Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN w Rzeszowie: Spróbujemy popularyzować postawy Żołnierzy Wyklętych w sposób atrakcyjny

Małgorzata Motor
Wojciech Zatwarnicki
Rozmowa z Dariuszem Iwaneczko, pełniącym obowiązki dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

1 marca po raz szósty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po raz pierwszy jednak na tak dużą skalę na Podkarpaciu, bo w 23 miastach. Dlaczego?

Rzeczywiście, w sumie między 28 lutego a 5 kwietnia zaplanowano aż 35 prelekcji, 12 pokazów filmowych, 11 ekspozycji. Co więcej, IPN nie jest jedyną instytucją, która przyczyni się do organizacji imprez i uroczyści, bo włączyły się w to również różnego rodzaju stowarzyszenia, samorządy, a nawet osoby prywatne. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto, ze względu na datę, szczególnie ważne dla Podkarpacia. 1 marca 1951 r. stracono w więzieniu mokotowskim płk. Łukasza Cieplińskiego i jego kolegów z IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wszyscy byli mocno związani z konspiracją na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego, mocno związani ze strukturami rzeszowskiej Armii Krajowej. To właśnie dla uczczenia ich pamięci wybrano tę datę jako symboliczny Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jak ten dzień będzie obchodzony w Rzeszowie?

Nie będziemy koncentrować się tylko na smutnym przeżywaniu, ale też spróbujemy popularyzować postawy Żołnierzy Wyklętych w sposób atrakcyjny dla osób w różnym wieku. Główne uroczystości odbędą się 1 marca. Rozpoczną się o godz. 10.30 mszą w kościele farnym. Następnie zaplanowany jest przemarsz przed pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego, a o godz. 17 - prelekcja o Żołnierzach Wyklętych w I LO. Wcześniej, bo o godz. 13.30, w budynku IPN przy ul. Szopena 23, odbędzie się spotkanie z Marią Mirecką - Loryś, stulatką o niezwykłych zasługach dla formacji niepodległościowych w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto