Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże inwestycje kolejowe w Rzeszowie i okolicy. Nowe przystanki, remonty zabytkowych dworców [ZDJĘCIA]

Krzysztof Kapica/DD
Pół godziny jedziemy szybciej pociągiem na trasie Rzeszów - Jasło dzięki rewitalizacji linii kolejowej 106. Planowane są kolejne inwestycje, w tym remonty zabytkowych budynków: Rzeszów Staroniwa i Rzeszów Główny.

Inwestycje prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP S.A. W ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów - Jasło, na odcinku Boguchwała – Czudec”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały trzy dodatkowe przystanki:

  • Zaborów Błonia,
  • Markuszowa,
  • Jasło Fabryczne.

Trzy istniejące:

  • Wisłoczanka,
  • Babica,
  • Babica Kolonia

zostały zmodernizowane.

- Dzięki nowym i zmodernizowanym przystankom zwiększyła się dostępność podróżnych i mieszkańców do kolei. Podniesiono komfort obsługi pasażerskiej. Wszystkie perony wyposażono w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Obiekty zostały lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostanie się do pociągów ułatwiają specjalne pochylnie

- mówi Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Inwestycja PLK objęła również tory, obiekty inżynieryjne, przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów - Jasło, na odcinku Boguchwała - Czudec” został wykonany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego wartość wyniosła ponad 42 mln zł netto.

Jak zaznacza Dorota Szalacha, efektem wcześniejszych prac PLK za ponad 220 mln zł na trasie Rzeszów - Jasło, zrealizowanych w ramach projektów RPO w latach 2010 - 2013, jest m.in. skrócenie czasu przejazdu o około 30 minut.

Budynek dworca Rzeszów Staroniwa będzie odnowiony

Na trasie linii kolejowej nr 106 znajduje się zabytkowy budynek dworca Rzeszów Staroniwa. Został on wybudowany w roku 1891. Obecnie jego pomieszczenia są wynajmowane przez spółkę PKP Cargo S.A. oraz prywatnych kontrahentów.

Przy budynku w ciągu ostatnich trzech lat wymieniono przyłącze wodociągowe, naprawiono chodnik od strony wschodniej, wymieniono część wewnętrznych instalacji sanitarnych, zakonserwowano fragmenty elewacji.
Teraz planowany jest remont całej elewacji budynku zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Na trasie linii kolejowej nr 106, oprócz dworca Rzeszów Staroniwa, znajdują się inne obiekty, m.in. w Strzyżowie, Przybówce, Jaśle. Ich renowacja planowana jest po uzyskaniu funduszy.

Budynek dworca Rzeszów Główny. Będzie przebudowa

Korzystnie zmienia się także Stacja Rzeszów Główny. W I kwartale 2023 r. PKP S.A. planuje przebudowę budynku dworca. Obecnie toczy się postępowanie przetargowe.
Według założeń, obiekt ma spełniać współczesne wymagania i standardy obsługi podróżnych. Jednocześnie zostaną zachowane walory architektoniczne oraz zabytkowy charakter obiektu.

Na poziomie -1 powstanie plac, który będzie połączeniem trzech inwestycji: PKP S.A., Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego i PLK. W ten sposób podróżny, bez konieczności wyjścia na zewnątrz, będzie mógł przemieszczać się pomiędzy budynkiem dworca, peronami oraz parkingiem podziemnym.

Budynek będzie dostosowany dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Jak zaznacza PKP, zostanie wyposażony w szereg nowoczesnych urządzeń oraz systemów, dzięki którym pasażerowie będą czuli się bezpieczniej i bardziej komfortowo.


ZOBACZ TEŻ: Otwarcie stacji PKP Rzeszów Główny po remoncie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto