Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2023. 25-lat współpracy naukowej WSPiA z uczelniami ukraińskimi

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Konferencja Naukowa zorganizowana przez WSPiA (wspólnie z Uniwersytetem im. I. Franki we Lwowie) pt. Współpraca polsko-ukraińska warunkiem ładu polityczno-gospodarczego w Europie, towarzyszącą uroczystości wręczenia Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Lwowie w 2001 roku.
Konferencja Naukowa zorganizowana przez WSPiA (wspólnie z Uniwersytetem im. I. Franki we Lwowie) pt. Współpraca polsko-ukraińska warunkiem ładu polityczno-gospodarczego w Europie, towarzyszącą uroczystości wręczenia Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Lwowie w 2001 roku. Materiały WSPiA
W 1998 roku rozpoczęła się współpraca WSPiA z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki. Jej efektem były wspólne konferencje naukowe, organizowane w Rzeszowie, Przemyślu i Lwowie.

Konferencje dotyczyły zagadnień prawnych, ekonomicznych, administracyjnych i związanych z zarządzaniem, a ich rezultatem było kilkadziesiąt publikacji (w języku polskim, ukraińskim i angielskim). W ramach tej współpracy w 2001 r. obie uczelnie zorganizowały konferencję, która towarzyszyła wizycie Jana Pawła II we Lwowie. Częścią tej wizyty było wręczenie przez Papieża Polaka Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, która spotkała się z ogromną życzliwością Jana Pawła II, jako jednej z ważniejszych form promujących pojednanie i współpracę obu narodów. Współorganizatorem realizacji tej nagrody była WSPiA, a pierwszym laureatem został zgłoszony przez rzeszowską Uczelnię Rektor Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki prof. Iwan Wakarczuk.

Ponadto WSPiA od wielu lat współpracuje z największymi ukraińskimi Uniwersytetami m.in. Uniwersytetem im. Iwana Franki we Lwowie, Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki, Tarnopolskim Instytutem Społecznych i Informacyjnych Technologii, Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Spraw Wewnętrznych, Iwano-Frankiwskim Narodowym Technicznym Uniwersytetem, Czerniowieckim Uniwersytetem Narodowym im. Jurija Fedkowycza.

W 2005 roku z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA powstaje Polsko-Ukraiński Klub Konstytucjonalistów. Posiedzenia Klubu odbywają się dwa razy w roku na przemianie: na Ukrainie i w Polsce i dokumentowane są w postaci odrębnych publikacji. Klub zrzesza polskie i ukraińskie środowisko wybitnych naukowców z zakresu prawa konstytucyjnego, sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Trybunału Konstytucyjnego RP, prawników oraz polityków. Dzięki inicjatywie WSPiA, po raz pierwszy konstytucjonaliści z Polski i Ukrainy prowadzili wspólne badania. Ich tematyka objęła zagadnienia ustrojowo-prawne Ukrainy, a diagnozy i sformułowane wnioski de lege ferenda zostały wykorzystane w procesie zmian ustrojowych w Ukrainie. Propozycje członków Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów miały realny wpływ na tworzenie koncepcji i wdrażanie sądownictwa administracyjnego w Ukrainie, nowej ustawy o Sądzie Konstytucyjnym czy Kodeksu Wyborczego Ukrainy, którego autorem jest Jurij Kluczkowski, członek Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów.

Współpraca naukowa z ukraińskimi Uczelniami to także propagowanie wiedzy na temat polskiego prawa, organizowanie seminariów i konferencji na temat polskiego prawa oraz gromadzenie i udostępnianie polskiej literatury prawniczej. Taka działalność rozwijana jest m.in. poprzez otwarte z inicjatywy WSPiA Centrum Polskiego Prawa na Wydziale Prawa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki – jednego z największych uniwersytetów na Ukrainie. Jest to pierwsza taka instytucja, która powstała na Ukrainie, która docenia bogate doświadczenie WSPiA w zakresie współpracy z ukraińskimi uczelniami. Warto zaznaczyć, że pierwsze książki dla Centrum przekazała WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Były to m.in. wydane przez Uczelnię publikacje z zakresu prawa publicznego i prawa karnego.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liderzy Regionu 2023. 25-lat współpracy naukowej WSPiA z uczelniami ukraińskimi - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto