Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro w Rzeszowie rozpoczyna się polonijne święto folkloru

#maf, beta
Bartosz Frydrych
Niemal 1100 osób skupionych w 37 zespołach z 14 krajów i 5 kontynentów weźmie udział w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Pierwsi polonijni artyści zjechali do Rzeszowa we wtorek wieczorem. Najmłodszy czynny uczestnik festiwalu będzie mieć 16 lat. Najstarsza osoba goszcząca w Rzeszowie w ramach imprezy - 89 lat.

Po raz pierwszy przyjadą zespoły: Dianella z Australii, Perła z Litwy, Lasowiacy ze Szwajcarii, Ojczyzna z Baltimore w USA i Rodacy z Hamtramck w USA. Natomiast czeska Olza przyjedzie po raz czternasty, Wesoły Lud z Chicago - po raz jedenasty, a Wilia z Litwy po raz dziesiąty. Kolejne zespoły uczestniczące w festiwalu obchodzą też w tym roku jubileusze swojej działalności: Iskry z Kanady - 50-lecie, Tatry z Kanady - 45-lecie, Lechowia z Kanady i Polanie z Kanady - 40-lecie, a Polonia z Niemiec - 30-lecie.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi na Rynku jutro (21 lipca) o godz. 17. Pół godziny wcześniej oficjalne otwarcie odnowionej ul. 3 Maja i korowód zespołów od ul. Lubomirskich, przez Kościuszki na Rynek. Tu o godz. 19 rozpocznie się koncert powitalny w wykonaniu polskich zespołów.

W sobotę (w godz. 12.20-22) i niedzielę (w godz. 12.30-21.30) zespoły będzie można podziwiać na Rynku. Ponadto grupy wystąpią na scenie Millenium Hall. Koncerty w MH odbywać się będą w sobotę i niedzielę (22 i 23 lipca) w godz. od 14 do 21.

W poniedziałek natomiast odbędzie się koncert „Folklor narodów świata” (hala Podpromie - godz. 19). Festiwal zakończy się we wtorek koncertem galowym „Karczma na Podzamczu” - hala Podpromie, godz. 19. Bilety na ten koncert kosztują 20 zł. Są do kupienia w Estradzie Rzeszowskiej lub przez stronę ekobilet.pl.

Jedną z atrakcji przygotowywanych na pobyt Polonusów w Rzeszowie będzie Jarmark Podkarpacki. - Planujemy go w sobotę i niedzielę (22 i 23 lipca), od godziny 10 do 21 - mówi Małgorzata Hołowińska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. - Stragany ustawione zostaną przy ogródkach, dookoła Rynku. Mamy 40 wystawców, przede wszystkim z Rzeszowa i Podkarpacia.

Śmieje się, że nie będzie tu żadnej „chińszczyzny”, lecz wyłącznie rękodzieło: szkło, biżuteria, rzeźba, malarstwo, drewniane zabawki, gałganki, serwetki, hafty, a także jadło regionalne, ale pakowane, np. miody, oleje oraz wydawnictwa promujące Podkarpacie. Co ciekawe, budki zostaną ujednolicone plastycznie, ozdobione.

- Będzie na nich akcent ludowy haftu rzeszowskiego, a na górze barwy festiwalowe i narodowe - mówi wicedyrektor WDK.

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych potrwa do 25 lipca. Rzeszowski festiwal jest jednym z najpopularniejszych tego typu wydarzeń na świecie. W 16 organizowanych dotąd edycjach wzięło udział przynajmniej raz prawie 200 zespołów z 23 krajów i 4 kontynentów. W ciągu minionych lat odnotowano w Rzeszowie ponad 17 tys. odwiedzin członków zespołów i gości polonijnych.


Zobacz też: Paniaga w Rzeszowie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto