Mapa akustyczna miasta Lublin

Artykuł sponsorowany
Dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. odnosząca się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku, której zapisy zostały zaimplementowane do prawodawstwa polskiego ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, dział V – ochrona przed hałasem (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150, z późn. zm.) zobowiązała państwa członkowskie Unii Europejskiej do dokonywania oceny stanu akustycznego środowiska poprzez tworzenie strategicznych map akustycznych.

Mapy akustyczne opracowywane są dla obszarów aglomeracji powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz terenów poza aglomeracjami, tj. dla dróg, linii kolejowych i lotnisk, których eksploatacja może powodować negatywne oddziaływanie akustyczne na znacznych obszarach. Obowiązek opracowania mapy akustycznej dla obszarów objętych aglomeracją spoczywa na staroście, z kolei mapę hałasu dla głównych dróg, linii kolejowych oraz lotnisk sporządza zarządzający wyżej wymienionymi obiektami.

Pierwsze mapy akustyczne dla aglomeracji miast liczących ponad 250 tysięcy mieszkańców zostały sporządzone w 2007 r., w tym również dla miasta Lublin. Pięć lat później, tj. w 2012 r. nastąpił drugi etap mapowania akustycznego. Obowiązek wykonania niniejszego opracowania spoczął wówczas na aglomeracjach o liczbie ludności przekraczającej 100 tysięcy mieszkańców. Należy podkreślić, iż ustawa Prawo ochrony środowiska zobowiązuje starostów oraz zarządców dróg, linii kolejowych, lotnisk do aktualizacji map w cyklu pięcioletnim.

Strategiczna mapa akustyczna miasta Lublin została wykonana w 2012 r. Opracowano ją metodami obliczeniowo-pomiarowymi, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania LimA firmy Bruel & Kjaer oraz mając do dyspozycji dane wejściowe w postaci trójwymiarowego modelu zabudowy, numerycznego modelu terenu, jak również ortofotomapy satelitarnej. Uzyskany w ten sposób model obliczeniowy został następnie skalibrowany w oparciu o dane akustyczne, które pochodziły z pomiarów poziomu dźwięku określonego wskaźnikami hałasu LDWN oraz LN, zmierzonego w 22 punktach pomiarowych, odnoszących się do emisji hałasu z ruchu kołowego, 5 punktach odnoszących się do hałasu z ruchu szynowego, jak również dokonano pomiaru poziomu dźwięku emitowanego z 12 zakładów przemysłowych na terenie całego miasta. Dla hałasu pochodzącego ze wszystkich wymienionych źródeł, tj. drogowego, kolejowego i przemysłowego wykonano po dwie mapy z uwzględnieniem wskaźników dzienno-wieczorno-nocnego (LDWN) oraz długookresowego nocnego (LN).

Opracowana w ten sposób mapa akustyczna oraz dane opisowe zostały następnie przekazane Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie, gdzie zgodnie z art. 10 ust. 2 Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku przygotowane zostało sprawozdanie dla Komisji Europejskiej.

Niewywiązanie się z ustawowego obowiązku w zakresie opracowania i aktualizacji strategicznej mapy hałasu może skutkować wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania skarbowego.

Cyfrową mapę akustyczną miasta Lublin można obejrzeć na stronie internetowej Samorządu Miasta Lublin (zakładka po prawej stronie Lublin Miasto Ekologiczne, ochrona przed hałasem).

Dla terenów, na których poziom hałasu przekracza poziom dopuszczalny, tworzy się programy ochrony środowiska przed hałasem, których celem jest dostosowanie poziomu hałasu do dopuszczalnego. Termin wykonania programu został określony w ustawie Prawo ochrony środowiska i wynosi rok od dnia przedstawienia mapy akustycznej przed podmiot zobowiązany do jej sporządzenia. Z uwagi na szereg inwestycji drogowych, które powstają na terenie miasta Lublin, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin odstąpił w 2013 r. od opracowania programu. Nowy Program ochrony środowiska przed hałasem zostanie opracowany po wykonaniu planowanych inwestycji w latach 2014 - 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto