Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małdrzyki czy hałuszki? Wielokulturowe przysmaki kuchni podkarpackiej

Zuza Gunia-Magin
Tradycyjne proziaki  to specjał podkarpackiej kuchni
Tradycyjne proziaki to specjał podkarpackiej kuchni Krystyna Baranowska
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. Ta z Podkarpacia kusi pięknymi zapachami i cudownym smakiem.

Podkarpacie słynie z dań o bardzo oryginalnych nazwach takich jak: krężałki (kiszone główki kapusty), hałuszki (ziemniaczane kluseczki), małdrzyki (placuszki z twarogu) czy krupniak (rodzaj placka z nadzieniem z kaszy gryczanej i ziemniaków). Smakowicie prezentują się też hreczanyki, czyli kotlety z kaszy zmieszanej z mielonym mięsem, jajkami, czosnkiem i przyprawami, czy kugiel - babka ziemniaczana, przekładana nadzieniem z kiszonej kapusty uduszonej z cebulą i skwarkami. Ale nazwy mogą mylić: knysze w naszym rejonie to smażone na głębokim tłuszczu pierogi z farszem z kaszy gryczanej, twarogu i cebuli.

- Esencją podkarpackich smaków są proziaki, popularne w regionie pieczywo na bazie sody (proza w tutejszej gwarze to właśnie soda). Wypiekane są na blasze pieca na szybko, zawsze wtedy, gdy w domu zabraknie pieczywa - zauważa Krzysztof Zieliński, regionalista i autor m.in. przewodnika kulinarno-turystycznego po regionie „Podkarpackie smaki”.

Głównymi składnikami dań naszego rejonu jest to, co można wyhodować we własnym ogródku, w sadzie, na polu lub zebrać w lesie: cebula, ziemniaki, kasze gryczane i jaglane, grzyby itp. Region ten, doświadczony przez historię, poddawany był różnym wpływom, które przenikały się wzajemnie. Podkarpacka kuchnia wywodzi się więc z kilku różnych tradycji kulinarnych.

- W tutejszej kuchni można znaleźć wpływy kuchni łemkowskiej, bojkowskiej (grupa górali zamieszkująca Karpaty Wschodnie), ukraińskiej, żydowskiej, niemieckiej, austriackiej, węgierskiej i oczywiście polskiej. Taka wielokulturowość sprawiła, że kuchnia podkarpacka nie ma jednego czy kilku głównych dań. Każdy region w naszym województwie ma swoje regionalne potrawy i sposoby ich przyrządzania - dodaje Krzysztof Zieliński.

Kuchnia ze wschodnich rubieży kraju wydaje się najbardziej wierna tradycji. Jej wyjątkowość podkreśla fakt, że ponad 100 produktów z tego rejonu figuruje w spisie ministerstwa rolnictwa jako potrawy regionalne. Daje to Podkarpaciu trzecie miejsce w kraju.

Jeśli macie ochotę spróbować najlepszych dań tej kuchni, koniecznie skorzystajcie z rekomendacji Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki. Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” przez lata jeździli po tutejszych bezdrożach i wybierali najlepsze punkty gastronomiczne. Obecnie szlak liczy ponad 40 miejsc.

**

Przyślij swój autorski przepis i wygraj telefon! [konkurs NaM]

**

Lubicie gotować? Macie swoje ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis kuchni z Waszej okolicy .

Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz.23.59, w tytule e-maila wpiszcie „Smaki regionu”. Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl

Przepisy znajdziecie w serwisie kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto