Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś rozpoczęła się rekrutacja na Politechnikę Rzeszowską. Sprawdź nowości w ofercie rzeszowskich uczelni

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Dziś wystartowała rekrutacja na Politechnice Rzeszowskiej. Będzie prowadzona na 30 kierunkach w języku polskim i 7 w angielskim. Uczelnia nie wprowadza nowych kierunków, tylko kładzie nacisk na doskonalenie funkcjonujących. A jakie nowości oferują inne rzeszowskie uczelnie?

Dziś nabór na studia rozpoczęła Politechnika Rzeszowska. Rekrutacja odbywa się przez stronę internetową rekrutacja.prz.edu.pl

- Kierunki studiów konsultujemy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z radami gospodarczymi na poszczególnych wydziałach, w skład których wchodzą przedstawiciele kilkudziesięciu przedsiębiorstw - podkreśla Damian Gębarowski, rzecznik prasowy, dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej PRz. - Uczelnia nie wprowadza teraz nowych kierunków kształcenia, kładzie duży nacisk na dokonywanie zmian i doskonalenie obecnie funkcjonujących.

Rekrutacja jest prowadzona na 30 kierunkach w języku polskim (w tym 2 kierunki prowadzone na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli) i na 7 kierunkach w języku angielskim (mechatronics, I st. stacjonarne; mathematics, I st. stacjonarne; management, I st. stacjonarne; electrical engineering, I st. stacjonarne; civil engineering, I st. stacjonarne; chemical and process engineering, I st. stacjonarne; biotechnology, I st. stacjonarne).

Dlaczego warto studiować na PRz? Uczelnia wymienia takie atuty, jak: nowoczesny ośrodek naukowy ściśle powiązany z przemysłem, najstarsza uczelnia w kraju, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego, możliwość kontynuacji kształcenia w Szkole Doktorskiej.

Rejestracja kandydatów w Systemie Internetowej Rekrutacji oraz wniesienie opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia (dotyczy również cudzoziemców) potrwa do 11 lipca. Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia i kandydatów umieszczonych na listach rezerwowych - 13 lipca.

W przypadku architektury rejestracja jest krótsza - do 21 czerwca. Egzamin wstępny - zdalny z uzdolnień artystycznych (opublikowanie tematów prac rysunkowych) - od 23 do 24 czerwca.

Do wyboru prawie 60 kierunków

30 maja ruszyła elektroniczna rejestracja na studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, największej uczelni w Polsce południowo - wschodniej. Oferta uczelni obejmuje blisko 60 kierunków studiów, w tym nowości.

- Pierwsza nowość to optyka okularowa na studiach I stopnia, inżynierskich, stacjonarnych - mówi dr Maciej Ulita, dyrektor Biura Rektora, rzecznik prasowy UR. - Absolwent będzie przygotowany np. do pracy w poradniach i oddziałach okulistycznych, gabinetach optycznych i optometrystycznych czy jednostkach wytwórczych aparatury medycznej i przemysłowej oraz instytutach diagnostycznych - wymienia.

Kolejna nowość to analityka medyczna z perspektywami zatrudnienia w laboratoriach diagnostycznych, placówkach ochrony zdrowia, instytucjach naukowo-badawczych.

Na studiach I st. nowością są też stosunki międzynarodowe, a także logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego (można potem pracować jako nauczyciel wspomagający w zakresie logopedii w szkołach, przedszkolach, żłobkach oraz nauczyciel języka polskiego jako obcego we wszystkich typach szkół oraz ośrodkach polonijnych w Polsce i za granicą). Natomiast na studiach II st. - studia europejskie (stacjonarne i niestacjonarne).

Rejestracja kandydatów, w zależności od kierunku potrwa od 10 do 15 lipca. Na stronie uczelni www.ur.edu.pl podane są niezbędne informacje, w tym terminy egzaminów wstępnych.

Nowy kierunek - kryminologia

W WSPiA - Rzeszowskiej Szkole Wyższej zdecydowanie najważniejszą i największą nowością ruszającej dziś rekrutacji jest kryminologia.

- To prestiżowy kierunek, który ma charakter multidyscyplinarny - zwraca uwagę Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni. - Koncentruje się na osobie przestępcy i łączy wiedzę z zakresu różnych nauk m.in. psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii. Kandydaci, którzy zdecydują się na te studia nauczą się analizować uwarunkowania psychologiczne i społeczne przestępcy. Poznają mechanizmy pchające daną osobę w kierunku zbrodni oraz mechanizmy zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Uczelnia ma też nowe specjalności. To: kadry i płace, przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo ekonomiczne, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, obronność państwa i bezpieczeństwo międzynarodowe, menedżer bezpieczeństwa - zarządzanie kryzysowe.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Rzeszowska WSIiZ oferuje na studiach I i II st. kierunki w języku polskim i 9 możliwości na ścieżkach anglojęzycznych. Jaką ofertę przygotowała? - Składają się na nią dobrze znane i sprawdzone kierunki, ale uzupełnione o nowe specjalności, na jakie zgłaszają zapotrzebowanie specjaliści od rynku pracy. Każdy kierunek studiów ma partnerów biznesowych.

Lista specjalności powiększyła się o pozycje: dietetyka w chorobach cywilizacyjnych, dietetyka w sporcie i fitness, wizaż i charakteryzacja, trener w biznesie, logistyka biznesu elektronicznego, zarządzanie projektami w organizacji, zarządzanie zrównoważonym rozwojem.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto