Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejnych 5 osób zatrzymanych przez CBŚP w Rzeszowie w sprawie wyłudzeń podatku VAT [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w Przemyślu zatrzymali kolejne pięć osób w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, w którym występuje łącznie już 56 podejrzanych. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Chodzi o ogromne kwoty.

Wstępnie oszacowano uszczuplenia Skarbu Państwa wynikające z działania podejrzanych na kwotę ponad 12 mln złotych.

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie działali głównie na terenie województwa mazowieckiego. Jeden z wątków w sprawie wyjaśniają także funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Według śledczych członkowie gangu wprowadzali do obrotu dokumenty podrobione i poświadczające nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych.

- Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku. Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur”, m.in. przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt firm - wyjaśnia Centralne Biuro Śledcze Policji w Rzeszowie.

Pierwsze uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą przeprowadzili policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS jeszcze w lutym 2023 roku, kiedy to zatrzymano dziewięć osób.

- W ostatnim czasie policjanci CBŚP zatrzymali kolejne pięć osób podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wystawianiu lub posługiwaniu się fakturami VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych uszczuplając w ten sposób należności publicznoprawne - informuje CBŚP.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwóm osobom zarzuca się popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej”. Według śledczych zatrzymani mogli wystawić faktury na sumę blisko 55 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na ponad 12 mln złotych.

Podczas ostatniej akcji policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i cyfrowe nośniki danych, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie.

Łącznie w śledztwie występuje już 56 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Na poczet przyszłych kar i grzywien dotychczas zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości i pieniędzy, warte blisko 3,5 mln złotych. W wyniku poprzednich działań policjanci odzyskali przywłaszczony samochód osobowy wart około 850 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejnych 5 osób zatrzymanych przez CBŚP w Rzeszowie w sprawie wyłudzeń podatku VAT [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto