Jak atopowe zapalenie skóry wpływa na ciało i czego się wystrzegać?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Każdy z nas marzy o idealnie gładkiej i nawilżonej skórze. Niestety istnieją dermatozy, które są w stanie sprawić, że jej wygląd staje się daleki od ideału. Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, łuszczy się, pojawiają się na niej zaczerwienienie oraz świąd, to znak, że możesz chorować na atopowe zapalenie skóry. To bardzo powszechna, przewlekła dermatoza, z którą mierzą się miliony niemowląt, dzieci oraz dorosłych na całym świecie. Dowiedz się, jaki jest wpływ tej choroby na Twój organizm oraz jakich czynników unikać, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

Atopowe zapalenie skóry – to warto wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może uaktywnić się w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej pojawia się u niemowląt i dzieci. W przypadku dorosłych dermatoza ta pojawia się rzadziej, jednak jej przebieg jest znacznie intensywniejszy. Organizacje zdrowotne informują, że na całym świecie na AZS może chorować nawet do 20% dzieci oraz do 3% osób dorosłych. Chorobę tę charakteryzuje przede wszystkim duża ilość zaostrzeń oraz częste remisje. Jej leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i unikaniu substancji oraz czynników, które mogą zaostrzać symptomy.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu alergicznym, które swoje źródło może mieć także w predyspozycjach genetycznych (prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka wzrasta, jeśli choruje na nią jedno lub obydwoje rodziców). Jej przyczyną jest reakcja alergiczna skóry zainicjowana szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Sytuacja ta ma miejsce, ponieważ system immunologiczny chorego nie jest w stanie obronić się nawet przed minimalną dawką alergenów, a skóra nie pełni prawidłowo swojej funkcji, jaką jest zabezpieczanie przed wnikaniem do jej wnętrza różnego rodzaju drobnoustrojów.

Co zaostrza AZS?

Oprócz uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowości w działaniu układu immunologicznego istnieje szereg czynników, których obecność może znacznie zaostrzać objawy lub powodować nawrót choroby. Czynnikami, które mają wpływ na atopowe zapalenie skóry, są:

  • bardzo silny stres, traumatyczne przeżycia;
  • czynniki klimatyczne (szczególnie bardzo wysokie temperatury);
  • alergeny wziewne – pleśnie, kurz, wełna, sierść zwierząt;
  • alergeny pokarmowe;
  • podrażnienia mechaniczne;
  • infekcje, np. zakażenie gronkowcem złocistym;
  • detergenty – wszelkiego rodzaju konserwanty, sztuczne barwniki, kompozycje zapachowe czy silnie drażniące substancje myjące zawarte w środkach czystości oraz kosmetykach.

Objawy AZS

Pierwszym, zauważalnym objawem AZS jest bardzo sucha skóra, która także może stać się nadwrażliwa. Oprócz tego występuje bardzo silny świąd, który powoduje ciągłą chęć drapania zmian i głównie nasila się w nocy. Świąd spowodowany jest zbyt dużą ilością uwalnianej histaminy w skórze. Bardzo sucha skóra to nie jedyny charakterystyczny objaw AZS. Nadmiernej suchości towarzyszą także różnego rodzaju zmiany na skórze – grudki, strupy, liszaje czy nadżerki, które zlokalizowane są w określonych partiach skóry, w zależności od wieku chorej osoby.

Powstawaniu zmian sprzyja bardzo sucha skóra i świąd, które powodują drapanie się chorego. Niestety drapanie może prowadzić do nadkażania, a co za tym idzie, pojawienia się infekcji bakteryjnych czy grzybiczych, które także utrudniają leczenie.

Jak radzić sobie z AZS?

AZS to choroba, która ze względu na swoje łatwe do zauważenia objawy w dużej mierze wpływa na samopoczucie chorej osoby. Życie z AZS jest w szczególności trudne dla osób dorosłych, gdyż może w negatywnym stopniu wpływać także na ich codzienne życie, kontakty z innymi czy nawet karierę. Niestety nie istnieje metoda leczenia, która pozwoliłaby na całkowite pozbycie się choroby. Stąd też jej leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu właściwej pielęgnacji, diety, a do tego unikaniu substancji i czynników, które mogłyby wywołać nawrót choroby lub zwiększyć nasilenie towarzyszącej jej objawów. W przypadku pielęgnacji skóry zaleca się korzystanie przede wszystkim z kosmetyków o działaniu ochronnym, natłuszczającym i regenerującym.

Dodaj ogłoszenie