Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej będzie wyjść z pułapki podwójnego ubezpieczenia OC

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Robert Kowalski/Polskapresse
11 lutego weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń OC. Wyeliminować mają m.in. problem podwójnych polis, z którym borykają się kierowcy, gdy z różnych przyczyn nie dopilnowali rozwiązania umowy z jedną firmą ubezpieczeniową, a podpisali już kolejną z innym.

Jednak zmiany odczują nie tylko oni, również wszyscy kierowcy: w przyszłości firmy ubezpieczeniowe przed przedłużeniem umowy będą zobowiązane przedstawić klientom na piśmie nowe warunki ubezpieczenia. Umowy zawarte na odległość będzie można rozwiązać. To tylko niektóre zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC.

Pożegnanie z podwójnym OC

Nowe przepisy mają na celu rozwiązać problem podwójnych ubezpieczeń OC i zlikwidować czyhające na klientów pułapki. W taką pułapkę wpadł między innymi pan Jakub, który we wrześniu ubiegłego roku kupił używane auto. W listopadzie wykupił polisę u nowego ubezpieczyciela, i dopiero wtedy próbował wypowiedzieć starą umowę, zawartą przez poprzedniego właściciela auta. Niestety, dowiedział się, że zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami powinien był złożyć wypowiedzenie odziedziczonej umowy najpóźniej 30 dni od dnia zakupu. Ponieważ tego nie uczynił w terminie – stara polisa obowiązywać miała do końca umowy zawartej przez poprzedniego właściciela. W efekcie pan Jakub musiał równocześnie płacić składki do dwóch firm ubezpieczeniowych.

Ofiarą niedoskonałych starych przepisów padła też Pani Aleksandra. Po tym jak kupiła używane auto - wykupiła nową polisę, natomiast zupełnie zapomniała o wypowiedzeniu starej umowy. Kilka tygodni po zakupie dostała wezwanie do opłacenia składki starego ubezpieczenia na kolejny rok. Zgodnie bowiem z obowiązującymi wówczas przepisami - ponieważ nie rozwiązała umowy na piśmie najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem – polisa automatycznie odnowiła się. Pani Aleksandra musiała w efekcie opłacać przez kolejny rok obie polisy: i tę, którą odziedziczyła po poprzednim właścicielu (a która przedłużyła się automatycznie) i tę, którą sama wykupiła.

Nowe przepisy mają problem podwójnych polis wyeliminować. Nowelizacja ułatwić ma rozwiązanie umowy zawartej przez poprzedniego posiadacza pojazdu. - Po zakupie używanego samochodu i przejęciu ubezpieczenia nowy właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę pisemnie w dowolnym momencie obowiązywania - podkreśla Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z firmy Aviva.

Czytaj także: Przed nami rok podwyżek. Zobacz, co zdrożeje w 2012 roku

Jak wypowiedzieć umowę?

Oświadczenie o rezygnacji z umowy można przesłać listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej - o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego. To nowość: do tej pory liczyła się data doręczenia pisma do firmy ubezpieczeniowej. Jednak uwaga: jeśli wypowiedzenie wyślemy kurierem albo za pośrednictwem operatora innego niż publiczny, nadal decydująca będzie data doręczenia wypowiedzenia.
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC może zostać złożone na odpowiednim formularzu również u agenta reprezentującego danego ubezpieczyciela i jest ono skuteczne z datą złożenia – wyjaśnia Łukasz Błaszczak, ekspert Avivy.

Nowa pułapka

Nowelizacja zmienia też regulacje związane z przedłużaniem umów. Umowy OC przechodzące ze sprzedawcy na nabywcę wraz z zakupionym autem - nie będą już przedłużane automatycznie. Po prostu wygasną po okresie obowiązywania (jeśli oczywiście nie zostaną wcześniej wypowiedziane i rozwiązane). Wyeliminuje to problem podwójnych OC w sytuacji, gdy nowy właściciel zapomniał o wypowiedzeniu ubezpieczenia zawartego przez poprzednika. Jednak zdaniem ekspertów zmiany sprowadzają na nabywcę auta z drugiej ręki inną pułapkę: jeżeli nie wykupi on nowej polisy, a stara przestanie obowiązywać – może pozostać zupełnie bez ubezpieczenia OC. - Byłoby źle, gdyby z jednej skrajności, jaką jest podwójne ubezpieczenie, wpaść w drugą, jaką byłby brak ubezpieczenia lub przerwa w ciągłości ochrony – mówi Łukasz Błaszczak z Avivy.

Wyższe kary za brak OC

Tym bardziej że od początku stycznia wzrosły również kary za brak ważnej polisy OC. - W przypadku pojazdów osobowych kara wzrosła o 50 proc. i wynosi obecnie 3000 zł, poprzednio 1980 zł - mówi Aleksandra Biały, rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale to nie wszystko: kierowcy, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia będą musieli liczyć się też z poważniejszymi niż dotąd konsekwencjami w razie spowodowania wypadku. Fundusz będzie mógł domagać się już nie tylko zwrotu odszkodowań wypłaconych ewentualnym ofiarom wypadku, ale również rekompensaty kosztów, jakie przy tym poniósł, np. wydatków na biegłych.

Obowiązki sprzedawcy

Z nowymi regulacjami powinny zapoznać się osoby zbywające swoje auto. W myśl znowelizowanych przepisów sprzedawca ma już tylko 14 dni, by poinformować firmę ubezpieczeniową o fakcie zbycia pojazdu (dotychczas miał miesiąc). Ponadto przepisy precyzują już obecnie, jakie dane o nabywcy powinien wraz z tą informacją przekazać, m.in. imię, nazwisko nabywcy, jego adres, PESEL (lub nazwę, siedzibę, REGON - w przypadku firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą).

Czytaj też: Będziemy więcej płacić za odpady? Warszawa wprowadza w życie nową ustawę

Odnowienie - tylko z ofertą

Zmienią się też obowiązki zakładów ubezpieczeń. Będą zobowiązane do informowania ubezpieczonego o zbliżającej się dacie automatycznego przedłużenia polisy. Najpóźniej na 14 dni przed tym terminem będą zobowiązane do przedstawienia oferty na kolejny okres. W ofercie powinna znaleźć się m.in. informacja o wysokości składki i jej kalkulacja, a dodatkowo ostrzeżenie o możliwości zmiany jej wysokości ze względu na szczególne okoliczności, jakie mogłyby zajść po przedstawieniu tej oferty, np. jeśli spowodujemy stłuczkę. Ubezpieczyciel będzie też zobowiązany poinformować nas o trybie i formie wypowiedzenia wznawianej umowy oraz o konsekwencjach braku tego wypowiedzenia.

30 dni na rezygnację

Ważna zmiana dotyczy też umów zawieranych przez Internet lub przez telefon. Klient, który zawarł ubezpieczenie OC „na odległość”, w myśl nowych zasad będzie mógł odstąpić od umowy nawet do 30 dni od daty jej zawarcia. Dotychczas nie było takiej możliwości. Jednak uwaga: jeśli zdecydujemy się odstąpić od tak zawartej umowy, powinniśmy mieć już zawartą kolejną, u innego ubezpieczyciela lub zawrzeć ją jeszcze tego samego dnia, w którym wyślemy wypowiedzenie.
Trzeba jednak pamiętać, że nowe zasady dotyczyć będą tylko umów zawartych po 11 lutego br. Umowy zawarte przed 10 lutego będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach, dopiero po odnowieniu – przejdą pod władanie nowych przepisów. Również jeżeli ktoś kupi samochód z ubezpieczeniem wykupionym do 10 lutego – nadal będą obowiązywać go stare przepisy.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto