Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dronem nad osiedlem Piastów w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 5]

E.H., Stanisław Sowa
Wideo
od 16 lat
W kolejnym odcinku podniebnych wędrówek zapraszamy do spojrzenia z góry na osiedle Piastów. Możemy tu zobaczyć jeden z najciekawszych architektonicznie budynków Rzeszowa.

Granice osiedla wyznaczają ulice: Hetmańska (od wschodu), Powstańców Warszawy (od południa), Dąbrowskiego (od zachodu) i Wincentego Pola (od północy). Zabudowa została wzniesiona w połowie XX wieku, w miejscu południowej części wsi Staroniwa, która nosiła nazwę Rudki. Pod koniec XIX wieku Rudki liczyły prawie 200 mieszkańców. Na początku ubiegłego stulecia znalazły się w granicach Rzeszowa.

Kiedyś było tu podmokłe pastwisko

Patrząc z lotu ptaka na zwartą zabudowę osiedla, trudno sobie wyobrazić, że jeszcze na początku lat 50. XX w. były w tym miejscu rozległe łąki. Gmach, w którym mieści się dziś Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego wybudowano na podmokłym pastwisku.

Dziś osiedle Piastów liczy 4580 mieszkańców. W zabudowie tej części miasta, przy ul. Dąbrowskiego, wyróżnia się charakterystyczna bryła Instytutu Muzyki URz (dawniej Zakładowego Domu Kultury WSK). To prawdziwa perełka socrealizmu i jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych Rzeszowa. Budynek zaprojektował, pochodzący z Warszawy, Józef Zbigniew Polak, jeden z najwybitniejszych architektów polskich okresu powojennego, który jest autorem projektu zabudowy osiedla Piastów. Gmach dawnego domu kultury został wzniesiony w latach 1953-56. Od strony ul. Dąbrowskiego znajduje się przed nim obszerny plac, dzięki czemu bryła budynku została znakomicie wyeksponowana.

Z budowlą instytutu harmonizują okoliczne bloki, wzniesione również w stylu socrealistycznym. Architektoniczna kompozycja, którą dopełnia park im. Inwalidów Wojennych, a także przyległa do parku Szkoła Podstawowa nr 10, wraz z kompleksem boisk sportowych, doskonale prezentuje się z lotu drona.

Wieżowce na skarpie stanęły w latach 60.

U zbiegu ul. Dąbrowskiego i Wincentego Pola zwraca uwagę kościół pw. Matki Bożej Saletyńskiej, wzniesiony w latach 80. XX w. Z końca ubiegłego stulecia pochodzi kościół dominikanów pw. św. Jacka przy ul. Dominikańską.

Charakterystyczne i widoczne z oddali wieżowce na skarpie, która opada w kierunku ul. Hetmańskiej, wybudowano w latach 60. Natomiast w latach 70. przy ul. Piastów stanęły budynki mieszkaniowe, tzw. punktowce. Ciekawe, że projektant osiedla Piastów uznał budowę wieżowców na skarpie za naruszającą jego autorski projekt. Rozważał nawet dochodzenie swoich racji na drodze sądowej.

Rozbudowę osiedla Piastów kontynuowano do lat 90 XX wieku. W wolnej przestrzeni między wieżowcami na skarpie a ul. Hetmańską stanął mieszkalny wieżowiec. Najnowszą budowlą jest hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Hetmańskiej, którą oddano do użytku w 2016 roku.

W kolejnym odcinku Podniebnego Rzeszowa odkryjemy tajemnice os. Dąbrowskiego.

Na filmie pokazujemy m.in.:

  • Socrealistyczny gmach Instytutu Muzyki URz i położony przed nim plac z fontanną
  • Budynki mieszkalne z lat 50., wybudowane wg projektu Józefa Zbigniewa Polaka
  • Park im. Inwalidów Wojennych, w którym został urządzony m.in. ogród japoński
  • Szkołę Podstawową nr 10
  • Kościół pw. Matki Bożej Saletyńskiej wraz z budynkiem zakonnym
  • Kościół i klasztor oo. dominikanów
  • Zespół Szkół Nr 2 i nową halę sportową przy ul. Hetmańskiej
  • Wieżowce przy ul. Piastów, czyli na tzw. skarpie
  • Budynki mieszkalne, tzw. punktowce w rejonie ul. Chrobrego

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, zobacz piątą część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage https://www.facebook.com/nowiny24/.

Odpowiedz na pytanie konkursowe w komentarzu posta dotyczącego piątego odcinka „Podniebny Rzeszów”.
Pytanie brzmi: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partner naszego konkursu ufundował:

  • Leroy Merlin-Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł

Życzymy powodzenia!

Dronem nad osiedlem Piastów w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 5]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dronem nad osiedlem Piastów w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 5] - Nowiny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24