Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Flisz poetycki”, czyli narodziny podkarpackiej szkoły poezji

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat ukazała się antologia wierszy podkarpackich poetów. Pozycja „Flisz poetycki. Antologia Najazdu Awangardy na Rzeszów” zgodnie z podtytułem uświetnia wydarzenie kulturalne, jakie w tym roku miało już swoją 10 odsłonę.

Antologia jest wspólnym dziełem pomysłodawcy Najazdu, rzeszowskiego poety i literaturoznawcy Stanisława Dłuskiego, oraz gospodarzy miejsca, w jakim co roku podczas jednego jesiennego wieczoru spotykają się poeci, czyli dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jana Nowary i jego pełnomocnika Jagoda Skowron. Doboru wierszy 21 uczestników 10 jubileuszowego Najazdu dokonali Stanisław Dłuski i Jakub Pacześniak, z ich utworami można się też zapoznać w antologii. Swój wybór wzbogacili o wiersze mistrzów podkarpackiej poezji, m.in. Juliana Przybosia i Stanisława Piętaka. Słowu pisanemu towarzyszą reprodukcje obrazów artystów związanych z naszym regionem Rafałem Pacześniakiem, Andrzejem Rułką i Grzegorzem Wnękiem. Koniec wieńczy szkic prof. Macieja Urbanowskiego z UJ „»Flisz poetycki« okiem historyka literatury”.

Tytuł antologii przywołuje wielowarstwową i miękką skałę, z jakiej zbudowane są Karpaty, i obrazuje stylistyczną i pokoleniową różnorodność, wedle określenia St. Dłuskiego, „rodziny poetów z Podkarpacia”. Tworzą ją takie nazwiska, jak Stanisław Dłuski, Jakub Pacześniak, Marek Pękala, Krystyna Lenkowska, Jan Tulik, Grzegorz Kociuba, Kamil Flaga, Katarzyna Bolec, Natalia Szumna i wiele innych. Współautor wyboru przypomina w przedmowie historię zainicjowanego przez siebie wydarzenia. Wyjaśnia, że nawiązuje ono do głośnego najazdu awangardowych poetów na stołeczną Warszawę, jakiemu przewodził w 1934 roku Józef Czechowicz. Stanisław Dłuski tłumaczy, że dziś nie ma „świętego programu w poezji”, dlatego wzięte z początku XX w. pojęcie awangardy rozszerza na wszystkich poetów „szukających odrębnego języka wyrazu”.

Maciej Urbanowski podejmując się próby zrozumienia fenomenu poezji z Podkarpacia, odwołuje się do nurtu polskiej XX-wiecznej awangardy, który był związany nie z miastem i cywilizacyjnym centrum, ale z prowincją, ziemią, domowym pejzażem, małą ojczyną. Literaturoznawca przyznaje, że z dzisiejszego Podkarpacia wywodziło się i wywodzi bardzo wielu utalentowanych poetów, ale nigdy nie stworzyli oni jednej „szkoły”. Dlatego omawiane wydawnictwo traktuje jako „gest założycielski takiej właśnie »szkoły« w najnowszej poezji polskiej, manifestację jej istnienia i odrębności, a zarazem przykład »wynajdywania« dla niej tradycji”.

Maciej Urbanowski w zamieszczonych w antologii i prezentowanych podczas 10. Najazdu Awangardy na Rzeszów wierszach odnajduje „wspólnotę głosu i ducha”, łączącą Podkarpacie z „doświadczeniem dzieciństwa oraz inicjacji w zasadnicze sprawy ducha i ciała.” Dostrzega też silną obecność historii, szczególnie najnowszej związanej z wojną na Ukrainie. Liczne wiersze wojenne historyk literatury traktuje jako pogłos katastrofizmu z lat II RP, „współbrzmiącego z obecnymi tu i ówdzie obrazami antyurbanistycznymi i z ciemną, nocną metaforyką”. Ostatni element łączący zamieszczone w antologii utwory, to wyraźne nawiązania do tradycji romantycznej.

„Flisz poetycki” ukazał się prawie pół wieku od daty wydania przygotowanej przez Jerzego Pleśniarowicza antologii „Wiersze z Rzeszowskiego” (1974) i jest podwójnym wydarzaniem. Po pierwsze dlatego, że gromadząc w jednym miejscu tylu podkarpackich poetów podnosi rangę ich twórczości i ma szansę przybliżyć ich nie tylko rodzimym czytelnikom, po drugie, że przywołuje postać Jerzego Pleśniarowicza, poety, tłumacza i reżysera teatralnego związanego przed laty z Rzeszowem i „Siemaszkową”. Organizatorzy Najazdu Awangardy doceniając wielki dorobek Jerzego Pleśniarowicza uczynili go z tym rokiem patronem swojego przedsięwzięcia.

Ciesząc się z wydania „Fliszu poetyckiego” należy wyrazić nadzieję, że za rok ukaże się kolejna jego edycja i że będzie ona równie wielowarstwowa i bogata, jeśli nie bardziej. Wydawnictwo dostępne jest w cenie 10 zł w kasach „Siemaszkowej”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto