Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zapanować nad stresem

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Aneta Mikołaj, psycholog z "Fabryki sukcesu. Pracowni Badań i Edukacji Psychologicznej", opowiada nam o tym, jak radzić sobie ze stresem.

Niedługo zdajemy ważny egzamin, ale denerwujemy się tak bardzo, że nauka przychodzi nam z trudem. Co robić?
- Stres, który nam towarzyszy w takich sytuacjach, to normalny objaw. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy to stres zaczyna nad nami panować. Wtedy musimy zacząć działać.

Jakie metody są najbardziej skuteczne?
- Na chwilę przed wejściem do sali, gdzie odbywa się egzamin czy rozmowa, pomagają ćwiczenia oddechowe. Oddychając głęboko, uspokajamy przede wszystkim nasz organizm. A wtedy przestaje nam drżeć głos czy pocić się dłonie. Pomocne są też ćwiczenia wizualizacyjne. Wyobraźmy sobie siebie w chwili sukcesu i naszą zadowoloną minę po dobrze zdanym egzaminie. Takie ćwiczenia stosuje na przykład Adam Małysz. Ważne jest też, żeby poświęcić jakiś czas na relaks. Kogoś zrelaksuje łzawy film, kogoś spotkanie z przyjaciółmi albo wysiłek fizyczny na siłowni.

A co robić, kiedy nauka nie chce nam wchodzić do głowy?
- Może uczymy się za długo i czas sobie zrobić przerwę, Kilkugodzinne wkuwanie nie przyniesie efektu, jeśli nie będziemy robić przerw w trakcie nauki. Po godzinie, półtorej, przerwijmy na chwilę, wyjdźmy na zewnątrz czy chociaż do drugiego pokoju. I przede wszystkim pomyślmy o czymś innym niż nauka. W czasie wkuwania trzeba też dużo pić, przede wszystkim wody mineralnej. Mocna kawa w dużych ilościach, wbrew pozorom, nie pomaga. Możemy też spróbować powtarzać materiał w innej pozycji, niż się go uczyliśmy.

Nadchodzi dzień egzaminu. Budzimy się i....?
- Przede wszystkim zjedzmy śniadanie. Pamiętajmy, że organizm będzie potrzebował energii, żeby między innymi poradzić sobie ze stresem. Wyjdźmy odpowiednio wcześniej z domu, żeby na egzamin czy rozmowę nie wpadać w ostatniej chwili. Na salę wejdźmy pewnym krokiem i z uśmiechem. Ważne, żeby na początku się przedstawić, a później wygodnie usiąść. Wyprostujmy się, żeby było nam łatwiej oddychać. Kiedy poczujemy w głowie pustkę, poprośmy o chwilę na zastanowienie się i zebranie myśli. Może warto wypisać na kartce hasłami zagadnienia, które chcemy poruszyć. A jeszcze przed egzaminem powtarzajmy sobie jak najczęściej: umiem i na pewno się uda. Jeśli nawet mamy jakieś luki w wiedzy, nie okazujmy tego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto