Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Końcówka maja i czerwiec będą zdecydowanie cieplejsze niż obecnie. Tak przewiduje IMGW

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Grafika pogody na czerwiec.
Grafika pogody na czerwiec. IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że ostatni tydzień maja i czerwic będą zdecydowanie cieplejsze od pierwszej połowy obecnego miesiąca. Zarówno 21 tydzień roku jak i 22 tydzień mają być tygodniami z dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991 – 2020. Oznacza to, że będzie cieplej niż zwykle w tych latach.

Zapytaliśmy w IMGW o długoterminową prognozę pogody na nadchodzące tygodnie.

- W czerwcu, wg eksperymentalnej prognozy długoterminowej wykonywanej w IMGW-PIB, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Z kolei w lipcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020- wyjaśnia Grzegorz Walijewski Rzecznik Prasowy IMGW.

Warto zaznaczyć, że temperatura "powyżej normy" według prognoz będzie odnotowywana w zdecydowanej większości Polski. Ostatni rekord ciepła w czerwcu odnotowano w 2022 roku, kiedy 20 czerwca termometry pokazały 38,3 st. C.

Suszy nie można przewidzieć

Swoje obawy co do wysokich temperatur i braku opadów deszczu wyrażają rolnicy.

-Początek maja był chłodny, obawiam się, że pogoda zmieni się o 180 stopni jak to było w latach ubiegłych i nagle zaczną się upały oraz brak opadów deszczu co może mieć wpływ na stan płodów rolnych. Dobrze by było już teraz wiedzieć czy czeka nas susza w tym roku -mówi Jan rolnik z okolic Rzeszowa.

IMGW wyjaśnia, że w prognozach długoterminowych nie prognozuje się takich zjawisk jak susza. Prognoza sumy opadów „w normie” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk i dopiero na kilka dni a dokładniej godzin przed wystąpieniem większych opadów deszczu można stwierdzić, czy jest szansa na wystąpienie powodzi. IMGW podaje jako przykład sytuację z 2010 pierwsze ostrzeżenie meteorologiczne z najwyższym 3 stopniem zagrożenia zostało wydane 14 maja 2010 r. o godz. 11:34. Czas wyprzedzenia wynosił około 30 godzin. To pokazuje jak trudne jest prognozowanie takich ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.

Susza jest natomiast zjawiskiem ciągłym o zasięgu regionalnym i oznacza dostępność wody poniżej średniej w określonych warunkach naturalnych. Suszą nazywa się nie tylko zjawiska ekstremalne, ale wszystkie, które występują w warunkach mniejszej dostępności wody dla danego regionu. W tym przypadku także trudno jest stwierdzić, czy w tym roku będziemy mieli do czynienia z tym zjawiskiem. Susza jest zjawiskiem wolno rozwijającym się, w związku z tym trudny jest do uchwycenia jej początek oraz koniec:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto