Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z nową drogą na Słocinie? Działkowcy zaskoczeni zmianą projektu inwestycji

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Budowa nowej drogi, która ma skomunikować Słocinę i Zalesie ze Śródmieściem wciąż stoi pod znakiem zapytania. Choć niespełna trzy tygodnie temu rzeszowski ratusz ogłosił osiągnięty kompromis w tej sprawie, a inwestycja miała być oddana do użytku w 2024 roku, to działkowcy złożyli jesienią 2022 roku skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Dlaczego?

- Opis inwestycji znacząco odbiega od wcześniej zaakceptowanego projektu przebiegu i konstrukcji drogi – informuje Wojciech Durski, prezes Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Inaczej się umawiali?

W lutym zeszłego roku, podczas spotkania z prezydentem Konradem Fijołkiem, działkowcy z Wieniawskiego zaakceptowali projekt, w którym nowy przebieg drogi jednojezdniowej ingeruje maksymalnie w teren 10 ich działek. - Nowy projekt zakładał likwidację minimum 30 altan, a prezydent Rzeszowa stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji drogowej – informuje Wojciech Durski.

Dlatego zarząd Okręgu Podkarpackiego PZD złożył skargę do SKO od niekorzystnej dla działkowców decyzji. Wytknął w niej ratuszowi, że w inwestycji przewidziano pas drogowy o szerokości około 24 metrów, w tym drogę dwujezdniową z dwoma pasami ruchu o szerokości jezdni 7 metrów. A poza likwidacją 30 altan zaplanowano wycinkę 320 drzew i przewidziano ruch drogowy w ilości ponad 7200 samochodów na dobę.

Fot. Paweł Dubiel

Ratusz odpowiada

- 22.12.2022 uzyskano upoważnienie Ministra Infrastruktury dla prezydenta Rzeszowa w sprawie wyrażenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych. W chwili obecnej trwa opracowywanie projektu budowlanego – odpowiada na zarzuty działkowców Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

- Okręg Podkarpacki zwrócił się z pismem do MZD o przedstawienie konkretnych informacji dotyczących aktualnych działań związanych z realizacją inwestycji oraz ostatecznego wariantu przebiegu drogi – informuje prezes Durski. Takowych nie otrzymali, poza informacją, że kontynuowane są prace projektowe. Żadnych planów nie przedstawiono.

- Projektowana jest droga jednojezdniowa (szer. 7,0m+ ew. poszerzenia na łukach), o dwóch pasach ruchu (2x3,5m). Taka koncepcja była uzgodniona i do dnia dzisiejszego nie została w tym zakresie zmieniona. 7 lutego 2022 r. podczas spotkania Urzędu Miasta Rzeszowa z działkowcami w sprawie projektu budowy została przedstawiona skorygowana koncepcja Nr.1 z jednoczesną jej akceptacją. Uzyskała pozytywną opinię Polskiego Związku Działkowców Okręg Podkarpacki oraz Rady Osiedla Słocina i Zalesie – odpowiada Bartosz Gubernat.

Fot. Paweł Dubiel

Głos mieszkańców

- Działkowcy piszą, ile to samochodów przejedzie koło ich działek. A policzyli swoje samochody? My mieszkańcy ul. Powstańców Listopadowych znosimy codziennie przejazd zarówno mieszkańców pobliskich osiedli jak i działkowców. Bardzo potrzebna jest nowa droga, bo z tej drogi będą korzystać również działkowcy. Dlaczego pyta się o zgodę działkowców, a z nami mieszkańcami nikt nie rozmawia? - pyta jeden z mieszkańców na profilu społecznościowym “Sąsiedzi Słocina”.

- Aby zniwelować wpływ inwestycji drogowej na otaczające środowisko podjęto szereg działań. Mimo braku przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisko zaplanowano wykonanie ekranów akustycznych, w szczególności na wysokości ogrodów działkowych. Przyjęte rozwiązania mają na celu ograniczenie do minimum oddziaływanie tej inwestycji na otaczające środowisko - odpowiada Gubernat.

Fot. Paweł Dubiel

Co dalej z drogą?

Działkowcy ponownie spotkali się z prezydentem Konradem Fijołkiem w środę (1 lutego b.r.). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele działkowców, radny Mirosław Kwaśniak, Andrzej Maciejko, dyrektor MZD oraz Rafał Kulig, radny Osiedla Słocina.

- Seria niedomówień spowodowała lawinę błędnych interpretacji, które mieliśmy okazję przeczytać w skardze do SKO. Liczymy, że dzięki zakończonemu sporowi, inwestycja ruszy pełną parą - mówi radny Kulig.

Żeby prace mogły nabrać tempa, musi zostać wycofana skarga działkowców do SKO. Czy prezydent rozwiał ich wątpliwości? Zobaczymy. Rzeszów rozwija się bardzo szybko, a rozbudowa infrastruktury drogowej miasta jest nieunikniona. Jednak czy należy to robić dopiero po wybudowaniu nowych osiedli, czy może równocześnie z ich budową albo wcześniej? Zapobiegłoby to narastającym konfliktom mieszkańców z władzami Rzeszowa i zaoszczędziło nerwów kierowcom stojącym w korkach, by wydostać się ze swoich osiedli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto