Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy rozkład jazdy w powiecie pleszewskim

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Pleszewska biblioteka zaprasza na trzeci Dzień Harrego Pottera
Pleszewska biblioteka zaprasza na trzeci Dzień Harrego Pottera Roman Kazimierz Urbaniak
Majówka za pasem, ale już ostatni weekend kwietnia przyniesie kilka interesująco zapowiadających się imprez sportowych i kulturalnych. 300. Maraton Ryśka Andersza, Szutroza, III Dzień Harrego Pottera, wernisaże - to kilka wydarzeń, które odbędą się w najbliższych godzinach. Gdzie warto wybrać się w okresie od 26 do 28 kwietnia 2024 roku?

300. Maraton Ryśka Andersza

W sobotę, 27 kwietnia, Ryszard Andersz pobiegnie swój 300. maraton.

- Tym samym jako pierwszy pleszewianin znajdzie się na prestiżowej liście World Megamarathon Ranking 300+, zrzeszającej biegaczy z całego świata, którzy dystans 42 km 195 m pokonali minimum 300 razy - informuje Park Wodny „Planty”.

Oczywiście na trasie towarzyszyć będą mu znajomi i przyjaciele. Do wspólnego biegania może dołączyć każdy w dowolnej chwili między 9 a 14. Bieg ma charakter koleżeński, bez pomiaru czasu. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Baza zawodów, w tym biuro, będą znajdowały się w wigwamie przy Parku Leśnym Planty. Aby zaliczyć bieg wystarczy pokonać w dowolnej formie jedną pętlę, czyli 2170 m.

Dzień Harrego Pottera w pleszewskiej bibliotece

Pleszewska biblioteka już po raz trzeci zaprasza na Dzień Harrego Pottera. W programie m.in: pokaz iluzji i pokaz ledowy, lekcje ze szkoły magii i czarodziejstwa, konkursy - w tym na najlepsze przebranie z uniwersum Harrego Pottera, pokaz fireshow, escape room czy fotobudka. Początek zabawy o 13.

- Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale prosimy pamiętać, by dzieci były pod opieką rodziców/opiekunów - przypomina książnica.

Wydarzenie organizowane jest w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kolarze pojadą Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

27 kwietnia miłośnicy kolarstwa wezmą udział w wyścigu Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk. Start i metę wyznaczono w Kwileniu w gminie Chocz. Na śmiałków czekają dwa dystanse: blisko 150 i ponad 290 km. Zarówno krótsza, jak i dłuższa trasa poprowadzi urokliwymi zakątkami regionu. Na punktach kontrolnych na zawodników będą czekać... lokalne przysmaki. Na trasę zawodnicy będą wyruszać w 8-osobowych grupach, w odstępach czasowych. Organizatorem wielkopolskiego etapu jest Krzysztof Kałużny z Taczanowa, który jest właścicielem znajdującego się w Kwileniu łowiska - Matchpro Fishing Areny. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Co jeszcze wydarzy się w powiecie pleszewskim?

W weekend odbędą się również dwa wernisaże. W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy od 28 kwietnia do 29 września dostępna będzie nowa wystawa czasowa ,,Od Austerlitz  do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’.

- Ekspozycja jest bogata w zbiory pochodzące z kolekcji prywatnej Tomasza Skowronka, uzupełniona o eksponaty ze zbiorów Przemysława Mizaka, Mikołaja Pietraszaka-Dmowskiego oraz ks. Jana słowińskiego. Podzielona będzie na dwie części. Pierwsza z nich pokaże zwiedzającym przekrojowy obraz oręża wszystkich stron wojen epoki napoleońskiej. Szczególna uwaga zostanie zwrócona właśnie na kawalerię – napoleońskiej Francji i jej sojuszników. Druga z kolei część wystawy będzie poświęcona szczególnemu rodzajowi kawalerii. Kirasjerzy oraz formacje od nich się wywodzące, bo o nich mowa, wywalczyły sobie uznanie na polach bitew wojen napoleońskich. Formacje te przetrwały aż do początku zupełnie innej wojny, wojny przemysłowej, w 1914 roku. W tej części ekspozycji będzie można podziwiać bogatą różnorodność kolekcji – będą na niej eksponaty związane z jazdą francuską, angielską, niemiecka, rosyjską, austriacką, belgijską, bawarską, hiszpańską czy szwedzką - opowiada dr Stanisław Borowiak, kurator wystawy.

Z kolei Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie w piątek zaprasza na wernisaż ekspozycji „Intarsją malowane – Piotr Biernat z Ostrzeszowa”. Początek o 11 w Muzeum Leśnictwa - Oficynie.

- Prace, które zaprezentujemy, ukażą całą paletę możliwości twórczych autora – Piotra Biernata. Począwszy od intarsjowanych blatów oraz stolików, po autonomiczne dzieła plastyczne w postaci obrazów. Technika intarsji zanana jest już od starożytności, a swoje apogeum osiągnęła w epoce renesansu i baroku. Najstarszym, datowanym na około 2000 lat p.n.e., zachowanym do naszych czasów, eksponatem wykonanym w tej technice jest sarkofag z drewna cedrowego - opowiada Anna Błaszczyk, rzecznik prasowy OKL-u.

Teatr Prawie Wielki tym razem wystąpi w Jedlcu, gdzie zaprezentuje spektakl „Igraszki z diabłem”. Na wydarzenie zapraszają: sołectwo i KGW Jedlec oraz Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK”.

Repertuar Kina Hel znajdziecie TUTAJ.

Szczegóły w galerii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto