Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz w domu pamiątki z dawnego Rzeszowa? Pomóż napisać książkę o historii miasta

Katarzyna
Archiwum WSK
Rozmowa z Januszem Kujawą, rzeszowianinem który przygotowuje książkę o historii międzywojennego Rzeszowa.

Przygotowuje Pan książkę o Rzeszowie w czasach międzywojennych. Skąd pomysł na taki temat?

Napisanie książki zaproponowało mi wydawnictwo. Lata 1918-1939 to krótki, ale ważny czas w historii Polski; również bliski mojemu sercu. Pisałem na ten temat pracę magisterską, choć wówczas - jak to stwierdziłem z pewnym przerażeniem - naukowych opracowań na ten temat nie było. Teraz, po prawie 30 latach, przybyło sporo publikacji, choć są takie dziedziny z życia Rzeszowa, które ciągle nie doczekały się opracowania - między innnymi kolej. Tymczasem książka ma zawierać rozdziały, które przedstawiają poszczególne dziedziny z życia miasta - od polityki przez modę po obyczaje.

Z jakich źródeł korzysta Pan w trakcie pracy?

Tam, gdzie brakuje naukowych źródeł, korzystam najczęściej z prasy tamtego okresu. Ale i tutaj są luki - to zadziwiające, ale wiosną 1939 r. ukazała się w Rzeszowie ostatnia gazeta przed wojną. Przez kolejne miesiące brakuje informacji na temat życia miasta. Zaginęły też materiały archiwalne, np. protokoły z posiedzeń rady miasta. Wiemy nieco o przygotowaniach wojskowych i inwestycjach COP-owskich, ale białych plam jest sporo.

Jak rzeszowianie mogą pomóc w tworzeniu książki?

Jeśli ktoś pamięta tamten okres, to takie wspomnienia są ważnym źródłem informacji. Podobnie opowieści i anegdoty przekazywane w rodzinie. Bardzo ciekawe są także takie rzeczy jak bilety do kina, bilety kolejowe, dokumenty szkolne, reklamy itp. Wiem, że ludzie mają to w szufladach, prośba jest taka, żeby się podzielili. Wystarczy spisać wspomnienia albo zrobić skan czy zdjęcie dokumentów. Kontakt do mnie: [email protected], 692- 451- 389. Otrzymane materiały będę udostępniał także na facebook'owym profilu: Rzeszów czasów niepodległości.

Rzeszów tego okresu kojarzy nam się często z określeniem "Mojżeszów"...

To kolejna z białych plam w historii miasta. Wprawdzie wyznawcy judaizmu stanowili w pewnych okresach blisko połowę mieszkańców, niewiele wiemy o ich życiu. Stanowili hermetyczną strukturę, nie do końca asymilowali się z Polakami. Podczas wojny zostali w większości wymordowani, a pamiątki po nich zniszczone.

Jakim miastem był w takim razie Rzeszów tamtego okresu?

To stosunkowo niewielkie powiatowe i lekko zapyziałe miasteczko, ale z dużymi ambicjami. Tuż po I wojnie podejmowano poważne starania, żeby Rzeszów został stolicą województwa i siedzibą biskupstwa. W okresie działania Centralnego Okręgu Przemysłowego widać wyraźne ambicje miasta, które chciało zostać jego stolicą. Trochę rywalizowaliśmy w tej kwestii z Sandomierzem, ale gdyby COP był nadal realizowany, myślę, że to tu byłoby jego serce. Nie byliśmy potęgą, jeśli chodzi o kulturę, za to Rzeszów był ważnym ośrodkiem szkolnictwa. Mieściły się tu gimnazja, szkoły rzemieślnicze, przemysłowe, seminaria nauczycielskie. To, że po wojnie miasto zostało stolicą województwa, nie wzięło się znikąd, tylko było wynikiem tych aspiracji sprzed wojny.

_____________________________________________________________________________________________________
Czytaj także: Cud nad Wisłokiem. Było pastwisko, jest lotniczy gigant [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto