Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dietetyk radzi: Grzyby nie są wskazane dla dzieci, a także osób starszych [ROZMOWA]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa
Ewa Muszyńska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa Archiwum Ewy Muszyńskiej
Rozmowa o grzybach i ich właściwościach z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa.

Sezon na grzyby w naszych podkarpackich lasach powoli nabiera rozpędu i chętnie wybieramy się nawet całymi rodzinami na grzybobranie. Nasze lasy słyną z bogactwa wielu gatunków grzybów. Czy zatem grzyby mają jakieś cenne właściwości i warto je spożywać?
Głównym pierwiastkiem występującym w grzybach jest potas, który kontroluje ciśnienie krwi i poprawia koncentrację. Grzyby zawierają również: żelazo, wapń, fosfor, jod, selen, sole magnezu. Obfitują w witaminy, zwłaszcza z grupy B, szczególnie witaminę B1, B2, a także B3.

A najbardziej wartościowe gatunki?
Największą zawartością witaminy B1 wyróżniają się kurki. Zawartość witaminy B2 w grzybach jest większa niż w warzywach. Borowiki i podgrzybki obfitują w witaminę D2. Grzyby zawierają również niewielkie ilości witaminy C, a także śladowe ilości witamin B12 i E. Popularne, wspomniane już kurki, są źródłem witaminy A. Grzyby zawierają również substancje antyoksydacyjne. Bardzo korzystne w kontekście witaminy D są pieczarki, dostępne w sklepach, szczególnie zimą. Z egzotyczniejszych gatunków polecane są shiitake o właściwościach przeciwnowotworowych.

Z jakimi potrawami czy składnikami najlepiej łączyć grzyby, aby były nie tylko smaczne, ale też zdrowe?
Należy pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne i zaleca się je spożywać po obróbce termicznej, najlepiej po ugotowaniu, w sosach własnych. Najlepiej łączyć je z lżejszymi dodatkami np.warzywami zamiast smażonym mięsem.

A co z przechowywaniem grzybów?
Nie należy przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo. Należy też pamiętać, żeby zbierać grzyby do przewiewnych koszyków, w żadnym przypadku do foliowych reklamówek, ponieważ powodują one zaparzanie i przyspieszają psucie grzybów. Tutaj warto również przypomnieć, aby zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).

Jednym z najstarszych sposobów na przechowywanie grzybów jest ich suszenie?
Oczywiście, że tak, ale musimy tutaj pamiętać, że grzyby poddane temu procesowi zachowują w sobie dużo białka, lecz podczas suszenia zmniejsza się w nich zawartość witaminy C.

Niektóre z grzybów m.in. boczniaki, odpowiednio przyrządzone np. smażone, w panierce mogą nawet zastąpić nam kotleta schabowego?
Poniekąd tak. W około 70-90 procentach grzyby składają się z wody. Ich sucha masa to głównie białko, dlatego możemy spotkać się z określaniem grzybów jako „leśnego mięsa”. Przyswajalność białka z grzybów sięga 90 proc. Zaletą jest niska zawartość tłuszczu, o ile nie usmażymy go w panierce na dużej ilości oleju.

Czyli jednym słowem warto jeść grzyby?
Niewielkie ilości grzybów powinny przynosić same korzyści dla przewodu pokarmowego, ze względu na obecność błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Jednakże wiele gatunków grzybów może być przyczyną dolegliwości ze strony układu trawiennego, dlatego ograniczyć spożycie lub zrezygnować z nich powinny osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, wątroby i nerek.

Dla kogo grzyby nie są wskazane? I co z dziećmi mogą jeść grzyby?
Grzyby nie są wskazane dla dzieci, a także osób starszych. Ponadto należy bardzo uważnie zbierać grzyby lub kupować je ze sprawdzonych źródeł, ze względu na silne właściwości trujące niektórych gatunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dietetyk radzi: Grzyby nie są wskazane dla dzieci, a także osób starszych [ROZMOWA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto