Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja - używanie jej w czasie upałów

Motointegrator
Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa Archiwum Polskapresse
Klimatyzacja jest jednym z bardzo ważnych układów w samochodzie wpływającym na bezpieczeństwo. W czasie upałów kierowca, po kilku godzinach jazdy, zaczyna działać tak jak po wypiciu alkoholu. Zapewnienie w aucie komfortowych warunków podróżowania jest niezwykle ważne nie tylko dla kierowcy, ale i dla pasażerów.

Jak działa klimatyzacja? Tak samo jak lodówka w naszym domu. Znajdująca się w komorze silnika sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika roboczego co prowadzi również do wzrostu jego temperatury. W związku z tym kierowany jest on do chłodnicy, którą możemy zobaczyć zaglądając przez „grill”. Po przejściu przez chłodnicę skroplony gaz trafia do osuszacza a następnie do zaworu rozprężnego. Zgodnie z prawami fizyki rozprężaniu gazu towarzyszy spadek temperatury dzięki czemu parownik staje się zimy a przepływające przez niego powietrze, kierowane do wnętrza auta, dba o nasz komfort termiczny.

Eksploatacja klimatyzacji wiąże się z kilkoma problemami. Większość z nich ma związek z naszym zdrowiem.
Po pierwsze regulacja temperatury. Bardzo wiele osób twierdzi, że klimatyzacja powoduje u nich przeziębienie. Jest to bardzo prawdopodobne w sytuacji, w której ustawiona jest zbyt niska temperatura. Jeśli na zewnątrz mamy + 35 st.C a we wnętrzu +18 st.C to różnica wynosi 17 stopni. Jeśli kilka razy w ciągu dnia wsiądziemy i wysiądziemy z samochodu przeziębienie mamy na zawołanie. W tym momencie podniosą się głosy, że przy ustawieniu wyższej temperatury nie ma szans na schłodzenie auta. Szanse są. Wystarczy po uruchomieniu samochodu uchylić okna i pozwolić na sprawne opróżnienie wnętrza z rozgrzanego powietrza. Następnym krokiem jest ustawienie nawiewu na przednią szybę. W ten sposób zimne powietrze nie będzie kierowane bezpośrednio na nas. Oczywiście nie odczujemy natychmiast chłodnego powiewu ale jest duża szansa, że nie skończymy leżąc w łóżku z gorączką. Generalnie zaleca się aby różnica temperatur nie byłą większa niż 10 st.C. W rzeczywistości bywa to trudne to zrealizowania.

Sposobem, który trochę poprawia komfort korzystania z klimatyzacji jest przemyślane parkowanie auta. Chwila zastanowienia pozwala ustawić auto tyłem do słońca co ograniczy nagrzewanie deski rozdzielczej i przednich foteli. Wydaje się, że to drobiazg ale znacząco przyczynia się do szybszego schłodzenia wnętrza.

Kolejnym problemem związanym z eksploatacją klimatyzacji jest jej zanieczyszczenie. Podstawą jest regularna wymiana filtra kabinowego. Poza tym raz na dwa-trzy lata warto poddać układ klimatyzacji przeglądowi w dobrym serwisie. Serwis powinien zawierać wymianę czynnika w układzie i czyszczenie układu wentylacji razem z parownikiem. W starszych autach, które nie miały przeprowadzanych regularnych przeglądów czasem dochodzi do sytuacji, w której do wyczyszczenia parownika konieczny jest jego demontaż. Jeśli układ nie będzie regularnie czyszczony mogą się w nim rozwijać grzyby co prowadzi do reakcji alergicznych a nawet do grzybicznego zapalenia płuc.

Najczęstsze awarie klimatyzacji wynikają z przegnicia i nieszczelności chłodnicy, która jest ustawiona jako pierwsza w komorze silnika. To ona przyjmuje najwięcej owadów, kamieni, soli i wszystkich innych zanieczyszczeń. Niestety najczęściej nie jest nawet lakierowana co powoduje jej przyśpieszone zużycie. W wyniku nieszczelności czynnik roboczy wycieka z układu i sprawność klimatyzacji spada aż do poziomu, przy którym sprężarka nie włącza się. Najczęstszym błędem w takiej sytuacji jest napełnienie układu i wiara w to, że to pomoże. Niestety pomaga to na bardzo krótko. Dlatego zawsze w przypadku awarii układu klimatyzacji należy zacząć od sprawdzenia szczelności układu.

Klimatyzacja tak jak wiele innych wynalazków jest dla ludzi i używana z umiarem da nam dużo radości i podniesie komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

**

Wszystko czego potrzebujesz z tego tematu znajdziesz tutaj

**

;

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto