Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda praca oczyszczalni ścieków w Rzeszowie? MPWiK zaprasza do zwiedzania

OPRAC.: DD
MPWiK Rzeszów
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich MPWiK w Rzeszowie zaprasza do zwiedzania oczyszczalni ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Będzie można m.in. zobaczyć, jak wygląda proces oczyszczania i poznać najnowsze technologie.

Jak obecnie wygląda praca oczyszczalni ścieków w Rzeszowie, która pracuje dla blisko 200-tysięcznej aglomeracji? MPWiK zaprasza do zwiedzania. Oczyszczalnia przy ulicy Ciepłowniczej będzie otwarta dla chętnych w sobotę, 18 września 2021 r. Zaplanowano dwie tury zwiedzania:

  • od godz. 10.00 do 11.30,
  • od godz. 12.00 do 13.00.


Zapisy chętnych przyjmowane są przez kierownika oczyszczalni pod numerem telefonu 17 85 09 801 do dnia 17 września 2021 r.

Na terenie oczyszczalni przygotowano ścieżkę edukacyjną z informacjami o tym, jak oczyszczane są ścieki. Tablice informacyjne tworzące ścieżkę umieszczone są na wszystkich obiektach oczyszczalni. Po wcześniejszym umówieniu mogą tu przyjeżdżać np. wycieczki szkolne. Ścieżka cieszy się zainteresowaniem. Z nauczycielami przejeżdżają tu uczniowie z całego województwa podkarpackiego.

Oczyszczalnia przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie działa już ponad 32 lata, ale dziś MPWiK stosuje najnowocześniejsze dostępne rozwiązania techniczne i technologiczne. Rozbudowano suszarnię osadów ściekowych. Możliwości suszarni są o wiele większe niż aktualne zapotrzebowanie miasta.

Zainwestowano także w potężne osadniki, do których trafiają bezpośrednio ścieki z miasta. Są one hermetycznie przykryte, dzięki czemu ograniczono uciążliwość odorową dla otoczenia.

W procesie oczyszczania ścieków powstaje rocznie ok. 20 tys. ton osadów ściekowych. Są one zagospodarowywane. Od czerwca bieżącego roku dwie potężne prasy odwadniają osady ściekowe i są one wykorzystywane m. in. jako paliwo w cementowniach.

Na terenie oczyszczalni ścieków znajduje się jedna dwóch dużych farm fotowoltaicznych, które wybudował MPWiK. Zajmuje ona około 2 ha powierzchni, posiada moc 1 MW, a składa się z 3220 paneli fotowoltaicznych. Energia elektryczna i cieplna produkowana jest także podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych. Uzyskiwana w ten sposób energia zielona pokrywa w 80 procentach zapotrzebowanie oczyszczalni ścieków na energię elektryczną oraz w 100 procentach zapotrzebowanie na energię cieplną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto