Koronawirus. Informacje, komunikaty, wydarzenia z Podkarpacia. Raport w sprawie epidemii [18.10]

red.

Wideo

Koronawirus na Podkarpaciu. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie informacje i komunikaty dotyczące koronawirusa w regionie, a także najważniejsze informacje na temat pandemii z kraju i ze świata. Raport aktualizujemy na bieżąco.

KORONAWIRUS W LICZBACH - AKTUALNE DANE

  • 130 224 - liczba osób zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu
  • 4 676 - liczba zgonów na Podkarpaciu
  • 2 941 126 - liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce
  • 76 115 - liczba osób, które zmarły w Polsce

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 18 PAŹDZIERNIKA]

19:00

Miesiące maj i czerwiec 2021 roku pokazały, że poziomy odwiedzalności centrów handlowych są niższe, odpowiednio o 15 proc. i 8 proc. w porównaniu do 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19. Jednocześnie w tym okresie obroty były zbliżone do poziomów sprzed pandemii

18:15

Nie powiodła się akcja szczepień przeciwko Covid-19 w Rosji. To sprawia, że przybywa lawinowo zakażeń i zgonów. Tych ostatnich jest po tysiąc dziennie.

17:00

Według Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego minione wakacje hotelarze oceniają lepiej niż ubiegłoroczne, a blisko trzy czwarte hoteli odczuło wzrost przychodów. Jednak branża dalej odczuwa negatywne skutki pandemii koronawirusa. - Lockdown i późniejsze ograniczenie liczby gości spowodowały, że przedsiębiorstwa nastawione na turystykę naprawdę mocno zostały dotknięte przez pandemię- mówi ekspert.

16:15

– Jeżeli chodzi o prognozy, przewidywania, kiedy będzie szczyt czwartej fali, bo myślę, że każdy chciałby wiedzieć, kiedy będzie ten szczyt, bo potem już najczęściej jest spadek i sytuacja ulega poprawie, z tych naszych informacji, które mamy i prognoz, to jest mniej więcej koniec listopada, początek grudnia – mówił w PR24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

15:10

Po niemal dziewięciu miesiącach blokady w czwartek australijskie Melbourne zniesie lockdown. Życie zacznie wracać do normy.

14:20

Na Podkarpaciu odnotowujemy coraz więcej zakażeń koronawirusem, szpitale zamykają oddziały dla odwiedzających osoby hospitalizowane. Rodziny pacjentów są zaniepokojone. O zaistniałej sytuacji rozmawiamy z Bartłomiejem Chmielowcem, Rzecznikiem Praw Pacjenta.

10:38

W poniedziałek 18 października przybyło w Polsce 1537 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 3 osoby. Na Podkarpaciu mamy 67 przypadków, a najwięcej w Rzeszowie - 11.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 17 PAŹDZIERNIKA]

19:00

Ile jest zaszczepionych osób w województwie podkarpackim? Jak nasze województwo wypada na tle kraju? Zobaczcie:

17:00

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Okazuje się jednak, że problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości. Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa.

13:05

Przez długi czas sądzono, że osoby, które przeszły COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńcy, są bezpieczni i nie muszą się martwić ponownym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Niestety, mamy kiepskie informacje. Najnowsze badania wykazały, że po raz drugi koronawirusem można zarazić się bardzo szybko. Dlatego warto się zaszczepić. Zobaczcie, jak długo będziecie odporni po przejściu COVID-19.

11:40

Lek Molnupiravir nie został jeszcze dopuszczony do użytku, a wiele krajów już składa na niego zamówienie. Ma pomóc w walce z Covid-19 osobom, które nie mogą przyjmować szczepionek.

10:35

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 2 523 nowe zakażenia koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 154 nowe przypadki. Ostatniej doby z powodu powikłań po Covid-19 zmarła w Polsce 1 osoba.

8:00

Program Profilaktyka 40 PLUS, zwany też 500 Plus na zdrowie, działa od lipca. To jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii COVID-19. Jakie są założenia programu? Kto, gdzie i kiedy może skorzystać z pakietu bezpłatnych badań? Przedstawiamy zasady krok po kroku.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 16 PAŹDZIERNIKA]

19:00

"Już mamy tendencję zwyżkową związaną z zakażeniami. Mamy plan przygotowany dla poszczególnych szpitali", mówi Jarosław Obremski, wojewoda Dolnego Śląska. Szpital tymczasowy pozostaje w gotowości do ponownego otwarcia, może to nastąpić już w listopadzie.

16:40

Stworzenie "kalkulatora ryzyka covidowego", czyli narzędzia, które pomoże lekarzom przewidzieć, jaki będzie przebieg choroby u konkretnego pacjenta - będzie zadaniem dla programistów, uczestników pierwszego w historii hackathonu organizowanego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie i firmę Codete.

14:05

Dziś najwięcej w województwie Podkarpackim zakażeń koronawirusem było w powiecie niżańskim: 12 przypadków. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda tam poziom zaszczepienia.

12:30

"Podrożeje energia, gaz, drożeją paliwa. Irytują nas zmienne ceny żywności - niby coś tanieje, ale głównie mamy poczucie, że za zakupy płacimy więcej, znacznie więcej. Tak, to powody do irytacji. Witajcie w czasach, gdy realnie odczuwamy skutki pandemii."

10:40

W sobotę 16 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3236 nowych zakażeniach koronawirusem. W szpitalach zmarły 44 osoby z COVID-19. Na Podkarpaciu odnotowano 109 zakażeń, z czego najwięcej w powiecie niżańskim - 12.

8:30

Z powodu rosnącej IV fali pandemii oraz słabnącego tempa szczepień urząd marszałkowski wraz ze Szpitalem Wojewódzkim zaprosili do Opola dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. W trakcie spotkania otwartego dla mieszkańców podkreślał on ważną rolę szczepień w zakończeniu pandemii oraz konieczność walki z dezinformacją społeczeństwa.

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 15 PAŹDZIERNIKA]

18:36

– Istnieje ryzyko, że fale grypy i koronawiusa się nałożą – przyznaje w rozmowie z DziennikiemZachodnim.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z gości specjalnych Śląskiego Festiwalu Nauki 2021. Tłumaczy także, dlaczego Wielka Brytania jest najlepszym przykładem na to, że szczepionki przeciw COVID działają i na ile miarodajne są aktualnie podawane statystyki zakażeń koronawirusem.

15:36

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek w wp.pl pytany był o ewentualnie zamknięcie cmentarzy 1 listopada w związku z pandemią koronawirusa. Szef resortu zdrowia przyznał, że rozmawiał na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim. - Ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali – zapowiedział.

13:10

Okazuje się, że przeżycie Covid to nie wszystko. Przez długi czas u takich pacjentów pozostają groźne objawy, jak lęk i zmęczenie.

12:20

Włoskie władze mają dość blokad i aby ich uniknąć wprowadziły "covidową przepustkę", bez której nie można będzie pracować.

10:55

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 15 października o 2771 nowych zakażeniach koronawirusem. W polskich szpitalach zmarło 49 osób z COVID-19. Na Podkarpaciu przybyły 132 zakażenia, z czego najwięcej w Rzeszowie - 19.

8:50

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, wymaganych do użycia jej w dawce przypominającej.

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 14 PAŹDZIERNIKA]

20:05

Wytyczne rządu jasno wskazują – na koncert może wejść 250 osób niezaszczepionych, do klubu 150. Pozostałe osoby muszą być po pełnym cyklu szczepień przeciwko COVID-19. Tylko, kto to sprawdza i jak?

18:25

Informacje o bezpieczeństwie szczepionek nadal są podawane w wątpliwość. Osoby niezdecydowane często szukają informacji – zamiast u fachowców – to w Internecie, który stał się magazynem mitów na temat szczepionek

14:25

Długi covid to określenie chronicznych objawów infekcji koronawirusem, które są częstsze niż sądzono. Definicję zjawiska nazwanego aktualnie „chorobą pocovidową” (post COVID-19 condition) została nareszcie przyjęta przez WHO.

10:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 14 października o 3000 nowych zakażeniach koronawirusem. W polskich szpitalach zmarło 60 osób z COVID-19. Na Podkarpaciu przybyły 154 zakażenia, z czego najwięcej w powiecie stalowowolskim - 25.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 13 PAŹDZIERNIKA]

20:00

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacji skierowało pismo do swoich pracowników, w którym zawarło zapis, że będzie oddzielać pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych. Ponadto tłumaczy, że w związku z zapewnieniem podstawowych usług dla ludności, może wysyłać pracowników, którzy nie przyjęli szczepień na bezpłatny urlop.

19:40

Na wrocławskim lotnisku zatrzymano 35-letnią pasażerkę lecącą z Chorwacji do Wrocławia. Okazało się, że jej zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 może być sfałszowane, za co według przepisów może grozić grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

18:01

Molnupiravir to doustny lek na COVID-19, który może stać się pierwszym tego typu środkiem na rynku. Taka forma ułatwia jego wczesne podanie, które jest niezbędne dla uzyskania efektywności – lek hamuje bowiem namnażanie koronawirusa SARS-CoV-2 w komórkach organizmu. Wyjaśniamy, jak powstał, na jakiej zasadzie działa i czym różni się podobnych środków, oraz jaką ma skuteczność.

16:00

- Istnieje ryzyko, że będziemy notować bardzo dużo przypadków grypy, a fale grypy i koronawiusa się nałożą - przestrzega prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

14:05

Wiele osób zadaje sobie pytanie, która szczepionka przeciw COVID-19 jest najskuteczniejsza. Zobacz, które szczepionki najczęściej były wybierane przez znane osoby w Polsce.

13:10

Komisja Etyki Poselskiej ukarała w środę karą nagany posła Grzegorza Brauna- poinformował przewodniczący komisji Jan Łopata. W połowie września, Braun krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: „Będziesz pan wisiał!”.

10:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 13 października o 2640 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 40 osób. Na Podkarpaciu 103 przypadki, a najwięcej w powiecie rzeszowskim - 16. W regionie zmarły 3 osoby.

9:50

Tylko przez trzy dni obowiązywał całkowity zakaz odwiedzin pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie. Został cofnięty, ale obowiązują ograniczenia co do wizyt bliskich u chorych przebywających w szpitalu.

9:14

Siatkarze Asseco Resovii mocno trenują przed niedzielnym meczem z Cerrad Eneą Czarnymi Radom, który rozpocznie się o godzinie 14.45 i zainauguruje nowy sezon w hali Podpromie, w którym od naszej drużyny oczekuje się włączenia do walki o medale. W środę rusza sprzedaż biletów dla zaszczepionych przeciwko Covid - 19 i niezaszczepionych.

8:50

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę rano o 2640 nowych zakażeniach koronawirusem. – Cały czas mamy do czynienia z wysoką dynamiką – tłumaczył szef resortu zdrowia. Jednocześnie dodał, że apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia. – W prognozach są liczby od 10 tysięcy do 80 tysięcy- zapowiedział. Co z obostrzeniami?


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 12 PAŹDZIERNIKA]

21:25

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, podobnie jak kilka innych szpitali w naszym województwie, wstrzymało odwiedziny pacjentów. Związane jest to ze zwiększoną liczbą przypadków zakażenia koronawirusem w kraju i na Podkarpaciu.

20:15

Czeski prywatny przewoźnik RegioJet od dłuższego czasu ma wszystkie wymagane zgody na uruchomienie połączenia na linii Praga - Przemyśl. Pierwotnie miało ono ruszyć wiosną 2021 r., jednak na przeszkodzie stanęły obostrzenia sanitarne. Prawdopodobnie ruszy jeszcze w tym roku.

18:00

Sanepid poszukuje osób podróżujących busem firmy KaszBus na trasie Tomaszów - Łódź. W dniach 6-7 października busem podróżowała osoba zakażona Covid-19.

16:35

Już w ubiegłym roku brytyjskie służby informowały o planach kradzieży technologii szczepionki przeciwko Covid przez Rosjan. Teraz są na to dowody.

15:50

W Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu wprowadzono ograniczenia w zakresie możliwości odwiedzin pacjentów. Na to związek ze zwiększonymi zachorowaniami na COVID-19. Decyzję o możliwości odwiedzin podejmują każdorazowo indywidualnie kierownicy poszczególnych oddziałów szpitalnych.

12:56

Szczepienia na koronawirusa trwają. Jak wygląda aktualna sytuacja w Polsce? Przedstawiamy statystyki szczepień na koronawirusa w Polsce na przestrzeni ostatnich dni.

10:40

12 października mamy 2118 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. Zmarło 49 osób, w tym cztery osoby z naszego regionu. Na Podkarpaciu odnotowano 78 przypadków.

9:07

Trwają prace nad nowym, doustnym lekiem na COVID-19. To preparat AT-527, który miałby powstrzymać rozwój wirusów w organizmie. Jak zdradza prof. Krzysztof Pyrć, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, wstępne dane z drugiej fazy badań są bardzo obiecujące. Co ciekawe, zaangażowania jest w nie Agencja Badań Medycznych z Polski.

7:58

Czy nauka zdalna wróci do szkół jesienią 2021 roku? Minister zdrowia, Adam Niedzielski rozwiewa wątpliwości oraz podaje datę zakończenia pandemii. Z kolei Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek stanowczo zaznacza, że rząd chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 11 PAŹDZIERNIKA]

20:25

Międzynarodowe połączenie na tej trasie przywrócono po półtorarocznej przerwie spowodowanej wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego.

17:15

COVID-19 i sezonowa grypa poważne wirusowe infekcje oddechowe, które mogą chodzić w parze! Choć eksperci początkowo wykluczali taki scenariusz, w przypadku koronawirusa wiele jest możliwe. Jednoczesne zarażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2 ma przy tym znacznie groźniejsze konsekwencje i niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu niż chorowanie na sam COVID-19!

16:10

- Prognozujemy na koniec października liczbę zakażeń dziennych mniej więcej na poziomie 5 tysięcy. To nie jest problemem z punktu widzenia infrastruktury covidowej – mówił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecna liczba hospitalizacji pokazuje jak dobrze działają szczepionki.

13:40

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek zapewnił, że w najbliższym czasie nie ma szans na powrót uczniów do zdalnej nauki. Dodał, że w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca przechodzenie całych placówek edukacyjnych na kwarantannę było sporadyczne.

12:01

Firmy Pfizer i BioNTech zwróciły się do amerykańskich organów regulacyjnych o zezwolenie na awaryjne użycie ich szczepionki przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

10:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 11 października o 903 nowych zakażeniach koronawirusem. Nikt nie zmarł. Sprawdź szczegóły w raporcie.

7:52

Rosjanie jeżdżą do Serbii i płacą, by się zaszczepić zachodnimi szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Nie ufają swojemu Sputnikowi V.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 10 PAŹDZIERNIKA]

12:10

Nie mamy jeszcze zarejestrowanego leku na COVID, choć w wielu ośrodkach naukowych prace nad nim są już bardzo zaawansowane. Jednym z leków budzących ogromne nadzieje jest molnupiravir.

10:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę 10 października o 1527 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 5 pacjentów z COVID-19. Na Podkarpaciu przybyło 77 zakażeń, najwięcej w powiecie stalowowolskim - 17.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 9 PAŹDZIERNIKA]

16:25

WSPiA rozpoczęła nowy rok akademicki 2021/2022. Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne inauguracja odbyła w formie hybrydowej z transmisją na kanale YouTube.

14:14

Sprawdź, ile osób zmarło i ilu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Meksyku Jak wygląda pandemia w poszczególnych krajach?

12:31

W Polsce przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się 19 885 124 osób. Przedstawiamy najnowsze statystyki szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce. Jak wypadamy na tle świata?

10:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 9 października o 2012 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 29 osób.

9:33

Oddziały covidowe znów zaczynają zapełniać się chorymi. W szpitalach w Małopolsce w ciągu niespełna miesiąca liczba pacjentów wymagających hospitalizacji wzrosła o około 180 proc.! Jak alarmują lekarze, zdecydowana większość chorych to ci niezaszczepieni. Niepokojąco rośnie również liczba nowych zakażeń. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: czwarta fala pandemii rozpędza się coraz bardziej.

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 8 PAŹDZIERNIKA]

19:50

Ostatniej doby najwięcej zakażeń na Podkarpaciu odnotowano w powiecie Rzeszowskim: 11 przypadków. Sprawdziliśmy, jak w tym powiecie wygląda sytuacja ze szczepieniami przeciwko COVID-19

17:00

Minister zdrowia, Adam Niedzielski rozwiewa wątpliwości oraz podaje datę zakończenia pandemii. Czy jesienią 2021 nastąpi powrót nauki zdalnej?

14:48

- 99 procent chorych na COVID-19 leczonych respiratorami to osoby niezaszczepione - podsumował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odniósł się w ten sposób do braku zainteresowania szczepieniami nawet mimo szybko rosnącej liczby odnotowywanych dziennie przypadków zakażenia koronawirusem.

13:56

Już w trzecim skandynawskim kraju podjęto decyzję o ograniczeniu stosowania szczepionki Moderny. Do Szwecji i Danii, które wprowadziły odpowiednie regulacje w środę, w czwartek 7 października dołączyła Finlandia.

12:40

W statystykach przedstawiamy, jak wygląda sytuacja szczepień na koronawirusa w Polsce na przestrzeni ostatnich dni. Jak wypadamy na tle świata?

10:44

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 8 października o 1895 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 31 osób - w tym jedna osoba z pow. przeworskiego. Na Podkarpaciu przybyły 72 nowe zakażenia.

10:00

W tym sezonie blisko jedna czwarta społeczeństwa zamierza zaszczepić się przeciwko grypie. Natomiast niecałe 60 proc. Polaków nie chce tego robić. W tej grupie prawie jedna trzecia badanych boi się ewentualnych powikłań poszczepiennych, a niemal jedna czwarta zwyczajnie nie wierzy w skuteczność takiego środka ochronnego. Tylko nieliczni tłumaczą, że wolą unikać wizyt w przychodni podczas pandemii. Z kolei chęć przyjęcia szczepionki deklaruje jedna trzecia osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i prawie jedna dziesiąta niezaszczepionych.

7:42

Dowiedzieliśmy się, że uczniowie ostatnich klas liceów i techników planują zabawy studniówkowe nie w styczniu, czy lutym , jak zazwyczaj, ale już jesienią. Śpieszą się, by zaklepać sobie wolne terminy w hotelach, klubach, restauracjach... I to nie tylko te weekendowe. Dlaczego? Obawiają się ponownego zamknięcia lokali i zakazu imprez spowodowanego sytuacją epidemiologiczną. Zwłaszcza, że Podkarpacie odnotowuje w ostatnich dniach sporo przypadków zakażenia koronawirusem.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 7 PAŹDZIERNIKA]

20:20

Szpital w Przemyślu to kolejna placówka medyczna na Podkarpaciu, która wystosowała oficjalny komunikat o zakazie odwiedzin pacjentów hospitalizowanych. Sytuacja z wiazana z koronawirusem na Podkarpaciu robi się coraz trudniejsza. Policja wzmaga kontrole "maseczkowe".

18:05

Ostatniej doby na Podkarpaciu najwiecej zakażeń było w powiecie niżańskim. Sprawdzilismy, jak wygląda tam sytuacja ze szczepieniami przeciw Covid-19.

15:00

Antybiotyki to jedno z największych odkryć ludzkości XX wieku. Ponieważ pozwalają skutecznie leczyć wiele poważnych chorób jak np. zapalenie płuc, wydawać by się mogło, że okażą się również skuteczne w zwalczaniu COVID-19. Wyjaśniamy, dlaczego antybiotyki nie niszczą koronawirusa SARS-CoV-2, a co więcej, ich stosowanie może wręcz zaszkodzić zdrowiu!

14:05

Robi pranie w rzece, je to, co uzbiera w lesie, czasem kupuje boczek i chleb. 54-letni pan Mariusz z Elbląga miał dość słuchania o pandemii, obostrzeniach i testach na koronawirusa, postanowił "uciec" od cywilizacji i psychicznie odpocząć. Mężczyzna wykopał w Skorzeszycach, w gminie Górno profesjonalną ziemiankę i stał się "człowiekiem z lasu". Poznajcie jego niezwykłą historię!

13:26

„Covidowe palce” to jeden z najpóźniej zaobserwowanych objawów COVID-19. Dotyczy zwłaszcza młodszych pacjentów. Zmiany na skórze stóp, a czasem też dłoni, przypominają odmroziny, są też opisywane jako plamy, wysypki i obrzęki. Tajemniczy symptom okazuje się mieć swoje źródło w odpowiedzi układu odpornościowego na koronawirusa, co wykazano w nowych badaniach. Wyjaśniamy, jak wyglądają zmiany na palcach nóg i rąk związane z infekcją, kiedy się pojawiają i jak długo utrzymują, oraz na czym polega ich leczenie.

12:22

W związku ze zwiększoną liczbą przypadków zakażenia koronawirusem, od 8 października zacznie obowiązywać zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych we wszystkich oddziałach Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach kierownik oddziału może wyrazić zgodę na odwiedziny.

10:42

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 7 października o 2007 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 29 osób. Na Podkarpaciu przybyło 130 przypadków, najwięcej w powiecie niżańskim - 27. Zmarła jedna osoba z pow. leżajskiego.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 6 PAŹDZIERNIKA]

20:20

- Ważne jest to, aby funkcjonujące domy pomocy społecznej na terenie województwa były zabezpieczone pod względem finansowym i właściwie chronione w czasie epidemii COVID-19 – mówiła na środowej konferencji wojewoda Ewa Leniart. Kwotę blisko 2 mln zł z budżetu państwa otrzymają DPS-y z czterech podkarpackich powiatów.

19:15

Czwarta fala koronawirusa SARS-CoV2 postępuje. Tylko ostatniej doby w Polsce pozytywny wynik testu na obecność wirusa otrzymało 2085 osób, zaś 33 osoby zmarły w skutek zachorowania na COVID-19. Coraz częściej też w Polsce dochodzi do zjawiska segregacji sanitarnej tj. dzielenia Polaków na osoby zaszczepione i nie. Szkoły zakazują wyjazdu dzieciom bez szczepień, przedsiębiorcy nie obsługują klientów bez zaświadczenia o szczepieniu, a pracodawcy w rozmowach o pracę stawiają proste stanowisko - bez szczepienia nie dostaniesz pracy.

18:00

Zobacz statystyki szczepień w województwie podkarpackim. Czy wiesz, gdzie i w jaki sposób można zapisywać się na szczepienia?

16:00

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii reportażowej autorstwa Andrzeja Trawińskiego pod tytułem „NURSES ON THE FRONT LINE”, nagrodzonej wyróżnieniem przez międzynarodowe środowisko fotograficzne - International Photography Awards™ w 2021 roku. Wernisaż odbędzie się w piątek, 8 października o godzinie 18 w sali ekspozycyjnej na parterze sandomierskiego Ratusza. Wstęp wolny.

14:05

Koronawirus Delta SARS-CoV-2 to wariant nie tylko najbardziej zaraźliwy, ale też najczęściej wywołujący infekcje u osób zaszczepionych. Co sprawia, że pomimo przyjęcia szczepionki wciąż można zarażać innych? Wyjaśniamy, w jaki sposób infekcja wariantem Delta z Indii różni się do „zwykłego” COVID-19.

13:00

Dieta antywirusowa – czy dieta może zwiększyć ochronę organizmu przed wirusami? Jak najbardziej! Dla wielu spożywanych przez nas pokarmów potwierdzono szerokie spektrum działania przeciw wirusom. A to czyni je idealnymi składnikami profilaktycznej diety. Polecamy 10 antywirusowych produktów, które warto jeść na co dzień, aby wzmocnić swoją odporność.

12:20

Szczepienia przeciwko grypie są w Polsce mało popularne, mimo zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), korzysta z nich raptem 6 proc. Polaków, także z grona seniorów, a według światowych zaleceń w tej grupie powinno szczepić się przynajmniej 75 proc. Czy deklaracje przełożą się na faktyczną liczbę szczepionych i przystąpi do nich w tym sezonie grypowym rekordowa liczba Polaków?

11:05

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że pomimo wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa rząd nie planuje zamknięcia szkół. Zapowiedział jednak wzmocnienie dyscypliny w przestrzeganiu obostrzeń.

10:41

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 2085 nowych zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 89 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 33 osoby, z czego 6 na Podkarpaciu.

8:25

W środę liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem po raz pierwszy tej jesieni przekroczyła 2 tys. Zmarły 33 osoby. - Jeśli dzisiejsze dane porównamy do ubiegłej środy, to jest to wzrost o 70 proc. Czwarta fala zdecydowanie przyspiesza - powiedział Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia.

7:55

Badania posiłkujące się dokumentacją medyczną kilku milionów osób wykazały, że przed trafieniem do szpitala z powodu Covid szczepionka Pfizera chroni nas około pół roku. Dlatego zaleca się po tym czasie szczepionki wzmacniające.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 5 PAŹDZIERNIKA]

19:51

Ile jest zaszczepionych osób w Polsce? Jak wygląda sytuacja szczepienna w poszczególnych województwach?

17:21

Statystyki koronawirusa w Europie. Przedstawiamy najnowsze dane WHO i poszczególnych ministerstw zdrowia.

15:38

Zmiany w odczuwaniu zapachu i smaku to częsty problem u ozdrowieńców z COVID-19, który może utrzymywać się nawet przez rok. Utrata węchu i smaku lub ich osłabienie to całkiem specyficzne objawy infekcji koronawirusem czy wirusem grypy. Ich ustępowanie trwa zwykle kilka tygodni, jednak u pewnej liczby osób anosmia i podobne zaburzenia mogą się nawet pogłębić lub nawrócić. Wyjaśniamy, jak często występuje problem osłabionego węchu i związanego z nim smaku, jak leczyć te zaburzenia oraz jak pracować nad nim w domu. Sprawdź, jak można odzyskać powonienie i jak długo trzeba czekać na poprawę!

13:10

Dziś najwięcej zakażeń kornoawirusem na Podkarpaciu odnotowano w powiecie rzeszowskim. Sprawdziliśmy, jak wygląda tam poziom zaszczepienia mieszkańców.

11:30

Lockdown i praca zdalna sprawiły, że było więcej stresu, a dodatkowe godziny przed komputerem i telewizorem - dołożyły nam wagi.

10:45

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 1325 nowych zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 68 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 46 osób.

7:30

Po zapaści spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi w 2020 roku cudzoziemcy znowu wracają do Polski do pracy. W wakacje w całej Polsce wydano o 42 proc. więcej pozwoleń na pracę, w naszym regionie o 33 proc. więcej niż w ubiegłym roku.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 4 PAŹDZIERNIKA]

20:30

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Dębicy wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów. To już kolejna placówka medyczna na Podkarpaciu, która wprowadza obostrzenia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób hospitalizowanych. Podobny zakaz obowiązuje już w szpitalu w Stalowej Woli i w Tarnobrzegu oraz na oddziałach w Sanoku i Mielcu.

19:55

Nastolatka Jorja Halliday zmarła na COVID-19 w dniu, w którym miała zaplanowane szczepienie. Była wysportowana i nie miała wcześniej żadnych problemów ze zdrowiem. Rodzina Jorji ostrzega innych nastolatków, by potraktowali epidemię koronawirusa poważnie i szczepili się, chroniąc siebie i bliskich.

17:35

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że tegoroczne decyzje rządu o ewentualnym zamknięciu cmentarzy 1 listopada, z pewnością nie zapadną z dnia na dzień.

15:50

Niemal 80 proc. Polaków nie jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia. Uwzględniając fakt, że jest jedna branża - specjaliści It, którzy są zadowoleni, ten odsetek jest jeszcze wyższy. Pracownicy nie kryją irytacji: w pandemii pracodawcy wykorzystali sytuację, skłonili ich do zredukowania wynagrodzenia a za to dołożyli obowiązków, teraz zaś nie mają zamiaru odwrócić tych trendów. Czym to się skończy?

14:25

Zdaniem amerykańskich naukowców, podanie dawki przypominającej 6-7 miesięcy po zaszczepieniu, wzmocni ochronę przed SARS-CoV-2 i jego wariantami.

12:44

Czy warto wchodzić w polemikę z antyszczepionkowcami i koronaceptykami? Zdaniem prof. Jarosława Pinkasa taka dyskusja mija się z celem. - Często taka debata jest na korzyść internetowych troli. (…) Zaciekłego antyszczepionkowca nie przekonam, bo to bardzo często, nie bójmy się tego słowa: „sekta” - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia, były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

10:38

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 4 października o 684 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Na Podkarpaciu przybyło 30 przypadków, najwięcej w powiecie.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 3 PAŹDZIERNIKA]

19:30

W Polsce przybywa dzieci z bardzo groźnym pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym po przebyciu COVID-19, w skrócie określanym PIMS-TS. Wystąpienie tzw. zespołu pocovidowego u dzieci może prowadzić do zaburzeń kardiologicznych, w tym niewydolności serca.

15:50

Statystyki koronawirusa na świecie. Prezentujemy najnowsze dane WHO i poszczególnych ministerstw zdrowia, bądź innych organów odpowiedzialnych za zdrowie bądź zarządzanie kryzysowe. Sprawdź, ile osób zmarło i ilu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Meksyku

10:40

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 1090 nowych zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 86 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 6 osób.

7:45

Województwo podkarpackie liczy 2 121 229 mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest 37% z nich. Zobacz aktualne statystyki dla swojego województwa.

6:15

Po ponad roku nauczania zdalnego, wreszcie uczelnie w Rzeszowie otworzyły się na studentów. Nie wszystkie zrobiły to w pełni, jednak to i tak duży krok w stosunku do roku 2020. Młodzi ludzie już przyjechali do stolicy Podkarpacia, wynajmują mieszkania, zaczynają pracować, a dzięki temu miasto zaczyna nabierać kolorów.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 2 PAŹDZIERNIKA]

18:24

2 października w Warszawie odbył się marsz ''Stop Segregacji Sanitarnej'' organizowany przez Konfederację. Uczestnicy sprzeciwiali się ''bezprawnej segregacji sanitarnej, przywracaniu obostrzeń i przymuszaniu do szczepień na COVID-19''. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Krzysztof Bosak i Janusz Korwin-Mikke. Zobaczcie zdjęcia.

17:10

Statystyki koronawirusa na świecie. Prezentujemy najnowsze dane WHO i poszczególnych ministerstw zdrowia, bądź innych organów odpowiedzialnych za zdrowie bądź zarządzanie kryzysowe. Sprawdź, ile osób zmarło i ilu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Meksyku.

15:16

Ile jest zaszczepionych osób w województwie podkarpackim? Jak nasze województwo wypada na tle całego kraju?

12:45

Wiadomości z kraju. W wielu miejscach Chrzanowa pojawiły się antyszczepionkowe naklejki z hasłem "Okłamują nas! Mamo! Tato! Nie pozwólcie mnie zaszczepić". Kampania antyszczpionkowców skierowana jest przeciwko trwającej obecnie akcji szczepienia dzieci przeciwko COVID 19.

10:42

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 2 października o 1344 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły 23 osoby, w tym dwie osoby z pow. brzozowskiego i jedna osoba z pow. rzeszowskiego. Na Podkarpaciu przybyło 57 nowych zakażeń.

9:54

Firma Merck ogłosiła, że jej eksperymentalna pigułka dla chorych na Covid-19 zmniejszyła liczbę hospitalizacji i zgonów o połowę.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 1 PAŹDZIERNIKA]

20:00

Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt – to ulubione kierunku wyjazdów zagranicznych Polaków z biurami podróży w 2021 roku. Jak wskazują eksperci, dzięki wprowadzeniu Unijnego Certyfikat COVID (UCC), zniesieniu obostrzeń w krajach będących tradycyjnie ulubionymi kierunkami Polaków mieliśmy do czynienia z boomem rezerwacyjnym już od końca maja 2021.

19:05

Niektórzy narzekają, że tracą swoją młodość, bo studiowanie w czasach pandemii ma się nijak do wyobrażeń o studiach. Inni twierdzą, że dobrze wykorzystali ten czas: pracowali, rozwijali swoje hobby, i nie chcą wracać do codziennego biegania na uczelnię. Jedni i drudzy rozpoczynają właśnie rok akademicki.

18:00

- Większość społeczeństwa Podkarpacia i całej wschodniej Polski zakwestionowała zasadność szczepień. Podobnie jest także w naszej uczelni. To musi budzić niepokój w obliczu zwiększających się z tygodnia na tydzień wskaźników nowych zakażeń. Prowokuje pytanie, czy aby nie jest to nasza porażka jako nauczycieli akademickich? Czy przysłowiowy „dr Google”, bądź kolega, znajomy są większymi autorytetami niż naukowcy z wieloletnią, udokumentowaną i sprawdzoną wiedzą? - podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego mówił prof. Sylwester Czopek, rektor UR.

17:05

Pandemia koronawirusa nie wyeliminowała sezonowej grypy – wręcz przeciwnie, obecnie wywołuje więcej zachorowań niż COVID-19! Eksperci ostrzegają, że są też przypadki koinfekcji, bo jeden wirus ułatwia zakażenie drugim. Podczas gdy lekarze zalecają już szczepienia jednoczesne lub wykonane w odstępie czasu, giganci tacy jak Moderna pracują nad preparatem łączącym szczepionki przeciw obydwu infekcjom. Jak poważny jest problem grypy w czasach epidemii SARS-CoV-2? Sprawdzamy.

16:30

W Północnej Karolinie i innych amerykańskich stanach zwalniani są z pracy lekarze i pielęgniarki, którzy nie zaszczepili się przeciwko koronawirusowi.

15:05

Powikłania po bezobjawowym COVID-19 omal nie skończyły się tragicznie dla 4-letniego Mikołaja z Łodzi. Uratowała go terapia ostatniej szansy, czyli sztuczne płucoserce. Lekarze apelują, żeby dla bezpieczeństwa dzieci szczepić się.

14:15

Dwunastu pacjentów zakażonych koronawirusem przebywało 28 września w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Jeden z nich był podłączony do respiratora. Niespełna 40 procent mieszkańców powiatu jasielskiego przyjęło obydwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

12:07

Po szczepieniu przeciw COVID można się spodziewać pewnych skutków ubocznych. Nie u każdego występują, jednak jak podkreślają lekarze, niektóre reakcje organizmu są normalne i oznaczają, że szczepionka spełnia swoje zadanie.

10:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 1 października o 1362 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 16 osób. Na Podkarpaciu przybyły 73 zakażenia. Najwięcej w powiecie rzeszowskim - 13.

9:00

Obostrzenia, które w tej chwili w Polsce obowiązują, to kontynuacja tych, które były wakacje. Są one naprawdę na poziomie praktycznie minimalnym – mówi Adam Niedzielski. Dlaczego jednak osoby zaszczepione muszą w przestrzeniach zamkniętych chodzić w maseczkach. Na pytania portalu polskatimes.pl odpowiada minister zdrowia.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 30 WRZEŚNIA]

19:15

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem i niestety także zgonów. Coraz więcej osób jest też hospitalizowanych. Koronawirus najsilniej uderza w osoby, które nie zaszczepiły się, a Podkarpacie jest na szarym końcu jeśli chodzi o statystyki.

16:15

Dr hab.n.med. Dariusz Maciejewski, prof. nadzw., Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii wyjaśnia, jak zmieniają się objawy koronawrusa w ostatnim czasie.

15:25

Kilkunastu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju złożyło w tej placówce antyszczepionkowe oświadczenia. Napisali, że nie chcą aby ich pociechy uczestniczyły w „eksperymemcie medycznym zwanym szczepionkami na COViD”.

14:25

– Wszystkie prognozy, które mamy, wskazują, że apogeum czwartej fali nastąpi w listopadzie, ale niewykluczone jest przesunięcie na grudzień – mówi polskatimes.pl minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodaje, ośrodki, z którymi współpracuje resort zdrowia pokazują, że w szczycie „równie dobrze może być 10 tys., jak i nawet 40 tys. zakażeń”.

13:28

Które osoby zaszczepione przeciw COVID-19 wciąż mogą zachorować, wymagać hospitalizacji i umrzeć? Zwiększone ryzyko powikłań tzw. infekcji przełamującej dotyczy szczególnie osób określonymi problemami zdrowotnymi. W wyniku analizy danych ponad 6,9 miliona osób udało się wskazać najbardziej zagrożone grupy i obliczyć prawdopodobieństwo zgonu w przypadku określonych chorób współtowarzyszących.

12:30

YouTube zapowiedział blokowanie antyszczepionkowców i wszelkich treści głoszących, że szczepionki są niebezpieczne, powodują długotrwałe problemy zdrowotne lub nie są skuteczne, a także takich, w których pojawiają się błędne informacje na temat substancji zawartych w preparatach.

11:41

Długotrwałe objawy COVID-19 wykryto u 37 proc. pacjentów od trzech do sześciu miesięcy po zakażeniu wirusem, wykazały badania prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Narodowym Instytucie Badań nad Zdrowiem.

10:41

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 30 września o 1208 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 27 osób. Na Podkarpaciu przybyło 81 przypadków.

10:07

Najwięcej respondentów - 37,1 proc. – oczekuje od rządzących zaostrzenia rygorów epidemicznych dla niezaszczepionych – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

7:58

Kolejowe połączenia pomiędzy Polską i Ukrainą zostały zawieszone wiosną ub. roku, na początku pandemii koronawirusa. Nie pomogły liczne apele o ich przywrócenie i stopniowe otwieranie innych form podróży oraz polsko - ukraińskim przejść granicznych. Przed wybuchem pandemii Przemyśl był rozkwitającym, kolejowym hubem przesiadkowym dla tysięcy pasażerów podróżujących pomiędzy Polską i Ukrainą.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 29 WRZEŚNIA]

19:25

Rośnie liczba zakażeń w całym kraju. 29 września Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 1,2 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. - Nie wygląda to dobrze – stwierdził na specjalnej konferencji prasowej Lech Sprawka – wojewoda lubelski.

18:00

Każdy pracownik pokładowy szwajcarskiego przewoźnika Swiss zostanie zwolniony z pracy, jeśli nie zaszczepi się przeciwko koronawirusowi.

17:05

Obecnie nie istnieje doustny lek, który chroni przed COVID-19 po ekspozycji na koronawirus czy zmniejsza ryzyko powikłań przy infekcji. Pierwszym testowanym środkiem o takim działaniu z grupy tzw. inhibitorów proteazy jest produkt Pfizera. Kandydat na lek jest poddawany intensywnym badaniom, a prace nad jego zastosowaniem prewencyjnym weszły w 2/3 fazę. Skuteczna terapia może więc być coraz bliżej!

16:10

- Daliśmy radę, nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, żeby zabrakło miejsc w szpitalach. Nie było sytuacji, żeby zabrakło podstawowych środków ratujących życie (...) Ogólnie, trzeba powiedzieć, że przeszliśmy przez najtrudniejszy okres i mam nadzieję, że już więcej taki czas nie nastąpi — mówił prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia.

15:00

Wynik niemal od ręki i z darmowym tłumaczeniem na język angielski lub niemiecki, otrzymują pacjenci wykonujący testy antygenowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w Laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Można tu również zbadać poziom odporności poszczepiennej.

14:15

Rosja jest rekordzistą pod względem zgonów na koronawirusa w Europie. To już ponad 205 tys. ofiar pandemii.

10:52

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 29 września o 1234 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce, zmarły 2 osoby. Na Podkarpaciu przybyło 67 przypadków.

8:06

Zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Czy to oznacza, że nie ma już kolejek m.in. na operacje czy na badanie tomografem komputerowym? Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem podkarpackiego oddziału NFZ.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 28 WRZEŚNIA]

18:00

Prezydent Joe Biden dostał szczepionkę wzmacniającą, jak zalecają specjaliści z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

17:15

Ile mieszkańców w województwie podkarpackim jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi?

12:37

Dotychczasowe zalecenia i nakazy sanitarne w związku z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do końca października. Wprowadzono także nowe regulacje. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek na antenie Radia Zet, że każdego dnia wzrasta liczba osób, które trafiają do szpitali z powodu koronawirusa. Wiceszef resortu podkreślił, że „prawie 100 procent” osób leżących obecnie na intensywnej terapii są osobami niezaszczepionymi. Kraska wskazał, że to „kolejny argument do przyjmowania szczepień”. - Chodzi tu głównie o województwa podlaskie, podkarpackie i lubelskie. W tych regionach mamy już ponad 40 proc. zajętych łóżek - mówił wiceminister.

12:04

Naukowcy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tzw. „długiego Covidu”. Pacjenci odczuwają skutków długie miesiące po przejściu choroby. Prawie każdy pacjent z „długim COVID” (98 procent) boryka się ze zmęczeniem po zakażeniu.

10:36

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 28 września o 975 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 29 osób. Na Podkarpaciu mamy 63 nowe zakażenia. Sprawdźcie szczegóły w naszym raporcie.

8:48

Oczekiwany powrót do nauki stacjonarnej okazał się pod wieloma względami bardzo trudny. Dzieci mają słabszą kondycję, mniejszą odporność, problemy z kontaktami społecznymi.

7:30

Przedstawiamy najnowsze statystyki szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce. Jak wypadamy na tle świata?


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 27 WRZEŚNIA]

19:42

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zachorował na COVID-19 i obecnie jest hospitalizowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Prezydent czuje się w miarę dobrze i jak podkreśla - wpływ na lekki przebieg choroby miało u niego szczepienie.

17:43

Sprawdź, ile osób zmarło i ilu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Rosji, Meksyku. Jak wygląda pandemia w poszczególnych krajach? Które państwo lepiej radzi sobie z koronawirusem?

15:45

Ile jest zaszczepionych osób w województwie podkarpackim? Jak nasze województwo wypada na tle całego kraju? Sprawdźcie szczegóły w raporcie.

14:15

Wzmacniające szczepionki przeciw Covid-19, które wprowadzają kolejne kraje, poza medycznym aspektem, przyniosą ich producentom kolejne miliardy dolarów. Skala zysku zależy od tego, jak dużą grupę społeczeństwa obejmie wzmacniająca szczepionka.

11:35

Rząd przygotował różne warianty postępowania, na wypadek przybrania na sile IV fali koronawirusa. Wśród nich jest m.in. regionalizacja obostrzeń i przywileje dla zaszczepionych.

10:41

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 421 zakażeniach koronawirusem, nikt nie zmarł. Na Podkarpaciu przybyły 34 przypadki.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 26 WRZEŚNIA]

17:00

Statystyki koronawirusa w Europie. Przedstawiamy najnowsze dane WHO i poszczególnych ministerstw zdrowia. Sprawdź, ile osób zmarło i ilu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii.

14:56

Ile jest zaszczepionych osób w województwie podkarpackim? Zobacz, jak nasze województwo wypada na tle całego kraju.

10:35

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 643 nowe zakażenia koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 52 nowe przypadki. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarła 1 osoba.

9:01

Od soboty 25 września w Holandii obowiązują nowe zasady epidemiczne. By wejść do restauracji, muzeum czy kina konieczne jest okazanie przepustki sanitarnej.

8:00

Polacy po lockdownie mocno zatęsknili za podróżowaniem. Impulsem do wyjazdów była także chęć skorzystania z bonu turystycznego. Gdzie wykorzystywano go najczęściej?


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 25 WRZEŚNIA]

17:20

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce nabiera rozpędu. Ministerstwo zdrowia poinformowało o blisko tysiącu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorzej jest w województwach, gdzie poziom zaszczepienia jest najniższy w kraju. Na Podkarpaciu zajęta jest jedna trzecia łóżek covidowych i co czwarty respirator.

10:42

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 25 września o 917 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 20 osób. Na Podkarpaciu mamy 85 przypadków, nie żyje jedna osoba. Szczegóły w naszym raporcie!


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 24 WRZEŚNIA]

19:37

Zaszczepienie przeciw COVID-19 zwalnia z odbywania kwarantanny. Tak też jest w przypadku ognisk zakaźnych w szkołach. Minister edukacji Przemysław Czarnek odradza jednak odsyłania na nią pojedyncze osoby, a zaleca całe klasy, aby ułatwić prowadzenie lekcji. Poznański wirusolog pozostawia decyzję rodzicom i dyrekcji, a epidemiolog uważa, że nie ma potrzeby dezorganizować życia szkolnego.

18:00

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na terenie Podkarpacia oraz całego kraj wprowadzony zostaje zakaz odwiedzin pacjentów na wszystkich oddziałach Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. "Nie mamy innego wyjścia".

16:35

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w województwie podkarpackim. Jak wygląda sytuacja w województwie?

14:43

Holenderski sąd postanowił, że 12-letni chłopiec może zaszczepić się przeciwko Covid, co pozwoli mu odwiedzić chorą na raka babcię. Szczepieniom sprzeciwiał się jego ojciec.

12:48

Osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy medyczni to grupa, która od 24 września może rejestrować się na dawkę przypominającą szczepienia przeciw Covid-19. Od 1 września natomiast trwa szczepienie osób trzecią dawkę szczepienia przeciw koronawirusowi mogą już otrzymywać osoby m.in. leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV.

12:00

Szef koncernu Moderna Stéphane Bancel mówi o tym, kiedy - jego zdaniem- skończy się pandemia koronawirusa.

11:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 24 września o 813 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 14 osób. Na Podkarpaciu przybyło 51 nowych przypadków. W regionie zmarły 4 osoby.

9:20

Rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50. rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.


20:51

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że mieszkańcy naszego województwa i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link/adres do strony. To jest oszustwo!

16:40

Według Ministerstwa Zdrowia w czwartek (23.09) stwierdzono w Polsce 974 nowe przypadki koronawirusa, zmarło 14 osób. Rzecznik resortu informuje, że tam, gdzie zakażeń jest najwięcej, a przy tym odsetek zaszczepionych jest najniższy, czyli w województwach lubelskim i podkarpackim, wojewodowie podjęli decyzję o zwiększeniu bazy łóżek covidowych.

13:00

Od 1 listopada niezaszczepieni Niemcy, którzy z powodu koronawirusa trafią na kwarantannę, stracą prawo do zasiłku chorobowego.

11:10

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą pojawić się różne objawy poszczepienne m.in. złe samopoczucie, czy ból główy Jak je złagodzić?

10:35

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 974 nowe zakażenia koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 65 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 14 osób.

9:10

Złe wieści. Odkryty w jednym z domów opieki społecznej w USA nowy wariant koronawirusa wykazuje "podwyższoną odporność” na przeciwciała generowane przez szczepionkę przeciw Covid-19.

8:05

Od piątku (24.09) osoby, które ukończyły 50 lat oraz wszyscy medycy będą mogli zarejestrować się na podanie trzeciej dawki przeciwko COVID-19. Warunkiem jest odstęp 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Jak dodatkowe szczepienie wpłynie na naszą odporność i zdrowie?

7:35

W wielu miejscach Chrzanowa pojawiły się antyszczepionkowe naklejki z hasłem "Okłamują nas! Mamo! Tato! Nie pozwólcie mnie zaszczepić". Kampania antyszczpionkowców skierowana jest przeciwko trwającej obecnie akcji szczepienia dzieci przeciwko COVID 19.


22:00

W ubiegłym roku we wrześniu obserwowaliśmy podobny do obecnego wzrost poziomu zakażeń SARS CoV-2. Od 26 października 2020 r. została wprowadzona nauka zdalna w szkołach. Czy teraz też tak będzie?

19:52

Czy trzecia dawka szczepionki gwarantuje odporność na całe życie? - Tego niestety nikt nie wie – przyznaje dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze, w rozmowie z polskatimes.pl.

17:20

Szczepienia na koronawirusa trwają. Jak wygląda aktualna sytuacja w Polsce? Przedstawiamy statystyki szczepień na koronawirusa w Polsce na przestrzeni ostatnich dni.

16:40

Trwająca pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób umiera na przeróżne schorzenia. Koronawirus potrafi bowiem bardzo poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne. Powszechnie mówi się o zniszczonych płucach. Jednak należy pamiętać, że przez chorobę cierpią również nasze serca. Wzrost chorych z niewydolnością serca jest obecnie bardzo dynamiczny.

15:30

Rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50. rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

14:00

W szpitalu w Stalowej Woli wstrzymano przyjęcia na Oddział Neurologiczny i Oddział Udarowy. U kilku osób zarówno wśród personelu jak i pacjentów stwierdzono zakażenie koronawirusem.

13:05

Warszawska restauracja Der Elefant, która znajduje się przy placu Bankowym 1, jako pierwsza w Polsce ogłosiła, że będzie przyjmować tylko zaszczepionych gości, ozdrowieńców i osoby z negatywnymi testami. Jak tłumaczy w komunikacie: "wszystko po to, aby zagwarantować jak największe bezpieczeństwo gościom".

12:00

W Polsce trwa Loteria Narodowego Programu Szczepień. Dla gmin liczących do 30 tys. mieszkańców zorganizowano osobną kategorię konkursową. Na jej potrzeby gminy podzielono pomiędzy 49 regionów, wyznaczonych według granic dawnych województw. W każdym regionie nagroda w wysokości miliona złotych, przysługuje samorządowi, który zaszczepi najwyższy odsetek swoich mieszkańców, pod warunkiem, że przekroczy on także 50 proc. populacji gminy.

11:25

PILNE! Wstrzymane odwiedziny na wszyskich oddziałach Centrum Medycznego w Łańcucie.

10:35

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 882 nowe zakażenia koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 47 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 20 osób.

7:55

Nie można odwiedzać już chorych na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Powodem ponownie wprowadzonych restrykcji jest duże ryzyko zakażeń koronawirusem.


16:58

Minister Zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej przy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Następnie spotkał się z przedstawicielami mediów i przekazał bieżące informacje o przebiegu epidemii na Podkarpaciu.

13:30

- Dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Medycznej o jak najlepszym zabezpieczeniu osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19- mówił premier Morawiecki. Szef rządu poinformował, że wypracowano wspólną rekomendację o dawce przypominającej szczepienia. - Przed nami jest czwarta fala, jedyną bronią, którą możemy użyć są oczywiście szczepienia- mówił z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

10:35

Według najnowszych danych z Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby przybyło w Polsce 711 nowych zakażeń koronawirusem. Na Podkarpaciu mamy 31 nowych przypadków. Ostatniej doby z powodu Covid-19 i powikłań po nim zmarło 15 osób.

8:50

Prezes koncernu Pfizer oświadczył, że jest już gotowa szczepionka przeciwko Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Podaje też prawdopodobny czas, w którym będzie ona dostępna dla pacjentów.

7:00

- Szczepienia są potrzebne i bez nich nie uda nam się pokonać pandemii. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Osoby, które się nie szczepią, stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Jest to bardzo nieetyczne - mówi dr hab. n. med. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Kazimierz Widenka, kardiochirurgi z Rzeszowa. w rozmowie z Ulą Sobol.


Materiał oryginalny: Koronawirus. Informacje, komunikaty, wydarzenia z Podkarpacia. Raport w sprawie epidemii [18.10] - Nowiny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej

Szanowna Redakcjo, polecam zawsze aktualne wykresy dla Podkarpacia. Śledzę od początku istnienia tej strony i nie jestem zawiedziony. https://koronawirusunas.pl/wojewodztwo-podkarpackie Można osadzić w waszym artykule, wiele by to pomogło. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie