MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert „Veni Creator!” z udziałem zespołu „Gaudens Gaudebo" oraz muzyki organowej w rzeszowskiej Farze

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Koncert „Veni Creator!” w rzeszowskiej Farze na fotografiach, 18 maja 2024
Koncert „Veni Creator!” w rzeszowskiej Farze na fotografiach, 18 maja 2024 Patrycja Reszko
W dzisiejszą niedzielę wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Z tej okazji w parafii Fara w Rzeszowie, w sobotę 18 maja o godzinie obchodzono Wigilię Zesłania Ducha Świętego, której zwieńczeniem był koncert „Veni Creator!” z udziałem zespołu „Gaudens Gaudebo" i muzyki organowej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego „Pięćdziesiątnica” ma miejsce w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Upamiętnia ono wydarzenie, które miało miejsce w Jerozolimie 50 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli po święcie Paschy i 10 dni po Wniebowstąpieniu Pana. Zielone Świątki - ludowa nazwa kościelnego święta Zesłania Ducha Świętego - uważana jest za początek Kościoła.

„Veni Creator!” w rzeszowskiej Farze

Z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego w parafii Farnej w Rzeszowie odbył się koncert pt „Veni Creator!” w wykonaniu zespołu „Gaudens Gaudebo” pod dyrekcją Marcelego Kyca oraz muzyki organowej. Wydarzenie poprowadził ks. Hubert Cop, a o znaczeniu święta Zesłania Ducha Świętego powiedział ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii.

Celebracja Wigilii Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła się mszą św. o godz. 19:00. Po mszy usłyszeliśmy pieśni pasyjne. Zaśpiewały tenory, basy i barytony z "Gaudens Gaudebo”, którym dyrygował Marceli Kyc. Między śpiewem chóralnym utwory sakralne na organach zagrał Marcin Szpara.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory największych mistrzów muzyki sakralnej, jak choćby Giovanni Pierluigi da Palestrina.

Zespół „Gaudens Gaudebo”

Zespół „Gaudens Gaudebo” powstał półtora roku temu, w sierpniu 2022 jako kwartet. Od tamtej pory jego skład sukcesywnie się powiększał, obecnie w pełnej krasie liczy 11 młodych mężczyzn, śpiewających tenorem, basem lub barytonem. Wykonuje głównie muzykę sakralną, śpiewając podczas mszy świętych oraz innych nabożeństw w rzeszowskich kościołach.

W grudniu 2023 r. zespół dał swój pierwszy koncert w Kościele Farnym, pt. “Veni, veni Emmanuel”, który był poświęcony pieśniom i utworom o tematyce adwentowej. Ponadto brał udział także w II edycji Podkarpackich Koncertów Adwentowych “Gaudeamus”.

Zespół współpracuje z Parafią Farną, przygotowując wspólnie koncerty m.in. Koncert Pasyjny w marcu 2024. Zespół Gaudens Gaudebo został zaproszony do wzięcia udziału w XX Koncercie Pieśni Wielkanocnej, który odbył się w kwietniu 2024 w Kościele Parafialnym w Kosinie. Zespołem dyryguje Marceli Kyc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto