Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyr. Muzeum Okręgowego w Rzeszowie Bogdan Kaczmar: Zabytkowe akcesoria mody damskiej tworzą nową markę naszego muzeum

Kinga Dereniowska
Kinga Dereniowska
- Przez te 85-lat Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przeszło sporo zmian- opowiada "Nowinom" Bogdan Kaczmar, jego placówki
- Przez te 85-lat Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przeszło sporo zmian- opowiada "Nowinom" Bogdan Kaczmar, jego placówki Krzysztof Kapica
Rozmowa z dyrektorem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie Bogdanem Kaczmarem.

Jak zmieniło się Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przez te 85 lat?

Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: Placówka powstała w 1935 roku bardzo spontanicznie z ofiarności rzeszowian i okolicznych mieszkańców. Muzeum przez wszystkie te lata wzbogacało swoje zbiory i przekształciło się w profesjonalne, zarejestrowane muzeum. Należy do grupy muzeów w Polsce bogatych w najbardziej reprezentatywnych i zasobnych w zbiory. Zmieniła się też jego siedziba. Pierwotnie muzeum mieściło się przy ul. Rynek 6. Tam pozostało Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli. A główna siedziba przeniosła się do budynku przy ul. 3 Maja. Mamy też oddział - Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, a wkrótce otwieramy kolejny oddział w Zgłobniu. Rozbudowaliśmy też zbiory muzeum.

Jak rozrosły się zbiory muzeum od czasu tego, co zebrał jego założyciel, Franciszek Kotula?
Znacznie, bo obecnie nasze zbiory liczą ponad 200 tys. pozycji inwentarzowych. Przede wszystkim rozbudowaliśmy galerię malarstwa polskiego, nasze zbiory aerologiczne, pozyskaliśmy spore zasoby związane z historią Rzeszowa. Posiadamy piękną kolekcję odznaczeń i orderów, a także akcesoriów wojskowych, które prezentujemy na wystawie stałej. Ostatnio naszym znakiem rozpoznawczym są zabytki związane z akcesoriami mody damskiej. Tworzą one taką nową markę naszego muzeum.

Jakie według Pana najcenniejsze zbiory udało się pozyskać?

Z punktu widzenia historyka to wszystkie eksponaty są dla nas cenne. Nie wszystkie, które mamy w zbiorach są też w obrocie rynkowym, więc trudno je wyceniać, nadając im wartość sprzedażową. Z całą pewnością jednym z najcenniejszych naszych eksponatów jest plan widoku Rzeszowa sporządzony przez Karola Henryka Wiedemanna w 1762 r., czy "złoty skarb" ze Świlczy (ozdoby i monety wykopane podczas prac archeologicznych)

Jak uczcicie nadchodzący jubileusz?
Z powodu sytuacji, która teraz panuje, znacznie ograniczyliśmy uroczystości jubileuszowe. Odbędzie się skromne otwarcie nowego oddziału muzeum, czyli Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu oraz krótkie spotkanie w naszej głównej siedzibie. Będzie ono połączone z 30-leciem utworzenia Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli. Przypomnimy sylwetkę naszego patrona z okazji 120. rocznicy jego urodzin.

AKTUALIZACJA - uroczystości z okazji jubileuszu przełożone

Już po odbyciu naszej rozmowy z Bogdanem Kaczmarem, dyrektorem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, muzeum wystosowało następujący komunikat:

W związku z podjętymi przez dyrekcję Muzeum Okręgowego w Rzeszowie działaniami profilaktycznymi, związanymi z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że zaplanowane na dzień 2 października bieżącego roku uroczystości jubileuszu 85-lecia naszej instytucji zostają przełożone.

O nowym terminie uroczystości 85-lecia Muzeum oraz otwarcia nowego oddziału – Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu, zostaną Państwo poinformowani.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto