodół - od razu zostaniesz storpedowany przez "fachowców" od Ferenca. Ale deweloper, z walizką kasy przyjmowany jest z otwartymi rękami, a obecni mieszkańcy powinni się zamknąć. I mantra, powtarzana przez prezydenta, jak przez jakiegoś szaleńca, jako odpowiedź na każdą krytykę: "bo Rzeszów musi się rozwijać, jestem za tym, żeby budować dużo i będziemy budować wysokie budynki". Tak, jakby mieszkańcy byli przeciwko rozwojowi. Mieszkańcy są przeciwko bandyckiemu rozwojowi, jaki uprawia Ferenc! Za to Ferenc może pochwalić się nudnym filmem, ileż to on orderów i nagród dostał. Od razu przychodzą na myśl komunistyczni aparatczykowie obwieszeni połyskującą blachą jak odpustowe choinki. Żenada!!!

A ta banda lizusów Ferenca z rady powinna odpowiedzieć na jedno pytanie - czy zezwoliliby na budowę takich budynków na przeciwko swoich okien? Łatwo się decyduje w sprawach, które nie dotyczą decydującego, prawda? Tak samo jak bardzo łatwo rozdaje się nie swoje pieniądze!

Święta prawda. Ferenc już zatracił poczucie piękna i użyteczności. Zdecydowanie idzie w ilość i wysokość, zapominając, że robi krzywdę tym, którzy go wybrali. W moich oczach stracił bardzo dużo po decyzjach z ostatnich lat. Problem tylko w tym, że na razie na jego miejsce nie ma nikogo, kto faktycznie reprezentowałby mieszkańców, a nie określone grupy polityczne i kościelne.

m
mamona rulez
23 października, 08:58, DT:

Mieszkańcy pomylili instytucję do której powinni się zwrócić; sprawę należało zgłosić do CBA

k*rwa k*rwie łba nie urwie.

c
chyba nowomiastowy
23 października, 08:02, Miastowy:

Miasta mają być betonowe a nie zielone,nie pasuje to spadać na wieś

Jedź z tym urojonym twierdzeniem np. do NYC, zaproponuj zabetonowanie Central Parku i wysłanie na wieś oponentów.

W nagrodę za "innowacje" w urbanistyce dostaniesz miejsce na oddziale zamkniętym.

M
MIESZKANIEC

DRAMAT !!! FERENC OUT !

I
Innowacyjny

Pokusiłem się o zebranie kilku innowacyjności stolicy podkarpacia, jakie prowadził miłościwie panujący jaśnie oświecony i jego przyd*pasy w Radzie Miasta:

- hipermarkety w centrum

- wierzowce pośród niskiej zabudowy

- niczego nie możesz być pewny, działka ma miejscowy plan zabudowy opracowany 4 lata temu? Nie ważne, ci sami "fachowcy" zmienią go na niekorzyść mieszkańców bez mrugnięcia okiem!

- zróbmy drugi prawoskręt na skrzyżowaniu po czym do jedynego lewoskrętu dodajmy jazdę na wprost (patrz skrzyżowanie Witosa z Wyspiańskiego - miasto wybudowało deweloperowi w gratisie dojazd do inwestycji)

- dołączmy okoliczne wsie po czym zapomnijmy o nich

- betonujmy tereny zielone! Beton jest piękniejszy od zieleni!

- zabierzmy ludziom tereny rekreacyjne i postawmy tam kilka wierzowców! Niech mieszkańcy zamiast wzdłuż Wisłoka biegają sobie po schodach z parteru na 15 piętro (i z powrotem)!

Ktoś pokusi się o rozwinięcie tej listy?

G
Gość

Niestety, Ferenc i jego klika od dawna nie służą mieszkańcom tylko deweloperom. Rzeszów rozwija się chaotycznie, zezwolenia na budowę wydawane są bez odrobiny sensu i logiki. Spróbuj postawić sobie dom z dachem w innej konfiguracji niż kilka sąsiednich stodół - od razu zostaniesz storpedowany przez "fachowców" od Ferenca. Ale deweloper, z walizką kasy przyjmowany jest z otwartymi rękami, a obecni mieszkańcy powinni się zamknąć. I mantra, powtarzana przez prezydenta, jak przez jakiegoś szaleńca, jako odpowiedź na każdą krytykę: "bo Rzeszów musi się rozwijać, jestem za tym, żeby budować dużo i będziemy budować wysokie budynki". Tak, jakby mieszkańcy byli przeciwko rozwojowi. Mieszkańcy są przeciwko bandyckiemu rozwojowi, jaki uprawia Ferenc! Za to Ferenc może pochwalić się nudnym filmem, ileż to on orderów i nagród dostał. Od razu przychodzą na myśl komunistyczni aparatczykowie obwieszeni połyskującą blachą jak odpustowe choinki. Żenada!!!

A ta banda lizusów Ferenca z rady powinna odpowiedzieć na jedno pytanie - czy zezwoliliby na budowę takich budynków na przeciwko swoich okien? Łatwo się decyduje w sprawach, które nie dotyczą decydującego, prawda? Tak samo jak bardzo łatwo rozdaje się nie swoje pieniądze!

G
Gość
22 października, 21:42, marcin:

Ile jest jeszcze terenów gdzie deweloperzy i inni inwestorzy mogą budować bloki i mieszkania a nie wpychać się na siłę pod już istniejące budynki i szeregówki.Mało tego gdy kupowali mieszkania były inne plany zagospodarowania przestrzennego.Jak radni miejscy nie będą współpracować i słuchać ich wyborców to kiedyś mieszkańcy sie zbuntują i zablokują ratusz a z sesji wywiozą ich na taczkach za miasto.Podobna sytuacja była na ul. Spacerowej i dali rade to inni też znajdą rozwiązanie.

były inne plany zagospodarowania przestrzennego ?

O CZYM TY BREDZISZ NIEDOUCZONY CZŁOWIECZKU

G
Gość

CO NAJMNIEJ 50% BUDYNKÓW MIESZKALNYCH NIE NADAJE SIĘ DO ODBIORU I ZAMIESZKANIA.

TO TU JEST NAJWIĘKSZE OSZUSTWO KLIENTA A DEWELOPERZY ZA PIS SĄ NIE SPRAWDZANI ZA OSZUSTWA I RZĄDZĄ PREZEDENTAMI W CAŁYM KRAJU PO 20 LAT I WIĘCEJ

P
PRAWNIK

WSZYSCY WIEDZĄ ŻE WYBORY SPONSORUJĄ DEWELOPERZY I ONI RZĄDZĄ .

MAJĄ KASĘ BO KUPUJĄ NAJTAŃSZE MATERIAŁY BUDOWLANE Z RABATAMI NIE MNIEJ NIŻ 30% I OSZUKANYMI PARAMETRAMI TYLKO NA PAPIERZE.

NADZÓR BUDOWLANY NIE WYSYŁA STOLARKI DO BADANIAWIEDZĄC ŻE NIE SPEŁNIA WYMOGÓW OBOWIĄZUJĄCYCH PARAMETRÓW

...

Kwiiiii... Kwiiiii.... Kwik mieszkańców słychać na pół województwa. Dalej podbijajcie ceny developerom, a później kwik... Bo mają kasę i wszystko da się załatwić. Ceny mieszkań w Rzeszowie to jest jakieś nieporozumienie. A cierpi na tym cały powiat

D
DT

wybory były rok temu ; wybraliście sobie to co chcieliście i dziwicie się teraz że władza nie działa w interesie mieszkańców - ile razy można się dziwić? raz? dwa razy? ale nie 20 lat!!! To jest ostatnie miejsce w śródmieściu na tereny rekreacyjno-sportowe... ale najłatwiej sprzedać tereny developerom i kontynuować "meksyk" dzikiej zabudowy miasta, skoro mieszkańcy są tak durni w swoich wyborach.

D
DT

Mieszkańcy pomylili instytucję do której powinni się zwrócić; sprawę należało zgłosić do CBA

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3