Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ptasia grypa rozpanoszyła się w powiecie obornickim? Mamy odpowiedź powiatowego lekarza weterynarii w Obornikach

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
GAZETA WROCLAWSKA PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA
W ostatnich dniach pojawiła się prośba Powiatowego Lekarza Weterynarii w Obornikach o pomoc w zwalczaniu zjadliwej grypy ptaków. Czy na terenie powiatu obornickiego doszło do wystąpienia ogniska wirusa? Gdzie zgłaszać znaleziony padły drób? oraz czy wirus jest niebezpieczny dla ludzi? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Czy ptasia grypa rozpanoszyła się w powiecie obornickim? Mamy odpowiedź powiatowego lekarza weterynarii w Obornikach

W ostatnich dniach pojawiło się pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii, Jacka Voelkela z prośbą o pomoc w zakresie poszukiwania i zgłaszania padłych dzikich ptaków w związku z ogniskiem choroby w miejscowości Piaskowo powiat szamotulski. W związku z wystąpieniem wirusa w niedalekiej okolicy, na terenie powiatów:

  • szamotulskiego
  • obornickiego
  • poznańskiego

wprowadzono obszar zagrożony i zapowietrzony, wyznaczony przez Wojewodę Wielkopolskiego Rozporządzeniem z dnia 31 stycznia 2024 roku.

Grypa ptaków. Jak wygląda sytuacja w powiecie obornickim?

W bieżącym roku na terenie powiatu obornickiego nie zgłoszono padłych ptaków. W zeszłym roku znaleziono padłego łabędzia, jednak jak wykazały badania laboratoryjne, nie był on nosicielem wirusa ptasiej grypy - informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Voelkel.

Gdzie zgłaszać informacje o znalezieniu padłego dzikiego ptaka?

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Obornikach, niektóre znalezione gatunki ptaków należy zgłaszać bezpośrednio do PIW w Obornikach, należą do nich gatunki:

  • dzikie kaczki
  • gęsi
  • łabędzie
  • perkozy
  • bociany
  • czaple
  • pelikany
  • kormorany
  • łyski
  • mewy i rybitwy
  • ptaki drapieżne
  • sroki
  • kruki

Inne gatunki ptaków dzikich nie podlegają pobieraniu próbek na okoliczność podejrzenia grypy ptaków, a ich zwłoki powinny być zutylizowane - informuje PIW w Obornikach.

W razie znalezienia martwego ptaka z powyższych gatunków pod żadnym pozorem nie wolno go przemieszczać ani dotykać. Należy możliwie jak najdokładniej określić jego położenie, najlepiej poprzez odczytanie współrzędnych z GPS lub określenie charakterystycznych punktów odniesienia.

Zgłoszenie można przekazać również straży miejskiej, lokalnej lecznicy weterynaryjnej, burmistrzowi, wójtowi gminy, staroście lub lokalnemu kołu łowieckiemu, którzy powinni tę informację przekazać powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Osoba zgłaszająca znalezienie padłego ptaka, powinna podać również swoje dane personalne oraz telefon kontaktowy, w celu doprecyzowania informacji w przypadku trudności z odnalezieniem zwłok.

Jak wygląda procedura po znalezieniu martwego ptaka?

Po otrzymaniu zgłoszenia o znalezieniu martwego ptaka, pracownicy stosownego powiatowego inspektoratu weterynarii udają się we wskazane miejsce w celu pobrania próbek lub całych zwłok. Są one przekazywane do adekwatnego laboratorium zajmującego się badaniem i analizą próbek w kierunku grypy ptaków. Zwłoki ptaka są zabezpieczane oraz przekazywane do utylizacji materiałów biologicznie potencjalnie niebezpiecznych.

W przypadku pozytywnego wyniku badania, powiatowy lekarz weterynarii zgłasza ten fakt wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii, a ten Głównemu Lekarzowi Weterynarii oraz właściwemu wojewodzie. Wyznaczane są strefy wokół wystąpienia ogniska zapalnego objęte zakażeniem, aby zapowiedz dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, jednak nie jest ona obowiązkowa.

Czy grypa ptaków jest niebezpieczna dla ludzi?

Wszystkie typy oraz podtypy wirusów wywołujących tę chorobę, których obecność stwierdzono na przestrzeni ostatnich kilku lat w Europie, charakteryzują się niskim stopniem zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ponadto nigdy nie stwierdzono zakażeń przenoszonych z człowieka na człowieka. Za głównych nosicieli uważa się dzikie ptactwo, od którego mogą zarazić się ptaki udomowione.

Dotychczas globalnie stwierdzono niespełna 1000 zakażeń ludzi ptasią grypą wywołanych wysoce zjadliwymi podtypami H5N1 i H7N9. Najbardziej narażone na zainfekowanie są osoby pracujące przy drobiu. Dlatego w gospodarstwach utrzymujących ptactwo tak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto