Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Goethe-Institut przeniósł się do budynku obok Galerii Kazimierz

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Zdjęcia pomieszczeń Goethe-Institut w Krakowie
Zdjęcia pomieszczeń Goethe-Institut w Krakowie ONI Studio / Goethe-Institut w Krakowie
Przy ulicy Podgórskiej 34 w Krakowie otwarta jest już nowa siedziba Goethe-Institutu. W ceglanym budynku sąsiadującym z Galerią Kazimierz znalazły się biblioteka, sale wykładowe i galeria „Kuns(z)t”.

FLESZ - Wydobywane są ciała z gruzów. Relacja z Borodianki

od 16 lat

Na miejscu będą się odbywać spotkania z literaturą i muzyką, debaty o książkach, projekcje filmowe oraz zajęcia językowe dla uczniów i nauczycieli. W nowej siedzibie Goethe-Institutu zebrano łącznie 10 tys. multimedialnych wydawnictw w języku niemieckim, w tym filmy, audiobooki i książki - literatury pięknej i popularnonaukowej, klasykę i nowości na niemieckim rynku wydawniczym, a także materiały do nauki języka niemieckiego i przygotowujące do egzaminów. Czytelnicy mogą też skorzystać z 20 tytułów prasowych, w tym m.in. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Geo”, „Psychologie heute”. Biblioteka instytutu jest dostępna nieodpłatnie dla wszystkich.

Instytut działa na całym świecie, promując znajomość języka niemieckiego i wspierając międzynarodową współpracę kulturalną. Przez 28 lat jego siedzibą był Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20, gdzie teraz mieści się Galeria Bunkier Sztuki, a na piętrach działa Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ostatnie dwa lata były dla instytucji czasem remontu, przeprowadzki i wymuszonego pandemią ograniczenia wydarzeń organizowanych na żywo. Teraz Instytut wznowił działalność, ale już przy ulicy Podgórskiej.

Wraz z otwarciem w Instytucie pojawiły się nowe propozycje kulturalne. Wśród nich cykl pięciu spotkań "Literatura i muzyka" z udziałem literaturoznawców, tłumaczy literatury, muzyków i muzykologów, podczas których goście spróbują prześledzić związki między muzyką i literaturą niemiecką i poszukać odpowiedzi na pytania: w jakim stopniu literacki wizerunek kompozytora czy kompozytorki wpływa na współczesne wykonania muzyczne, ,o pozostało w pamięci kulturowej z dorobku życia niektórych autorów,,zy muzyka może być polityczna, czy też co współczesnych muzyków fascynuje w niemieckiej dramaturgii końca XX wieku. Na zakończenie kilku dyskusji odbędą się krótkie koncerty zaproszonych gości. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 28 kwietnia o godz. 18.30 i będzie poświęcone Robertowi oraz Clarze Schumannom. Rozmowie ekspertów towarzyszyć będzie koncert fortepianowy w wykonaniu Agaty Hołdyk.

Kolejną nowością będzie cykl transmisji koncertów Filharmoników Berlińskich, orkiestry obchodzącej w tym roku 140 rocznicę założenia, zaliczanej do pięciu najlepszych orkiestr świata, która od początku swojego istnienia współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami. Do każdego z pięciu transmitowanych na żywo koncertów wprowadzi Mateusz Ciupka, gospodarz cyklu, redaktor „Ruchu Muzycznego”, autor „Szafy Melomana”, pierwszego polskiego niezależnego podcastu o muzyce klasycznej.

Instytut w Krakowie powróci też do tradycji pokazów filmowych. Raz w miesiącu, zawsze w czwartek i zawsze o godzinie 18.00 prezentować będzie najnowsze niemieckie filmy. Krótkie wprowadzenie przed każdym seansem wygłosi filmoznawczyni Ewa Fiuk. Projekcje odbywać się będą w oryginale. Wznowiony zostanie też cykl dyskusji o literaturze niemieckojęzycznej „Niemiecka do kwadratu”. Najbliższa dyskusja 30.05. o godz. 18.30 poświęcona będzie nowościom wydawniczym - przekładom powieści Vereny Kessler „Duchy z miasteczka Demmin” oraz Benedicta Wellsa „Hard Land”.

Jednym z filarów Instytutu Goethego w Krakowie jest także współpraca pedagogiczna, w ramach której Instytut wspiera i popularyzuje naukę języka niemieckiego w szkołach i instytucjach oświaty. Polska jest na czele w rankingu światowym, jeżeli chodzi o ilość osób uczących się języka niemieckiego w szkołach i na uczelniach. Wedle danych z 2020 roku spośród 15 milionów osób uczących się języka niemieckiego na całym świecie blisko 2 miliony to Polacy. W tym roku Instytut w Krakowie chciałby powrócić do swojego programu dla grup szkolnych, które przed wybuchem pandemii licznie przyjeżdżały do Instytutu na warsztaty i animacje językowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Goethe-Institut przeniósł się do budynku obok Galerii Kazimierz - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto