Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Diabeł Łańcucki” jest dostępny w Internecie. Widzowie czekają na cały serial

OPRAC.: Piotr Samolewicz
Fot. Materiały producenta
Pilotowy odcinek serialu „Diabeł Łańcucki”, który był kręcony w ub. roku w plenerach Pogórza Przemyskiego, jest dostępny w sieci. Warunek: należy wesprzeć kanał Ostoja Tradycji na YouTube.

45-minutowy odcinek „Diabła Łańcuckiego” powstał na podstawie powieści o tym samym tytule Jacka Komudy za pieniądze darczyńców (ponad 800 tys. zł), zgromadzone przez mającą siedzibę w Malawie koło Birczy Fundację Ułani Króla Jana. Producent nie ma jednak środków na dokończenie serialu, dlatego rozmawia z TVP w Warszawie nad dalszym finansowaniem projektu.

Fabuła osadzona jest w XVI wieku na terenach dawnej Ziemi Przemyskiej.
Pilotowy odcinek zaczyna się od ujęć wędrówki pielgrzymów do świętego miejsca, które odgrywa cerkiew w Piątkowej na Pogórzu Przemyskim. Przed cerkwią najeżdżają ich ludzie starosty Stanisława Stadnickiego, pana na Łańcucie, z żądaniem zapłacenia bakszyszu. W ich obronie staje pokutnik Gadeon. Szybko rozprawia się on z napastnikami. By pochwycić Gadeona, Stanisław Stadnicki zwany Diabłem wynajmuje zagończyka Jacka Dydyńskiego. Ten wyrusza wraz z braćmi na poszukiwanie pokutnika. W drodze między Jackiem Dydyńskim a jego młodszym bratem wywiązuje się pojedynek na szable na koniach. W tym czasie Gadeon dociera do zaścianka Dwerniki, w którym mieszka urodziwa i harda panna Konstancja Dwernicka.

W rolach głównych występują: Radosław Pazura (Gadeon), Mateusz Banasiuk

(Dydyński), Piotr Zawadzki (Diabeł), Michał Białecki, Antoni Sałaja, Urszula Nawrot, Emilia Sulej i wielu rekonstruktorów i statystów. Odcinek wyreżyserował Maciej Jurewicz, będący jednocześnie drugim scenarzystą serialu. Pierwszym scenarzystą jest Jacek Komuda.

Scenarzysta „Diabła Łańcuckiego” i spiritus movens filmowego przedsięwzięcia, Jacek Komuda, ma w dorobku wiele książek o tematyce historyczno-przygodowej, które zdobyły status czytelniczych bestsellerów. Ostatnio spod jego pióra wyszła powieść „Zawisza. Czarne krzyże.” Obecnie pisarz pracuje nad drugą częścią „Zawiszy”. Ma się ona ukazać w przyszłym roku. Od jakiegoś czasu Jacek Komuda gości na kanale Ostoja Tradycji jako felietonista. Jeden z jego historycznych cykli dotyczy zdrajców Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto