Końcówka maja i czerwiec będą zdecydowanie cieplejsze niż obecnie. Tak przewiduje IMGW

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Grafika pogody na czerwiec.
Grafika pogody na czerwiec. IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że ostatni tydzień maja i czerwic będą zdecydowanie cieplejsze od pierwszej połowy obecnego miesiąca. Zarówno 21 tydzień roku jak i 22 tydzień mają być tygodniami z dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991 – 2020. Oznacza to, że będzie cieplej niż zwykle w tych latach.

Zapytaliśmy w IMGW o długoterminową prognozę pogody na nadchodzące tygodnie.

- W czerwcu, wg eksperymentalnej prognozy długoterminowej wykonywanej w IMGW-PIB, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Z kolei w lipcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020- wyjaśnia Grzegorz Walijewski Rzecznik Prasowy IMGW.

Warto zaznaczyć, że temperatura "powyżej normy" według prognoz będzie odnotowywana w zdecydowanej większości Polski. Ostatni rekord ciepła w czerwcu odnotowano w 2022 roku, kiedy 20 czerwca termometry pokazały 38,3 st. C.

Suszy nie można przewidzieć

Swoje obawy co do wysokich temperatur i braku opadów deszczu wyrażają rolnicy.

-Początek maja był chłodny, obawiam się, że pogoda zmieni się o 180 stopni jak to było w latach ubiegłych i nagle zaczną się upały oraz brak opadów deszczu co może mieć wpływ na stan płodów rolnych. Dobrze by było już teraz wiedzieć czy czeka nas susza w tym roku -mówi Jan rolnik z okolic Rzeszowa.

IMGW wyjaśnia, że w prognozach długoterminowych nie prognozuje się takich zjawisk jak susza. Prognoza sumy opadów „w normie” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk i dopiero na kilka dni a dokładniej godzin przed wystąpieniem większych opadów deszczu można stwierdzić, czy jest szansa na wystąpienie powodzi. IMGW podaje jako przykład sytuację z 2010 pierwsze ostrzeżenie meteorologiczne z najwyższym 3 stopniem zagrożenia zostało wydane 14 maja 2010 r. o godz. 11:34. Czas wyprzedzenia wynosił około 30 godzin. To pokazuje jak trudne jest prognozowanie takich ekstremalnych zjawisk meteorologicznych.

Susza jest natomiast zjawiskiem ciągłym o zasięgu regionalnym i oznacza dostępność wody poniżej średniej w określonych warunkach naturalnych. Suszą nazywa się nie tylko zjawiska ekstremalne, ale wszystkie, które występują w warunkach mniejszej dostępności wody dla danego regionu. W tym przypadku także trudno jest stwierdzić, czy w tym roku będziemy mieli do czynienia z tym zjawiskiem. Susza jest zjawiskiem wolno rozwijającym się, w związku z tym trudny jest do uchwycenia jej początek oraz koniec:

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie