Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Skolimowski przyjedzie do Rzeszowa na pokaz swojego filmu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Polska Press/Maciej Stanik
Podkarpacka Komisja Filmowa zapowiada spotkanie z Jerzym Skolimowskim z okazji regionalnej premiery jego filmu "IO". Spotkanie zaplanowane jest na 23 września w kinie Zorza w Rzeszowie.

Film Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. „IO” jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa podkarpackie i miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu powstały m.in. na Podkarpaciu.

Przedpremierowy pokaz filmu „IO” w kinie Zorza połączony będzie ze spotkaniem z twórcami – Jerzym Skolimowskim, reżyserem i współscenarzystą, Ewą Piaskowską – producentką i współscenarzystką oraz Mirosławem Koncewiczem – scenografem filmu, który pochodzi z Rzeszowa.

Autor "Bariery", "Wrzasku" i "Essential Killing" nawiązuje w „IO” do legendarnego filmu Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!", czyniąc bohaterem osiołka. Oglądamy epicką drogę tytułowego IO, który trafia pod opiekę ludzi mądrych i głupich, dobrych i brutalnych, empatycznych i próżnych. Skolimowski tworzy prostą, lecz oszałamiającą wizualnie, uniwersalną przypowieść o kondycji współczesnego społeczeństwa, o braku równowagi między światami człowieka i zwierzęcia. To również cudownie poetycki film o potrzebie wolności i ubezwłasnowolnieniu.

Jerzy Skolimowski jest współscenarzystą „Noża w wodzie” Romana Polańskiego i „Niewinnych czarodziei” Andrzeja Wajdy. Jego wczesne polskie filmy, m.in. „Rysopis” i „Ręce do góry”, wpisały się w nurt „polskiej nowej fali”.

W 1969 roku reżyser wyemigrował do Anglii, z której wyjechał na stałe do USA. Przez kolejne lata realizował swoje filmy we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W latach dziewięćdziesiątych zrezygnował na kilkanaście lat z reżyserii na rzecz malarstwa. W 2008 roku z sukcesem powrócił do zawodu filmem fabularnym „Cztery noce z Anną”. Laureat Nagrody Specjalnej Jury za "Krzyk" oraz nagrodę za scenariusz filmu "Fucha" na MFF w Cannes.

W 2011 roku, podczas 36. Festiwalu Filmowym w Gdyni, otrzymał Wielką Nagrodę „Złote Lwy” za film „Essential Killing”.

W 2013 stworzył scenariusz historycznego „Dywizjonu 303” według powieści Arkadego Fiedlera, a w 2014 roku stanął na planie swego kolejnego filmu – „11 minut” thrillera psychologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto