Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieca twarz Politechniki Rzeszowskiej. Inżynierki, pilotki, architektki, programistki...

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Kobiety odnoszące światowe sukcesy w nauce nie należą już do rzadkości. Na rozpoczęcie studiów na kierunkach technicznych decyduje się coraz więcej pań. Na każdym wydziale Politechniki Rzeszowskiej kształcą się kobiety.

- Od wielu lat kobiety przełamują stereotypy, zwłaszcza w naukach technicznych i ścisłych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnych technologii. Coraz częściej podejmują pracę na uczelniach technicznych, uzyskując stopnie naukowe i tytuły, piastując stanowiska rektorek i dziekanek. Nie inaczej jest na Politechnice Rzeszowskiej - mówi Anna Worosz z biura prasowego Politechniki Rzeszowskiej.

We władzach uczelni stanowisko prorektora ds. kształcenia piastuje dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz. W strukturze uczelni funkcjonuje 7 wydziałów, którymi kierują dziekani i dziekanki, a wśród 20 prodziekanów jest 6 kobiet.

  • - Na szczególną uwagę zasługuje Wydział Chemiczny, którym od 2016 r. kieruje prof. dr hab. inż. Dorota Antos, a na stanowisku prodziekana przewagę mają kobiety. Przewodniczącą Rady Uczelni jest Beata Rapa.

Kobiety są inżynierkami, architektkami, pilotkami, informatyczkami, programistkami i znakomitymi naukowczyniami, dlatego ciągle rosnące zainteresowanie kobiet kierunkami technicznymi nikogo nie dziwi.

Na każdym wydziale Politechniki Rzeszowskiej kształcą się kobiety. Studiują m.in. architekturę, budownictwo, elektrotechnikę, informatykę, automatykę i robotykę, lotnictwo i kosmonautykę (w tym „pilotaż”), mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, inżynierię w medycynie, inżynierię farmaceutyczną.

W roku akademickim 2022/2023 na naszej uczelni studiuje 3189 kobiet na studiach niestacjonarnych , 1654 kobiety na studiach niestacjonarnych, 11 kobiet na studiach doktoranckich i 39 kobiet w Szkole Doktorskiej.

- Panie aktywnie działają w studenckich kołach naukowych i projektach naukowo-badawczych, m.in. lotniczych, technologicznych, motoryzacyjnych, chemicznych, informatycznych - dodaje Anna Worosz. - Projektują aplikacje mobilne, biorą udział w zawodach łazików marsjańskich, mają swój wkład w konstruowaniu bolidu, samolotów udźwigowych i zaawansowanych robotów. Z sukcesami reprezentują uczelnię podczas akademickich mistrzostw w różnych dyscyplinach sportowych.

Wśród absolwentek Politechniki Rzeszowskiej jest m.in. słynna kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz, absolwentka pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej Politechniki Rzeszowskiej, pierwsza kobieta, która ukończyła tę specjalność na PRz i pierwsza kobieta w stopniu kapitana latająca na Dreamlinerach w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Znaczna część osiągnięć naukowych na Politechnice Rzeszowskiej jest zasługą kobiet, które prowadzą innowacyjne badania i są liderkami wielu zespołów naukowych.

Obecnie na uczelni pracuje 6 pań z tytułem naukowym profesora, 48 ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, 153 ze stopniem naukowym doktora i 95 kobiet ze stopniem magistra. Wiele z nich jest kierowniczkami katedr i zakładów oraz liderkami zespołów badawczych.

- Nasze naukowczynie opracowały m.in. metodę syntezy polimerów niemieszających się z wodą, wykorzystując do tego celu miniemulsję na bazie wina wytrawnego, program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, innowacyjne materiały polimerowe do zastosowań w technologiach szybkiego prototypowania, hybrydowe kompozyty polimerowe, skonstruowały urządzenie rehabilitacyjne z mikroprocesorowym sterowaniem z napędem pneumatycznym do ćwiczeń biernych kończyn dolnych, zajmują się projektowaniem i kształtowaniem konstrukcji żelbetowych ze szczególnym uwzględnieniem aspektów niezawodności. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić i pokazać wszystkich.

W gronie pracowników nie będących nauczycielami akademickimi jest 412 kobiet, które przeważają w uczelnianej administracji i innych jednostkach organizacyjnych, kierując m.in. Biblioteką, Kwesturą, Centrum Języków Obcych, większością działów administracji centralnej oraz domami studenckimi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto