MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Handlowali w Internecie bez rejestracji w systemie VAT. Teraz muszą zapłacić 200 tys. złotych

Redakcja
Jeśli wartość sprzedaży przekroczy 200 tys. złotych w sali roku, firma musi zarejestrować się w systemie VAT.
Jeśli wartość sprzedaży przekroczy 200 tys. złotych w sali roku, firma musi zarejestrować się w systemie VAT. KAS
Podmiot z branży IT (głównie sprzęt komputerowy) prowadził działalność handlową. Pomimo większych obrotów, przedsiębiorca nie zarejestrował się w systemie VAT. Wykryli to pracownicy podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej. Podmiot musi zapłacić ponad 200 tys. złotych zaległości podatkowych plus odsetki.

Podczas czynności sprawdzających pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej jednego z podkarpackich urzędów skarbowych ujawnili nieprawidłowości w rozliczeniach podatku od towarów i usług (VAT) przez podmiot z branży IT.

- W toku czynności okazało się, że podmiot nie dokonał rejestracji w zakresie podatku VAT, co skutkowało niezadeklarowaniem do opodatkowania przychodów i obrotów ze sprzedaży towarów w prowadzonym sklepie internetowym - informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak dodają urzędnicy:

- Podatnik zgodził się z ustaleniami pracowników urzędu skarbowego i złożył korekty deklaracji VAT i PIT oraz zapłacił zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej wysokości ponad 200 tys. złotych.

Urzędnicy podkarpackiej skarbówki przypominają, że każdy przedsiębiorca co do zasady ma obowiązek zarejestrowania się w systemie VAT. Nie musi się rejestrować wówczas, gdy:

  • jego sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie. Wówczas przysługuje zwolnienie podmiotowe,
  • sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT. Wówczas przysługuje zwolnienie przedmiotowe.

Zwolniona od podatku VAT jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 złotych. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwolnienie można zastosować również jeżeli dopiero rozpoczyna się wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku, jeśli przewiduje się, że wartość sprzedaży (bez podatku) w tym roku nie może przekroczyć kwoty 200 000 złotych.

Do rejestracji służy formularz VAT-R. Należy go złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Więcej informacji znajduje się na podatki.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Handlowali w Internecie bez rejestracji w systemie VAT. Teraz muszą zapłacić 200 tys. złotych - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto