Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwara połączyła pokolenia w gminie Lubenia k. Rzeszowa [Zdjęcia]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Dzięki projektowi młodzież poznała gwarę i dawne obrzędy Lubeni i okolic.
Dzięki projektowi młodzież poznała gwarę i dawne obrzędy Lubeni i okolic. GBP
Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni przygotowała projekt "Kaj nasza rędzina, tam nasza chałupa" realizowany ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury, program EtnoPolska Edycja 2022. Jego zwieńczeniem była zorganizowana „Biesiada po lubyńsku”, podczas której najmłodsi mieszkańcy gminy zaprezentowali dawną gwarę.

Biesiada cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród starszych mieszkańców, którzy mieli okazję przypomnieć sobie dawną mowę. W projekcie brali udział lokalni, doświadczeni regionaliści, którzy od lat zgłębiają tajniki historii i kultury ziemi lubeńskiej oraz członkinie - seniorki - zespołu ludowego z 40-letnią tradycją.

Najbardziej do gustu licznie przybyłej publiczności przypadła mowa dawną gwarą zaprezentowana przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Lubenia. Słowa takie jak „godać, Lubynia, chałupa, ino, juchciaki, kłopić, bandochy, chodźwa, dudlać, lub nazwy potraw poliwka, kulaszka, pamuła, prozioki, czy chołupcie można już niezwykle rzadko usłyszeć w okolicach Lubeni.

- Realizacja projektu stworzyła niepowtarzalną możliwość do budowania i rozwijania zainteresowania historią własnej miejscowości i regionu, inspirowała do aktywnego odkrywania rodzimego dialektu, a także umożliwiła pogłębienie wiedzy o przeszłości naszych przodków-wyjaśnia Justyna Zima dyr. GBP w Lubeni.

Biesiada była podsumowaniem projektu w ramach którego odbyły się warsztaty Aleksandrem Bielendą w szkołach podstawowych gminy Lubenia. Rys historyczny w pigułce - poznanie etnograficznych walorów gminy, osadnicy, rody, pochodzenie nazw wiosek i przysiółków, Ćwiczenia słowne – tłumaczenia krótkich tekstów pisanych z gwary na język współczesny i odwrotnie.

Nie mniej ciekawe były warsztaty muzealne z A. Sikorą w Muzeum Regionalnym w Sołonce w sierpniu 2022. M.in. Poznanie dawnych przedmiotów gospodarstwa domowego i narzędzi rolniczych oraz ich nazw i zastosowania, pokaz i próba przędzenia wełny na kołowrotku.

Stroje i dawne zwyczaje ludowe na ziemi lubeńskiej uczestnikom projektu przybliżyła Anna Sewerniak autorka scenariuszy lokalnych obrzędów, dla szkół podstawowych gminy Lubenia. Nie obyło się też bez pokazu lubeńskiego stroju, i jego historii oraz opowieściach o obrzędach w chałupach towarzyszących każdej porze roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto