Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe, bliżej nieznane, zabytki w Przemyślu i najbliższej okolicy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mniej znane zabytki, które warto zobaczyć w Przemyślu i okolicy. Nz. drewniana dzwonnica w Wapowcach.
Mniej znane zabytki, które warto zobaczyć w Przemyślu i okolicy. Nz. drewniana dzwonnica w Wapowcach. Damian Pękalski/WUOZ w Przemyślu
Murowana wieża ciśnień w Przemyślu, malowidła ścienne wykonane w technice fresku w kaplicy św. Anny w kościele i klasztorze Panien Benedyktynek w Przemyślu, drewniana dzwonnica w Wapowcach. Warto odwiedzić te ciekawe obiekty.

Spis treści

Oto mniej znane, ale bardzo ciekawe zabytki w Przemyślu i najbliższej okolicy, które warto zobaczyć.

Wieża ciśnień na Winnej Górze

Budynek wieży ciśnień usytuowany jest w dzielnicy Winna Góra przy ul. Bolesława Chrobrego w Przemyślu.

- Wieża wybudowana na niewielkim nasypie ziemnym. Wysokość wieży do okapu dachu 8 metrów. Założona na rzucie ośmioboku, murowana, dwukondygnacyjna, nakryta dachem wielospadowym -pokrycie wtórne, wykonane z papy, zwieńczona wieżyczką z krzyżem - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Elewacje gładko tynkowane, cokół wyodrębniony z lica ściany, wyższa kondygnacja nieco szersza, od dolnej oddzielona gzymsem w formie ćwierćwałka, w górnej części, pod okapem prostokątne otwory wypełnione luksferami. Na ścianie od strony wschodniej wykusz przykryty dwuspadowym dachem. Wnętrze jednoprzestrzenne przedzielone stropem, ponad którym żelbetowy zbiornik na wodę. Komunikacja na piętro możliwa przez klamry włazowe umieszczone w wykuszu.

Obiekt wieży ciśnień powstał na terenie częściowo rozebranego w latach 1920-1930 fortu XIX a „Buda” przy ul. Bolesława Chrobrego.

Powstanie wieży ciśnień związane było z wybudowaniem w latach 1922-1928 na stokach Winnej Góry osiedla domów oficerskich. W roku 1926 roku rozpoczęto budowę wieży wraz ze zbiornikiem wyrównawczym oraz siecią wodociągową doprowadzającą wodę do poszczególnych budynków osiedla. Prace prawdopodobnie zakończono w 1928 roku. W okresie II wojny światowej wieża została uszkodzona pociskiem artyleryjskim i wówczas Niemcy zdemontowali rurociąg doprowadzający wodę do zbiornika. Budynek obecnie wykorzystywany jest jako podręczny magazyn.

- Budynek wieży ciśnień jest na terenie miasta Przemyśla jedynym przykładem tego typu zabytków techniki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przedmiotowa budowla posiada wyodrębniony trzon i część mieszczącą zbiornik nakryty ośmiobocznym dachem i wieżyczką. Obiekt utrzymany w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny elementem krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę. Pomimo, iż utracił swoją pierwotną funkcję, to jest istotnym przykładem myśli technicznej związanej z miejską siecią wodociągową. Obiekt zachował z okresu budowy bryłę oraz wyposażenie w postaci żelbetowego zbiornika na wodę - informuje specjaliści WOUZ w Przemyślu.

Drewniana dzwonnica w Wapowcach

Ciekawym, choć niepozornym obiektem jest drewniana dzwonnica w Wapowcach, niedaleko Przemyśla.

- Dzwonnica jest pozostałością po istniejącym tu w 1 pol. XIX w. drewnianym zespole cerkiewnym, gdzie w 1876 r. w miejscu drewnianej świątyni wybudowano murowaną. W obiekcie zamontowano pionowe słupy segmentu środkowego w osobnej podwalinie wystającej poza obrys ścian zewnętrznych, dodatkowo wiążąc segment środkowy czterema ukośnymi zastrzałami połączonymi na zewnątrz z wystającą podwaliną - przekazuje WUOZ.

We wnętrzu dzwonnicy zachowała się drewniana konstrukcja z dzwonem, na którym widnieje data 1926.

Dzwonnica wybudowana została przed 1852 r., założona na rzucie prostokąta, podwalina wsparta na fundamencie wykonanym z kamienia, o słupowo - ramowej konstrukcji ścian, oszalowana pionowo deskami.

Freski w kaplicy św. Anny w kościele i klasztorze Benedyktynek w Przemyślu

Kościół i klasztor Panien Benedyktynek w Przemyślu, łącznie z niezachowanym do dzisiaj budynkiem dawnego seminarium nauczycielskiego prowadzonym przez Siostry, zostały silnie zniszczone w czasie II wojny światowej.

- Pomimo licznych uszkodzeń, wystrój malarski wnętrza przetrwał i po pracach konserwatorskich prowadzonych około 1970 r. i później, zwraca uwagę swoją kompozycją, tematyką i artyzmem. Kaplica św. Anny udekorowana jest malowidłami ściennymi w technice fresku, wykonanymi ok. 1780 r. przez znanego artystę lwowskiego Stanisława Stroińskiego. Jego prace zachowały się w kilku kościołach Przemyśla - informuje WUOZ w Przemyślu.

Dekoracje zachwycają stonowaną, pastelową kolorystyką. W kompozycjach narodzin Marii, ofiarowania Marii w świątyni, Św. Anny i Joachima, w otoczeniu archaniołów Gabriela i Michała, rozmodlonych aniołów, pod czujnym okiem Trójcy Świętej, przenosimy się w świat dzieciństwa Jezusa, przybliżając Jego pochodzenie i najbliższą rodzinę ze strony Matki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciekawe, bliżej nieznane, zabytki w Przemyślu i najbliższej okolicy [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto