Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Łukasiewicz nafciarz romantyk" - film zrealizowany na Podkarpaciu, został nagrodzony na Festiwalu w Zamościu [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Produkcja telewizji "Obiektyw" z Krosna dostała nagrodę publiczności i II nagrodę na Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią".

Film "Łukasiewicz nafciarz romantyk" to 60 minutowy dokument fabularyzowany. Jak opowiada jego producent Bogdan Miszczak, szef Telewizji Obiektyw z Krosna, pomysł na film zrodził się dwa lata temu w związku ze zbliżającą się 165 rocznicą postania kopalni w Bóbrce.

- Do tej pory Ignacy Łukasiewicz wynalazca, farmaceuta, społecznik – nie doczekał się ani jednego filmu opowiadającego historię, nie tylko życia twórcy przemysłu naftowego, ale przede wszystkim wpływu jego wynalazków na światowy przemysł

- wspomina Miszczak.

Film oparty został na jedynym zachowanym egzemplarzu książki Jana Feliksa Szczęsnego Morwaskiego "Światek Boży i życie na nim". Jest to zapis przeprowadzonego w 1869 roku przez dziennikarza wywiadu z Ignacym Łukasiewiczem. Obejmuje on 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska i De Mono na koncercie TV...

Sceneria filmu to autentyczne szyby naftowe zachowane w Bóbrce – kolebce przemysłu naftowego. Scenografię filmową tworzyły także obiekty Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. Jego żonę Honoratę zagrała rzeszowska aktorka Dagny Cipora, a wspólników pierwszej na świecie kopalni tj. Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę Łukasz Konopka i Artur Dziurman. Szczęsnego Morawskigo opisującego historię kopalni oleju skalnego i pierwszej lampy naftowej zagrał Mateusz Mikoś.

- Wiedziałem, że "Łukasiewicz nafciarz romantyk" musi być filmem pełnym emocji, zaskakujących informacji i faktów. Zmuszającym widzów do rozmów i dyskusji, pozostającym w ich pamięci po projekcji. Mam pewność, że to nam się udało

– mówił podczas premiery filmu (odbyła się w Jaśle, w kwietniu) reżyser Maciej Wójcik.

Dla producenta najważniejsze w filmie było zachowanie autentycznego przekazu zarówno pracy w XIX wiecznej kopalni jak i życia codziennego Łukasiewiczów. Dlatego w czasie pracy nad filmem tak ważne były kostiumy i rekwizyty. Dzięki nim udało się przenieść widza do galicyjskiego dworku w Chorkówce, czy lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą".

Film był już prezentowany w wielu miastach i mniejszych miejscowościach Podkarpacia, podczas bezpłatnych pokazów. Jest bardzo dobrze przyjmowany przez widzów.

Produkcja Telewizji Obiektyw była spodobała się także widowni filmowego festiwali w Zamościu. Widzów szczególnie urzekły zdjęcia podkarpackich pejzaży, za ciekawy też uznali temat filmu oraz role Mariusza Bonaszewskiego wcielającego się w postać Łukasiewicza. Dokument opowiadający historie początku przemysłu naftowego na Podkarpaciu, otrzymał nagrodę publiczności i II nagrodę jury festiwalu.

To już kolejna nagroda dla filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk". Wcześniej obraz otrzymał pierwszą nagrodę (Kryształowy Ekran) w ramach konkursu telewizji regionalnych i lokalnych organizowanego przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

Turyści odwiedzający w najbliższy weekend Bieszczady będą mogli zobaczyć film podczas Festiwalu Filmów Karpackich w Polańczyku.

ZOBACZ TEŻ: Kulturalny Szot - Moriah Woods

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto