Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Miejska Rzeszów - Liderem Globalizacji w Złotej Setce Gmin Podkarpacia

Krzysztof Kaszuba
Krzysztof Kapica
Rok 2021 to kolejny sukces stolicy innowacji. Nie ulega wątpliwości, że stolica Podkarpacia jest prawie podręcznikowym przykładem lidera globalizacji. Miasta, przez które przepływa coraz więcej towarów, informacji i podróżujących z całego świata.

dr Krzysztof Kaszuba:

Pierwszym zwycięzcą najbardziej „światowej” kategorii Rankingu „Aktywna Gmina Podkarpacia” została w 2008 roku Gmina Miejska Sanok. W kolejnych latach zwyciężały m.in. Mielec, Kolbuszowa, Krosno, Rzeszów, Stalowa Wola i Przemyśl. Rok 2021 to kolejny sukces stolicy innowacji. Nie ulega wątpliwości, że stolica Podkarpacia jest prawie podręcznikowym przykładem lidera globalizacji. Miasta, przez które przepływa coraz więcej towarów, informacji i podróżujących z całego świata. Towary i ludzi spotykamy codziennie na ulicach i w galeriach. Informacje z całego globu trafiają do studentów, uczniów, przedsiębiorców i innych odbiorców. Ich efektem jest wspólne rozwiązywanie problemów, coraz częściej w sposób zdalny, przez 24 godziny na dobę, od Rzeszowa do Chicago, Bangkoku i Toronto.

Rzeszów to miasto, w którym jest zarejestrowanych 1040 firm z kapitałem zagranicznym. Największy pracodawca Podkarpacia, członek amerykańskiego konglomeratu lotniczego Raytheon Technologies Corporation z siedzibą w Arlington w stanie Wirginia, Pratt&Whitney Rzeszów, zatrudnia ponad 4 tysiące pracowników. W jednej z największych firm informatycznych Europy, Asseco Poland S.A., pracuje w Rzeszowie ok. 2500 osób, a Grupa Kapitałowa Asseco działa w ponad 60 krajach świata, zatrudniając ponad 30 tysięcy pracowników. Po kilkaset osób zatrudniają m.in.: MB Aerospace Rzeszów, Hamilton Sunstrand Poland, Bausch Heath Poland i Nestle Rzeszów. Produkty z tych i innych firm trafiają z Rzeszowa do odbiorców w kilkudziesięciu krajach, a ich wartość to kilka miliardów złotych rocznie.

Dobrym przykładem dla innych jest wielostronna współpraca Rzeszowa z partnerami zagranicznymi: Bielefeldem, Klagenfurtem, Koszycami, Lwowem, Nyiregyhazą, Iwano-Frankowskiem, Łuckiem, Satu-Mare, Splitem i Truskawcem. Nyiregyhaza to m.in. Projekt BeeFriendly, prowadzony w latach 2021-2022, poświęcony ochronie pszczół, oraz udział delegacji Rzeszowa w Festiwalu Tirpaków w Nyiregyhazie, podczas którego Rzeszów prezentował ofertę turystyczną. Split to m.in. spotkanie prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka z burmistrzem Splitu Ivicą Puljak i promocja lotów bezpośrednich Split-Rzeszów. A także udział przedstawicieli miasta Split w konferencji „Smart living - dobre praktyki”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto