Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura okiem dzieci, czyli jak najmłodsi ratują podkarpacką kulturę w czasie pandemii

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Od maja do października potrwa program "Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci". O co w nim chodzi? Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin chce w ten sposób zainteresować rodziców i ich pociechy podkarpackim dziedzictwem kulturowym. W jaki sposób?

Głównym założeniem realizowanego przez PSAR programu jest to, aby dzieci zwróciły się do swoich rówieśników i za pośrednictwem Internetu podzieliły się z nimi wrażeniami z wakacyjnych podróży po woj. podkarpackim. W taki sposób Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin przekazuje informacje o naszym dziedzictwie kulturowym. "Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci" jest częścią programu "Kultura w sieci" realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach tarczy antykryzysowej. Jak wiadomo, epidemia koronawirusa bardzo mocno odcisnęła się na branży turystycznej i kulturowej.

- Dotychczas przybliżaliśmy potencjał województwa i zachęcaliśmy do uczestnictwa w nim w realu, co pandemia znacząco utrudniła. Kiedy tylko nadarzyła się okazja, postanowiliśmy spróbować pozyskać środki, by przenieść naszą aktywność do sieci

– mówi prezeska PSAR, Monika Marković.

- Czasu było niewiele, a atmosfera zagrożenia nie pomagała w pracy. Wiedzieliśmy jednak, że walory Podkarpacia to skarb, który tylko czekają na to, by go pokazać w nowoczesnej i atrakcyjnej formie. Do projektu postanowiliśmy zaprosić dzieci, które zawsze są w centrum zainteresowań PSAR. Jego nazwa, „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, pojawiła się niemal błyskawicznie w naszych głowach. Potem trzeba było dopracować pomysł, ubrać go w słowa i… czekać na wyniki - dodaje.

Do rządowego programu dotarło niemal 6 tys. wniosków, konkurencja była więc ogromna. Program przygotowany przez PSAR na szczęście przeszedł dalej, a jego "owoce" możemy obserwować już dzisiaj.

Aż 8 tygodni e-zwiedzania

Program trwa od maja i będzie można śledzić go do października. W jego ramach powstało wiele różnorodnych materiałów: wideo-audycje, warsztaty on-line, słuchowiska, e-booki, łamigłówki, kolorowanki i inne zadania, konkursy, podcasty i inne. Wszystko tworzone jest przez grupę dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Pomagali im w tym ich opiekunowie, przedstawiciele instytucji kultury i wybitni eksperci – znani, cenieni i lubiani dziennikarze, filmowcy, edukatorzy.

- Program będzie dostępny za darmo na portalu Gdziecko.pl, który PSAR prowadzi od sześciu lat. Aby z łatwością można było przejść do poszczególnych elementów programu, serwis zostanie przeprojektowany i rozwinięty o nowe narzędzia rozpowszechniania kultury. Powstanie także kanał YouTube, gdzie będą publikowane wszystkie stworzone w ramach projektu prezentacje wideo. Zaś materiały będą dostępne na stronach portalu jeszcze długo po zakończeniu projektu. – tłumaczy Marcin Kępa, programista współpracujący ze stowarzyszeniem

- Każdy z uczestników poprowadzi około 10-minutową audycję i przedstawi widzom najciekawsze zakątki województwa. Mamy nadzieję, że wzmocni to przekaz i jeszcze bardziej zaangażuje młodych odbiorców. W każdym odcinku, oprócz tematyki dziedzictwa kulturowego, dzieciaki będą mówić o bezpiecznym, świadomym i twórczym korzystaniu z zasobów Internetu i informacji pochodzących z nowych mediów

– opowiada Katarzyna Malec, koordynatorka programu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto