Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz mówił: autystyka można tylko kochać, nie wyleczysz go. A ja się zbuntowałam i Michaś ma dziś lepsze życie

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Dzięki ogromnej determinacji Dominiki, jej 9-letni syn Michał z autyzmem, ma dziś lepsze życie. Stan jego zdrowia poprawia się z każdym miesiącem.
Dzięki ogromnej determinacji Dominiki, jej 9-letni syn Michał z autyzmem, ma dziś lepsze życie. Stan jego zdrowia poprawia się z każdym miesiącem. Archiwum prywatne
Z wykształcenia jest socjologiem, ale swoje życie zawodowe i prywatne poświęciła na zgłębianie wiedzy, dokształcanie się i pomoc dzieciom autystycznym i ich rodzinom. Dominika Futyma, mama 9-letniego Michasia z autyzmem, stworzyła w Rzeszowie Fundację "Nie tylko autyzm". Za kilka dni organizuje międzynarodową konferencję dotyczącą m.in. chorób współistniejących w autyzmie.

Przez wiele lat mieszkałaś z rodziną w Anglii, wróciliście do Polski, do Rzeszowa i od razu wzięłaś się do pracy charytatywnej. Założyłaś fundację, która pomaga dzieciom autystycznym i ich rodzinom „Nie tylko autyzm”.

- Doskonale wiem, z jakimi problemami zmagają się na co dzień takie rodziny, bo sama jestem mamą 9-letniego Michasia z autyzmem. Przeszłam bardzo długą drogę, by móc teraz pomagać innym i podpowiadać im, co powinni robić, by ich dziecko miało szanse na normalne życie. I tak wraz z Kasią Chróścik z Lublina założyłyśmy fundację.

Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność. Bycie rodzicem chorego dziecka to również poświęcenie, 200 proc. uwagi i nieustanna walka…
- Kiedy dowiedziałam się, że mój syn ma autyzm, najpierw się załamałam. Szybko jednak wzięłam się w garść i zaczęłam działać, by pomóc synkowi. Zrobiłam dokładnie na odwrót do tego, co mówił mi lekarz po diagnozie: że autyzmu się nie wyleczy i że mogę już tylko kochać swoje dziecko. Zbuntowałam się przeciwko tym słowom. A bezradność na to, że Michaś głównie leży, że gdy wstanie, to się przewraca, płacze z bólu, jeszcze bardziej motywowały mnie do działania. Zaczęłam szukać publikacji naukowych, głównie w języku angielskim, które naprowadzały mnie, jak pomóc synowi. Natrafiłam na lekarzy, którzy podjęli się leczenia Michasia. Nie traktowali go jak autystyka, ale patrzyli na niego jak na małego pacjenta, który ma też sporo chorób współistniejących. Wdrożyli leczenie. Michaś zaczął się zmieniać – przestał płakać, bóle zniknęły, układ pokarmowy zaczął normalnie funkcjonować, uśmiecha się, wychodzi ze swojego świata, łaknie kontaktu z innymi. Rodzice dzieci z autyzmem dobrze wiedzą, co to oznacza i jak bardzo cieszy każda, nawet najmniejsza poprawa.

- Determinacja godna podziwu.
- W tamtym czasie dużo się uczyłam na przykładach konkretnych przypadków. Dowiedziałam się, że większość dzieci z autyzmem ma dysfunkcje Autonomicznego Układu Nerwowego, nerwu błędnego oraz tego ponad 70 proc. tych dzieci ma dysfunkcje mitochondrialne. To był przełom nie tylko dla mnie, ale dla Michasia i ogromnej liczby dzieci.

- Mówisz jak specjalista, zresztą nim jestem, bo przecież uczyłaś się w tym kierunku.
- Wykształciłam się w Wielkiej Brytanii i jestem certyfikowanym praktykiem mitochondrialnym oraz dietetykiem klinicznym. Założyłam praktykę Mitoterapia, gdzie pomagamy dzieciom i osobom dorosłym z całej Polski. Pomimo coraz większych możliwości pomocy tym dzieciom, ciągle czegoś brakowało. Dlatego chciałam stworzyć platformę wiedzy, do której mogliby sięgać rodzice.

- Waszym pierwszym dużym przedsięwzięciem, jako fundacji, jest organizacja międzynarodowej konferencji „Aspekty medyczne genetyki i chorób współistniejących w autyzmie. Konferencja na miarę czasów pandemicznych, czyli online, ale na wysokim poziomie, w dwóch językach, ze specjalistami z różnych części świata.
W najbliższy weekend, 7-8 listopada, odbędzie się międzynarodowa konferencja online. Prelegentami są wybitni specjaliści m.in. ze stanów Zjednoczonych, Grecji, Holandii i oczywiście z Polski. Lekarze ci prowadzący badania nad autyzmem, działają w znanych szpitalach i klinikach. Jest to wydarzenie na skalę światową, tłumaczone symultanicznie na dwa języki. Po konferencji będzie możliwa rozmowa z prelegentami, podczas której można zadać pytania dotyczące sytuacji dziecka z autyzmem. Konferencja będzie nagrywana z możliwością obejrzenia w ciągu dwóch tygodni. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony Fundacja nie tylko autyzm Tam znajdziecie szczegóły konferencji, a także informacje o naszej fundacji oraz pomocy, którą się zajmujemy.


ZOBACZ TAKŻE: Autystyczny chłopiec piętnowany za wychodzenie z domu. Policjanci dali mu prezent i tłumaczą, jak wygląda życie osób z autyzmem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lekarz mówił: autystyka można tylko kochać, nie wyleczysz go. A ja się zbuntowałam i Michaś ma dziś lepsze życie - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto