Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwas askorbinowy – jak go przyjmować?

materiał partnera
Czym jest kwas askorbinowy, popularnie określany jako witamina C? Nie da się ukryć, że wokół witaminy C krąży wiele mitów i błędnych przekonań. Czy jej spożywanie faktycznie sprzyja naszemu zdrowiu? Czym jest lewoskrętna witamina C?

Czym jest witamina C?

Witamina C to potoczne określenie kwasu askorbinowego. Jest on organicznym związkiem chemicznym, niezbędnym do funkcjonowania organizmów żywych. Dla ludzi jest on witaminą, co oznacza, że powinien być dostarczany w pożywieniu. Na niedobór witaminy C najczęściej cierpią osoby palące. Skutkami niedoboru kwasu askorbinowego mogą być szkorbut, ogólne osłabienie odporności organizmu, bolesność kości, kruchość naczyń krwionośnych, opóźnione gojenie się ran. Nadmiar również jest szkodliwy. Może bowiem wywoływać dolegliwości żołądkowe, wymioty, biegunki, nudności, wysypki skórne.

Na wypłukiwanie witaminy C z organizmu mają wpływ przede wszystkim nikotyna, stres, stany zapalne, nadmiar cukru, ukąszenia owadów, niektóre leki.

Czym jest lewoskrętna witamina C?

Należy wiedzieć, że każda witamina C dostępna w sprzedaży jest prawoskrętna. Określanie dostępnej w sprzedaży witaminy C jako lewoskrętnej jest wyłącznie trikiem marketingowym. Kwas askorbinowy jest bowiem kwasem prawoskrętnym. Tylko kwas L-askorbinowy jest aktywny biologicznie w naszym ustroju. Inne izomery nie są witaminami. Naturalna witamina C w sposób oczywisty skręca w prawo płaszczyznę polaryzacji. Pamiętajmy, że określenie lewoskrętna witamina C stoi w sprzeczności z nauką i jest zwyczajnym chwytem marketingowym producentów. Szczególnie należy uważać na błędne źródła informacji, według których lewoskrętna witamina C posiada właściwości lecznicze, a prawoskrętna jest szkodliwa!

Czym jest naturalna witamina C?

Często można się spotkać z opinią, że jedynie naturalna witamina C posiada właściwości lecznicze (czyli np. ta występująca w owocach). Nie jest to jednak prawdą. Syntetyczna witamina C (inaczej sztuczna) jest produkowana w laboratoriach. Pamiętajmy jednak, że syntetyczna oznacza, iż jest ona efektem syntezy chemicznej, a nie to, że nie występuje ona w przyrodzie. Dlatego też niezależnie od tego, czy przyjmujemy witaminę C w postaci tabletek, czy też z owoców, będzie ona miała taką samą budowę i takie same właściwości.

Formy witaminy C

Istnieje kilka różnych form witaminy C, dostępnych na rynku. Należą do nich kwas L-askorbinowy, palmitynian askorbylu, askorbiniany magnezu, sodu, potasu, cynku, wapnia, Ester C, PureWay-C, Liposomalna LivOn czy Vita C.

naturalna witamina C

Sposoby produkowania witaminy C

Istnieją cztery sposoby produkowania witaminy C. Są to pozyskiwanie jej drogą fermentacji (np. poprzez kiszenie ogórków czy kapusty), pozyskiwanie jej dzięki syntezie chemicznej, jej ekstrakty z roślin, a także pozyskiwanie witaminy drogą mieszaną (połączenie fermentacji z syntezą chemiczną).

Dawki zalecane przy chorobach

W zależności od tego, na jaką dolegliwość cierpimy, powinniśmy przyjmować nieco inne dawki kwasu askorbinowego.
1. Człowiek zdrowy powinien przyjmować od 4 do 15 gramów witaminy C na dobę.
2. Osoba lekko przeziębiona potrzebuje od 30 do 60 gramów na dobę, aby móc zwalczyć chorobę.
3. W przypadku grypy potrzeba 150 gramów na dobę w dawkach od 8 do 20.
4. Przy wirusowym zapaleniu płuc lub mononukleozie potrzebne jest 200 gramów (lub więcej) na dobę.
5. W przypadku infekcji bakteryjnych potrzeba od 30 do 200 (lub więcej) gramów na dobę.
6. Gdy chorujemy na astmę i mamy problemy z katarem siennym, to wówczas potrzebujemy od 15 do 50 gramów na dobę.
7. W przypadkach alergii może to być od 0,5 do 50 gramów na dobę.
8. Chorzy na zapalenie wątroby będą potrzebowali od 30 do 100 gramów na dobę.
9. Chorzy na nowotwory, powinni spożywać od 15 do 100 gramów na dobę.
10. W przypadku grzybicy (kandydozy) potrzebujemy od 15 do 200 gramów na dobę.

Naturalna witamina C

Czy istnieje naturalna witamina C i jest dostępna w aptekach lub sklepach? Póki co niestety jej nie ma, ponieważ proces jej pozyskiwania jest niezwykle kosztowny i niewykonalny technologicznie. Można jednak kupić witaminę C najbardziej zbliżoną do naturalnej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto