MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w Służbie Więziennej: Pasja, rozwój i satysfakcja z pracy

Urszula Sobol
Urszula Sobol
W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Rzeszowie, gdzie pracuje 417 kobiet, panie nie tylko pełnią służbę, ale również tworzą wartość dodaną w zakładach karnych. Kobiety są niezbędne w każdym dziale, na różnych stanowiskach, od ochrony po administrację. W ich codziennych obowiązkach jest wiele odpowiedzialności, ale radość z dobrze wykonanej pracy rekompensuje wszystko.
od 7 lat

Różnorodność stanowisk w Służbie Więziennej

Kobiety są obecne we wszystkich działach i na różnych stanowiskach. Pracują w ochronie, w oddziałach ambulatoryjnych i administracji. Kobiety pełnią funkcje psychologów, lekarzy, pielęgniarek, wychowawców, terapeutów, strażników a także odpowiadają za warunki bytowe więźniów. Są niezbędne przy kontrolach osobistych osadzonych kobiet.

Mimo, że ich praca jest bardzo trudna i wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bo większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, to panie zapewniają, że nie wyobrażają sobie już życia bez niej. "A satysfakcja i radość z dobrze wykonanych obowiązków rekompensują cały ten trud."

Pasja i rozwój w pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej

Wszystkie panie zgodnie twierdzą, że ich praca to też ich pasja, która daje im dużo możliwości rozwoju i awansu.

St. szer. Natalia Kryk od sześciu lat pracuje w Zakładzie Karnym w Rzeszowie jako psycholog medycyny pracy.

- Zajmuję się profilaktyczną opieką zdrowotną wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej - opowiada st. szer. Natalia Kryk.

- Do moich zadań należą m.in. przeprowadzanie badań rekrutacyjnych do SW, prowadzenie szkoleń, warsztatów na temat radzenia sobie ze stresem, a także indywidualne konsultacje.

Natomiast Katarzyna Mokrzycka, która jest psychologiem w rzeszowskiej jednostce penitencjarnej już ponad 14 lat, podkreśla ważność pomocy osobom wykluczonym społecznie.

- Zawsze chciałam nieść pomoc osobom, które są w jakiś sposób wykluczone społecznie - mówi por. Katarzyna Mokrzycka.

Jest to praca, po której nie należy oczekiwać spektakularnych wyników. Pamiętajmy, że 3/4 młodych osób, które trafiają do jednostek penitencjarnych, pochodzi z zaburzonych środowisk."

Wyzwanie i satysfakcja z pracy w Służbie Więziennej

Dla wielu kobiet praca w Służbie Więziennej to nie tylko obowiązek, ale i wyzwanie, które daje dużą satysfakcję.

Tak jak dla st. szer. Dominika Szyszki, funkcjonariuszki działu ochrony, która wybrała pracę w zakładzie karnym, ponieważ daje jej ona możliwość rozwoju, a także poczucia bezpieczeństwa i wsparcia również ze strony przełożonych.

- Pracuję na stanowisku oddziałowej lub konwojenta - opisuje st. szer. Dominika Szyszka. - Praca daje mi satysfakcję, że robię coś dobrego. Pomagam w zachowaniu bezpieczeństwa publicznego i kształtowaniu nowych postaw u osób, które wymagają resocjalizacji.

Podobnie mł. chor. Agnieszka Kłos, która ze Służbą Więzienną związana jest od 2013 roku, początkowo jako pracownik cywilny, a obecnie jako wychowawca w oddziale dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn, widzi w swojej pracy wiele satysfakcji.

- Przeprowadzam z nimi rozmowy, w których informuję ich o prawach, obowiązkach, a także motywuję do poprawnego zachowania podczas pobytu w areszcie - stwierdza mł. chor. Agnieszka Kłos.

Kobiety pełniące służbę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie podkreślają, że praca w jednostce penitencjarnej jest bardzo ciekawa. - To też interesujące wyzwanie, które daje dużą satysfakcję - mówią.

Kobiety w Służbie Więziennej: Pasja, rozwój i satysfakcja z pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto