Polecane galerie

Obie jednostki zostały już dostarczone i zwodowane na zalewie © Krzysztof Łokaj
[1/10]

Maszyny do odmulania zalewu na Wisłoku w Rzeszowie zaczną pracę lada dzień. Inwestycja warta prawie 50 mln zł potrwa do 2023 roku

Obie jednostki zostały już dostarczone i zwodowane na zalewie. Zgodnie z harmonogramem, który przygotowano m.in. w oparciu wytyczne fachowców od ochrony środowiska, będą pracować w cyklach jesienno-zimowych. W tym czasie ich obecność ma być najmniej uciążliwa dla zwierząt mieszkających w rejonie zalewu. Jako pierwsza na zalewie zacznie pływać koparka, której zadaniem będzie m.in. usunięcie roślin, korzeni i trzcinowisk z dna i brzegów zbiornika. Następnie do pracy wkroczy refuler odsysający z dna rzeki muł. Urobek będzie transportowany rurociągami na brzeg rzeki, a stąd po odsączeniu wywożony przez samochody. Prace maja trwać w godz. 6-20 w dni robocze.

Pierwszy etap odmulania zalewu potrwa do przełomu 2022 i 2023 roku. Będzie kosztować prawie 50 mln zł i obejmie odcinek od zapory w kierunku Lisiej Góry.

Lada dzień na zalewie na Wisłoku w Rzeszowie zaczną pracować maszyny, których zadaniem będzie odmulenie zbiornika. To wodna koparka i refuler, który wyciągnie z dna muł.

Najnowsze wiadomości

reklama